kojeni_dvojcat
in , ,

Jak na kojení dvojčat?

s laktační poradkyní Miluší Plecerovou

Ptáte se: ,,Poradíte, jak nejlépe na kojení dvojčat?”

Je třeba počítat s tím, že začátky mohou být náročnější.

Maminka by měla mít podporu rodiny, dostatek prostoru a pohodlí. Děti se nejspíše budou budit rozdílně a snaha matky by měla pozvolna směřovat k sjednocení krmení. Ušetří tak spoustu času, který může využít pro sebe.

Někdy maminky pochybují o tom, zda jim mléko stačí pro obě děti.

Miluše Plecerová
vedoucí laktačních poradkyň Neonatologické oddělení s JIRP VFN a 1. LF UK Praha

Není třeba se obávat. Mateřské mléko se tvoří na principu poptávka – nabídka. Čím více se kojí a mléčná žláza se vyprazdňuje, tím více se mléko tvoří. Většina mateřského mléka se tvoří během kojení. Kojí-li se obě děti, je to silný stimul k vyšší tvorbě mléka. Někdy je nutné produkci mléka pomoci odsáváním, jednoduše vyprazdňovat prsy odsávačkou.

Maminka by si měla dopřát odpočinek a spánek,  jak jen to bude možné.

Měla by v dostatečné míře přijímat  vyváženou stravu, pít dostatek tekutin, může využít i bylinné čaje na podporu laktace. Psychická pohoda je rovněž důležitá.

Většina prvorodiček upřednostňuje kojení každého dítěte zvlášť, je to období , kdy si ověřují zvládnutí techniky kojení jednotlivě a postupně přecházejí na kojení obou dětí zároveň. Režim se pak řídí potřebami dříve probuzeného a hladovějšího miminka.

Každé matce vyhovuje jiný způsob a je zcela na ní , pro který se rozhodne.

Kojení obou dětí současně se říká simultánní kojení.

Existuje více poloh k současnému kojení dvojčat.

  • Nejosvědčenější poloha je poloha boční. K její realizaci je dobré využít kojící polštář jako podložení paží matky, umožní dostat se dětem do úrovně bradavek. Obě děti směřují hlavičkou k prsu a nožičky míří do podpaží matky. Bříška dětí naléhají na hrudník matky. Jako první se přiloží méně čilé dítě. Děti jsou osobnosti od počátku a není snadné se přizpůsobit oběma. Je třeba mít dostatek  trpělivosti, časem půjde vše snáz.
  • Poloha do kříže, kdy hlavičky dětí jsou v ohybu loktů matky a nožičky vepředu tvoří kříž.
  • Poloha vleže, kdy matka leží na zádech a je nakloněná na jednu stranu s hlavou na polštáři, děti leží na prsou matky.
  • Kombinovaná poloha boční s polohou ,,madony“, kdy hlava jednoho dítěte je v ohybu lokte matky a hlava druhého je položena na klíně prvního dítěte.
  • Vzpřímená poloha , kdy matka v pololeže (opřená například o velký polštář) přikládá obě děti vedle sebe k prsům tak, že jejich nožičky směřují k jejím nohám.

Názory na střídání prsů pro jednotlivé děti se liší.

Střídání prsů je prospěšné, děti se tak mohou dívat na matku z obou stran. Je to důležitý stimul pro jejich vývoj. Pokud se prsy  nestřídají, větší  jedlík bude mít ve ,,svém“ prsu větší zásoby mléka. A tak dobrým kompromisem může být střídání prsů během dne v delších časových úsecích. Například po šesti nebo osmi hodinách.

Pro povzbuzení maminek dvojčat je třeba říci, že kojení dvojčat může být stejně úspěšné a trvat stejně dlouho jako kojení jednoho dítěte.

 

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře