Když dítě kašle, je třeba podniknout několik kroků, aby se mu ulevilo.
in , , ,

Aby kašel odešel. Víme, co dělat

Když venku řádí chřipková epidemie, brzy se asi začne z dětského pokoje ozývat kašel. Možná suchý a dráždivý, možná vlhký hlenovitý… Poradíme, jak od nepříjemného kašle ulevit.  

Kašel je obranný mechanismus organismu, který naznačuje, že v dýchacích cestách je něco, co tam být nemá. Jde o něco cizího, čeho je třeba se zbavit a proto kašleme. V případě dětí jde nejčastěji o onemocnění dýchacích cest. Při němž se kašel mění a přechází ze suchého do vlhkého. A vy pak nevíte, zda dát dítěti něco na odkašlávání nebo na zklidnění. V začátcích nemoci totiž většinou převládá suchý kašel, bolestivý, dráždivý, který po několika dnech přejde do produktivního, vlhkého kašle.

Štěkavý kašel

se nejčastěji ozývá během noci, kdy se ozývá jako „pískání. Nejčastěji ho vyvolá virové onemocnění, takže v diagnóze od pediatra můžete očekávat zánět hrtanu nebo průdušnice. Pomáhá na něj parní lázeň a pobyt na chladném vzduchu, v pokojíčku zapněte  zvlhčovač a podávejte hodně tekutin. K lékaři zajděte, jestliže dítě lapá po dechu a kašle do vyčerpání, nebo déle než pět minut.

Vlhký kašel

je typický po několika dnech onemocnění, většinou klasického nachlazení. Pokud nastanou komplikace, požádejte lékaře o CRP test, čímž zjistí, zda jsou potřebné antibiotika. Dítěti pomůžete pročišťováním nosu mořskou vodou a kapkami, vyzkoušejte také teplou koupel třeba s příměsí bylinek.

Suchý noční

kašel může někdy znamenat vážnější problém. Pomůže vám zejména vědomí, že dítěti není nic vážnějšího, proto se objednejte u pediatra, který určí diagnózu.

Chraplavý kašel

naznačuje chřipku – takže ho doprovází horečka, bolest svalů, rýma a bolest hlavy. Dítěti podávejte tekutiny, pokud jsou potřebné léky proti horečce, zkuste i ty.

Dítě potřebuje vaši blízkost.Podle lékařů bychom měli nejprve vyzkoušet volně prodejné léky, které po dohodě s lékárníkem vyzkoušíme. U dětí jsou oblíbené různé sirupy rozličných příchutí. Rozlišovat musíte léky na vlhký a na suchý kašel. Antitusika jsou léky na suchý kašel, která dítěti podejte, když se dusí a nevykašlává hleny. V lékárně vám je doporučí, pokud dítě trápí akutní zánět horních cest dýchacích, a to spolu s léky, které snižují horečku. Expektorancia – tedy léky na vykašlávání, podávejte přes den, pokud dítě potřebuje odkašlávat hleny, které jsou spojené se zánětem horních cest dýchacích.

Dítě nechte pár dní v klidu, aby nikde neběhalo, neskákalo, při nichž by se kašel zhoršil. Jestliže nemocné dítě leží v místnosti, kde je suchý vzduch, což je také jedna z příčin kašle, místnost zvlhčujte. Mokré ručníky namočené ve slané vodě vyždímejte a nechte je přes noc v pokojíčku na radiátoru. Nebo zkuste zvlhčovače vzduchu, nezapomeňte pravidelně větrat.

Tekutiny jsou při nemocích alfa a omega

Pokud dítě užívá léky, je třeba ho hydratovat vždy, když je k tomu příležitost. Lépe tak účinkují ​​léky na horečku, nemluvě o lécích na vykašlávání. Pokud fandíte babským receptům, podávejte med s cibulí. Bez něj si řada maminek a babiček neumí „léčení“ představit.

Pomáhá i mléko s medem. Teplé mléko pomáhá k uklidnění dráždivého kašle. Med je zase známým přírodním antibiotikem. Pokud preferujete bylinné čaje, skvěle pomáhá mateřídouška, lípa, anýz nebo jitrocel.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře