kojení
in

5 „manter“ pro kojící matky

Prvních pár týdnů a měsíců po přivítání nového člena rodiny se zdá, jako by se všechno točilo jenom kolem kojení a nekojení.

Faktem je, že spánek, zdraví, vývoj a celková pohoda závisí právě na tom, jak a kdy je miminko nakrmené, proto není divu, že z kojení chytí nejedna maminka menší či větší krizi. Problémů kojících matek je až příliš a každou postihne minimálně jeden. Vždy když přijde těžší období a vy byste nejradši roztřískaly odsávačku a rovnou sáhly po láhvi (mléka, ne alkoholu), opakujte si pět „manter“ kojící matky:

  1. Nejde jen o mléko

To je samozřejmě velmi podstatné, ale důležitý je i kontakt, který při kojení máte. Chvilka klidu, dotyky, dívání do očí a užívání si mateřství jsou potřebné a podstatné pro kojící i nekojící mámy.

  1. Je to proces

I když je kojení přirozené, neznamená to, že všechno půjde hned jako po másle. Dejte sobě i svému děťátku čas naučit se tuto pro oba novou dovednost.

kojení

  1. Potřeby se mění

Kromě techniky se musíte naučit i poslouchat potřeby svého dítěte. Někdy se kojí, když je hladové, jindy je jen rozrušené a potřebuje se uklidnit. Jak bude růst, jeho potřeby se budou měnit a jejich pochopení pro vás bude velmi osvobozující.

  1. Není to soutěž

Ať kojíte 6 měsíců, 2 roky, anebo se vám z různých důvodů ani nepodařilo začít, nedělá to z vás automaticky dobrou či špatnou matku. Okamžitě zablokujte kritiky ve svém okolí a obklopte se milujícími lidmi, kteří vám budou v tomto období oporou.

  1. Nepotřebuji se stresovat

Netlačte na sebe zbytečně a nesnažte se násilím stíhat všechno, co jste si naplánovala. Soustřeďte se na kojení a nestresujte se ostatními věcmi.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře