Selhání ovulace je jednou z nejčastějších příčin neplodnosti u žen. Menstruační cyklus je natolik složitý proces, že i malé odchylky v něm mohou cyklus narušit, pokud k ovulaci nedojde. Současná medicína však má prostředky, jak v tomto směru v mnoha případech pomoci.
Ovulace je…
Reprodukční schopnost žen je nastavena tak, že k otěhotnění může dojít během života pouze v určitých momentech. Už od narození jsou ženy „vyzbrojeny“ vajíčky, nezbytnými k oplodnění. Ve vaječníku novorozeného děvčátka je cca 700 tisíc a více vajíček, která jsou uzavřená ve folikulech. V pubertě se v organismu nastartuje menstruační cyklus, během kterého jedno vajíčko (někdy i více) dozrává a uvolňuje se do vejcovodu. Dochází k ovulaci. Během života se tak střídavě, jednou z pravého a další měsíc z levého vaječníku, uvolní od 300 do 500 vajíček (zbývající postupně zanikají). Zralé vajíčko putuje do vejcovodu, kde čeká na oplodnění. Pokud se při pohlavním styku dostane spermie do vejcovodu, může dojít k jejímu splynutí s vajíčkem. Tento akt je časově limitován. Vajíčko je schopno oplodnění asi po dobu 12–24 hodin od ovulace a životaschopnost spermie se pohybuje od 24 do 72 hodin.
Které dny?
K ovulaci dochází přibližně v polovině menstruačního cyklu. Tedy, pokud je váš cyklus 28denní, ovulace nastane mezi 12.–16. dnem, přibližně 14. den. Není to však pravidlo. Jsou ženy, které mívají ovulaci dříve nebo později, někdy se ovulace nemusí dostavit vůbec. Jestliže chcete otěhotnět, je důležité dobře znát svůj menstruační cyklus a rozlišovat, kdy k ovulaci dochází. Nejvyšší pravděpodobnost otěhotnění je, pokud k pohlavnímu styku dojde 2 dny před až 1 den po ovulaci.
Období 3 až 5 dní před ovulací až 1 den po ovulaci je označováno jako plodné (možnost otěhotnění mimo tyto dny existuje, ale je malá).
Hormony
Ovulaci podmiňují hormony, jejichž hodnoty se v průběhu menstruačního cyklu mění. V první fázi cyklu převládají estrogeny potřebné pro růst děložní sliznice a v druhé fázi zase gestageny, které zajišťují přípravu sliznice na eventuální přijetí oplodněného vajíčka.
Kromě výšky samotných hladin hormonů je důležitý i vzájemný optimálně vyvážený poměr těchto hormonů v průběhu cyklu, což představuje jedno ze základních sledování při různých hormonálních menstruačních poruchách, při problémech s ovulací a otěhotněním.
Příznaky ovulace
Každá žena prožívá ovulaci různě. Zatímco některé o ní ani netuší, jiné pro bolest či nevolnost nedokážou normálně fungovat.
Ovulace se může navenek projevit jako:
- bolest prsů,
- bolest vaječníků,
- nevolnost, nechutenství,
- únava,
- zhoršení (nebo zlepšení) pleti,
- nezájem (nebo velký zájem) o sex,
- bolestivý sexuální styk ap.
- slabé krvácení uprostřed menstruačního cyklu (trvající jeden až tři dny).
Poruchy ovulace?
Mohou mít různé příčiny, za jednu z nejčastějších se pokládá nedostatek některého hormonu, ale i poškození či onemocnění vaječníků.?Žena sama nemusí vůbec zjistit, že má poruchu ovulace. Potíže se obvykle potvrdí tak, že se jí nedostavuje menstruace nebo je příliš slabá či nepravidelná.
S poruchou ovulace se spojuje:
- chybějící menstruace,
- nepravidelná menstruace,
- málo častá menstruace,
- poruchy luteální fáze (nedostatečná funkce žlutého tělíska),
- poruchy štítné žlázy,
- obezita,
- náhlé a výrazné zhubnutí,
- nádor,
- polycystické vaječníky,
- nadměrné ochlupení těla aj.
Není však ničím výjimečným, pokud se skutečnou příčinu ovulační poruchy, navzdory důkladným vyšetřením, nepodaří zjistit.
Výpočet ovulace
Chce-li žena otěhotnět, je důležité, aby dokázala správně určit moment své ovulace. Všímat by si měla tří podstatných znaků: bazální teploty, cervikálního hlenu (hlen děložního čípku) a špinění.
Vypočítejte si ovulaci s naším kalendářem ZDE

Bazální teplota
Tato metoda určení ovulace spočívá v měření teploty v pochvě, vždy ráno po probuzení, pravidelně ve stejnou dobu každý den. Těsně po ovulaci se teplota o několik desetin stupně zvýší a udržuje se vyšší až do následné menstruace. V případě, že žena otěhotní, pak bazální teplota zůstává zvýšená vzhledem k vyšší hladině hormonu progesteronu, který má termogenní účinek.
Bazální teplota se však může zvýšit i z jiných příčin, což může být při určení ovulace matoucí.
Cervikální hlen
Během celého menstruačního cyklu mění svou konzistenci. Na začátku cyklu může žena v pochvě pociťovat suchost, hlen chybí. Před ovulací se objevuje hustý krémovitý hlen. Ovulační (plodný) hlen je čirý, tažný, podobný vaječnému bílku. Žena má pocit mokrosti v pochvě.
Špinění
Uvolnění vajíčka během ovulace se může u některých žen projevit ovulačním krvácením, které se jeví jako špinění na kalhotkách. Tento znak se však nepovažuje za přesný (špinění se může během cyklu vyskytnout i při jiných potížích, ale i při otěhotnění).
Poznat přesný čas ovulace pomohou i výdobytky techniky!
Ovulační Počítač
Jeho princip spočívá v měření bazální teploty, jejím ukládání a vyhodnocování průběhu celého menstruačního cyklu. S přesností na 99 % dokáže stanovit plodné a neplodné dny menstruačního cyklu. Zajišťuje statistiku cyklu, případné těhotenství dokáže potvrdit již 5. den po otěhotnění, stanoví i termín porodu. Pokud v cyklu nedojde k ovulaci, počítač na to upozorní. Počítač je velký přibližně jako dlaň.
Ovulační Test
Ovulaci stanovuje na základě zvýšené hladiny lidského luteinizačního hormonu ve vzorku moči. Napomáhá zjistit nejvhodnější čas na oplodnění.
Ovulační Mikroskop
stanoví ovulaci na základě změny struktury slin (nebo hlenu děložního čípku). Pomocí změněné struktury slin na sklíčku žena dokáže zjistit, zda má plodný, či neplodný den a kdy má ovulaci. Velikost mikroskopu je srovnatelná s rtěnkou na líčení.
Vyšetření a léčba
Existuje několik způsobů, jak se přesvědčit, zda k ovulaci došlo. Přiblíží nám je MUDr. Radomír Hredzák, CSc.
Folikulometrie
Nejpřesněji se dá ovulace zjistit pomocí ultrazvuku a sledováním hladin hormonů. Pomocí ultrazvukového vyšetření je možné sledovat růst folikulu (dutinky, která obsahuje vajíčko) ve vaječníku, hovoříme o tzv. folikulometrii. Dělá se to ultrazvukovou sondou, která se zavede do pochvy. Dva až tři dny před nastávající ovulací dosahuje folikul velikosti 16 až 18 mm a nazývá se dominantní folikul. V době těsně před ovulací je jeho velikost 20 až 24 mm. Ultrazvukové vyšetření se kombinuje se sledováním hladiny hormonu progesteronu v krvi. Pokud dojde k ovulaci, tj. dominantní folikul praskne, vzniká z něj žluté tělísko, které produkuje progesteron. Hladina progesteronu se stanoví přibližně sedm dní před předpokládanou menstruací, tj. při pravidelném 28denním cyklu to je kolem 21. dne menstruačního cyklu. Přítomnost dominantního folikulu uprostřed cyklu a zvýšená hladina progesteronu v druhé polovině cyklu svědčí o tom, že ovulace nastala.
Biopsie endometria
V minulosti se na potvrzení ovulace používala i metoda, při níž byl odebrán vzorek děložní sliznice, tzv. biopsie endometria. V současnosti vzhledem k tomu, že máme k dispozici přesné a rychlé metody pro stanovení hormonů, se již tato technika nepoužívá.
Vyvolání ovulace
Pokud se potvrdí, že u ženy nedochází k ovulaci, a žena chce a nemůže otěhotnět, je namístě pokus o vyvolání ovulace. Nejjednodušším způsobem je podávání tabletek klomifen citrátu (antiestrogen), které se obvykle užívají od třetího až pátého dne menstruačního cyklu po dobu 5 dnů. Pomocí ultrazvuku lékař zjistí, zda je uprostřed cyklu přítomen dominantní folikul, a na základě vyšetření hladiny progesteronu v druhé polovině cyklu potvrdí, zda došlo k ovulaci. Pokud k ovulaci došlo a žena v daném cyklu neotěhotněla, je možné užívání tabletek zopakovat.
Laparoskopie
Jestliže žena neotěhotní ani po 3–4 pokusech a má-li partner normální spermiogram, doporučuje se před další léčbou provést laparoskopii, za účelem zjištění průchodnosti vejcovodů.
Inseminace
Jsou-li vejcovody v pořádku, je možné zkusit nejjednodušší metodu asistované reprodukce, která se nazývá inseminace. U ženy se vyvolá ovulace pomocí hormonální injekce choriového gonadotropinu a v době ovulace se partnerovy spermie v živném roztoku vstříknou tenkou trubičkou do děložní dutiny ženy.
Na závěr…
Pokud se vám váš menstruační cyklus „nezamlouvá“ a přes snažení se vám nedaří otěhotnět, vyhledejte svého gynekologa. Možná je problém právě v ovulaci. Správně určená léčba může už za pár měsíců přinést výsledek – miminko.
Kalkulačku na výpočet ovulace najdete na stránce Ovulační kalendář.