Když se laika zeptáte, jestli ví, co je to umělé oplodnění, většinou se dočkáte odpovědi, že jde o děti ze zkumavky. Jasné je mu i to, že se v laboratoři spojením spermie a vajíčka “vyrobí” embryo. Jak se získají spermie, ví každý, ale zamysleli jste se někdy nad tím, jak dokážou lékaři v centru získat vajíčka z těla ženy?
Na začátku je třeba říci, že nejde o jednoduchý zákrok. Má svá pravidla. Odběr vajíček se obvykle provádí v celkové anestezii. Žena je na operačním sále, přičemž lékař jehlou přes pochvu napíchne folikuly v jejím vaječníku a odsaje z nich tzv. folikulární tekutinu. S touto tekutinou se do jehly dostane zároveň i vajíčko. Žena se nemusí ničeho obávat, vše se odehrává pod ultrazvukovou kontrolou. Lékař na ultrazvuku vidí špičku jehly a také folikuly, které postupně napichuje. Takto odsává tekutinu z folikulů z obou vaječníků. Odběr vajíček by bylo možné provést i přes kůži na přední břišní stěně, ale přístup přes pochvu je výhodnější, protože vaječníky zpravidla leží velmi blízko poševní klenby, často na ni přímo naléhají.
Jaká režimová opatření je nutné dodržet po zákroku?
Samotný zákrok odběru vajíček v celkové anestezii trvá velmi krátce, průměrně 10 minut, následně zůstává žena ještě několik hodin v centru na pozorování. Během tohoto období může pociťovat pobolívání podbříšku (ženy to popisují jako menstruační bolesti), dokonce se může objevit slabé špinění.
Při propuštění z centra je nezbytné, aby vás doprovázela dospělá osoba, která písemně převezme odpovědnost za dohled nad vaším zdravotním stavem na následujících 24 hodin.
Po zákroku se může vyskytnou slabé špinění, přetrvávající i 2-3 dny. Během tohoto období je nutné předcházet vzniku možné infekce (nedoporučuje se koupání, používání tamponů, pohlavní styk…).
Jak se připravit na odběr vajíček?
✔ Správné a přesné podání “startéru dozrávání vajíček”
Odběru vajíček přechází hormonální stimulace a podání léků, jenž spustí poslední fázi zrání vajíček. Tento přípravek obsahuje vysokou dávku hormonů HCG. Je velmi důležité podat ho přesně v tu hodinu, kterou lékař určí. Odběr vajíček je totiž naplánovaná tak, aby se podání hormonu HCG uplynula doba potřebná na jejich dozrání, ale těsně před tím, než folikuly samovolně prasknou.
✔ Předoperační vyšetření
Jelikož se odběr vajíček zpravidla provádí v celkové anestezii, v centru asistované reprodukce budou od ženy požadovat absolvování předoperační vyšetření. Tomu většinou přechází odběr krve, EKG vyšetření, posouzení zdravotního stavu internistou, anesteziologické vyšetření apod. Nezapomeňte, že naplánování těchto vyšetření nějaký čas trvá a také výsledky vyšetření mají omezenou platnost.
✔ Co si vzít s sebou
Mám si přinést noční košilku a přezůvky? Budu potřebovat vložky? Kdy mohu před operací naposledy jíst a pít? Na všechny tyto a podobné otázky vám nejlépe odpoví přímo v centru. Obecně však platí, že je nutné přijít nalačno (od půlnoci nejíst, nepít, nedat si ani žvýkačku či bonbon), být odlíčená a bez šperků. Pokud užíváte nějaké léky a nejste si jistá, zda je můžete užít v den odběru vajíček, vezměte si je s sebou do centra a zeptejte se lékaře.
Co se dělá s vajíčky po jejich vyjmutí z těla ženy?
Při odběru vajíček lékař odsává folikulární tekutinu přes jehlu přímo do vyhřátých zkumavek, v nichž embryolog pod mikroskopem vajíčka vyhledává. Vajíčko je sice největší buňka lidského těla, ale i tak měří pouze 0,1 mm a okem je těžko rozeznatelné. Vajíčko je obklopeno mnoha vrstvami malých buněk, proto připomíná sluníčko. Embryolog přenáší vajíčka do živného roztoku. Nad kultivačním roztokem nesmí být obyčejný vzduch, ale vzduch obohacený oxidem uhličitým (stejné je složení plynu rozpuštěného v krvi, v tělních tekutinách…). Také je velmi důležitá teplota 37 °C, což je teplota lidského těla. Embryolog proto uchovává vajíčka v termostatu s řízenou atmosférou, a pokud potřebuje s vajíčky manipulovat, musí pracovat velmi rychle. V den odběru vajíček se provádí i oplodňování vajíček spermiemi manžela/partnera, případně spermiemi anonymního dárce. Je několik způsobů, jak spojit vajíčka se spermiemi. Někdy stačí jen dát je spolu do jedné misky a spermie si sama najde cestu do vajíčka, jindy je třeba vpíchnout spermii přímo do vajíčka (metoda ICSI – intracytoplazmatická injekce spermie).
Po dobu 24 hodin po odběru vajíček:
NEŘIĎTE
NEPIJTE ALKOHOLICKÉ NÁPOJE
JEZTE LEHKÁ JÍDLA, MALÉ PORCE
CO NEJVÍCE ODPOČÍVEJTE
NEPOUŽÍVEJTE OSTRÉ PŘEDMĚTY A NÁSTROJE, NEPRACUJTE VE VÝŠKÁCH
Jaká jsou rizika odběru vajíček?
Poranění orgánů malé pánve při odběru vajíček bývá velmi vzácné (například poranění močového měchýře či krvácení do břišní dutiny). Jehla při průchodu stěnou pochvy sice zasáhne drobné cévky, jako když se píchnete jehlou do prstu, ale k většímu krvácení dochází jen zřídka. Velmi vzácné je také zanesení infekce z pochvy do břišní dutiny.
Pojmy, se kterými se můžete setkat:
FOLIKUL – obal, ve kterém roste a dozrává vajíčko
OOCYT – vajíčko
OPU (ovum pick-up) – odběr vajíček
Věděli jste?
- V některých centrech odebírají “nezralá” vajíčka a nechávají je dozrát v laboratorních podmínkách
- Zamrazení vajíček je řešením i pro onkologické pacientky. Odebírání vajíček však musejí absolvovat ještě před zahájením chemoterapie. Lékař stav každé takové ženy individuálně posoudí, protože je potřeba zjistit i to, zda je dostatek času podstoupit přípravu na odběr vajíček, či zda hormonální léčba stimulující vaječníky neovlivní onkologické onemocnění, anebo zda stav pacientky vůbec dovoluje podstoupit zákrok – odběr vajíček.
Stále častěji se v centrech asistované reprodukce setkáváme s ženami, které absolvují stimulaci růstu vajíček a jejich odběr za účelem zamrazení svých vajíček na pozdější použití. Jde o ženy, které momentálně neplánují těhotenství, ať už z důvodu kariéry, nebo jen proto, že roky přibývají, jejich plodnost se snižuje a ony právě nemají partnera, se kterým by mohly otěhotnět.