in ,

Pohyby děťátka

Právě teď mě koplo… aneb nejen první pohyby děťátka

Bublinky. Motýlí křídla. Ťukání. Vlnění.

Právě tak nastávající maminky nejčastěji popisují první pohyby ještě nenarozeného dítěte. Cítit miminko uvnitř svého těla patří k nejhezčím těhotenským zážitkům. A mnoho žen teprve tehdy uvěří, že dítě opravdu čekají.

Do té doby sice už několikrát viděly miminko na ultrazvuku a ještě předtím se jim ukázaly dvě čárky na těhotenském testu, ale je něco zcela jiného cítit jeho přítomnost doslova na vlastní kůži.

Kdy se objeví pohyby děťátka poprvé?

První pohyby se u žen, které budou rodit poprvé, objevují kolem dvacátého týdne, nejpozději dvaadvacátý týden. Neznamená to, že plod by v děloze předtím nic nedělal. Síla jeho projevů však byla nízká, matka je proto nemohla vnímat. Na ultrazvuku se přitom dají pohyby pozorovat velmi brzy, už ve druhém měsíci těhotenství.

Ženy, které čekají druhé či třetí dítě, vnímají jeho pohyby dříve, kolem 17. – 18. týdne. Je to hlavně proto, že jsou už zkušené a nespletou si je s činností trávicího ústrojí. Prvorodičky často váhají, zda to, co právě cítí, jsou opravdu projevy jejich děťátka. Na začátku se často domnívají, že jde o práci střev. Velmi brzy ale pochopí, že je to ten nejmilejší pozdrav od malého obyvatele bříška.

První pohyby jsou jemné, téměř nepatrné. O nějakém kopání se zatím nedá vůbec mluvit. To nastupuje až později a žena může být překvapena jeho silou. Nedá se sice říct, že by „kopance“ od dítěte bolely a už vůbec není pravda, že mohou mamince způsobovat modřiny, ale takový dobře míněný úder pod žebra nebo na močový měchýř rozhodně není nic příjemného.

Je zábavné pozorovat, jaké psí kusy dítě v bříšku dělá. Různě se protahuje, vystrkuje zadeček, kope nožkami, natahuje ručičky, mnoho maminek by přísahalo, že viděly i celé „vyboulené“ tělíčko dítěte. Vnímat jeho pohyby je radostné, o to větší úzkost nastupuje, pokud má žena pocit, že se plod najednou projevuje mnohem méně.

Když se dítě v bříšku málo hýbe…

Ve většině případů se nejedná o nic závažného. Dítě velmi pravděpodobně spí nebo odpočívá, případně za to může umístnění placenty na přední straně dělohy. Placenta v této poloze tlumí nárazy. Absence pohybů ale může někdy znamenat i ohrožení dítěte, a to zejména hypoxií (nedostatek kyslíku). Na akutní hypoxii poukazuje opačný extrém, nadměrná pohybová aktivita, kterou žena do té doby nezažila. Jde doslova o bouři v břichu. Zatímco menší četnost pohybů může svědčit o postupném útlumu dodávek kyslíku.

Kdy vyhledat lékaře? Na to je velmi těžká odpovědět, rozhodně ale platí, že je lepší přijít stokrát zbytečně, než jednou pozdě. Žena by měla dát hlavně na svůj vnitřní pocit, a když se jí něco nezdá, je určitě vhodné vyhledat pomoc. Intuice je někdy nejlepší rádce.

Pohyby plodu se hlavně v minulosti, kdy ještě neexistovala moderní zdravotnická technika, považovaly za velmi důležitý ukazatel zdravotního stavu dítěte.

Hypoxie nastává nejčastěji tehdy, když placenta přestává dobře plnit svou funkci, a tou je kromě zásobování živinami také dodávaní kyslíku. Zejména ke konci těhotenství už nemusí placenta stíhat a přestává pokrývat nároky dítěte. V těch nejvážnějších případech je dítě ohroženo na životě a je nutné graviditu co nejrychleji ukončit. Že má dítě problémy, to se dá zjistit vyšetřením na monitoru nebo testem, kdy se sleduje průtok krve pupečníkem. Momentální stav plodu ověří i ultrazvuk.

Babské rady říkají, že v případě slabých pohybů lze dítě k aktivitě vyprovokovat konzumací něčeho velmi sladkého nebo prudkým třesením břicha. Tyto metody ale nejsou příliš bezpečné a nemusí vést k očekávanému výsledku, raději je proto doma neprovádějte. Můžete ale zkusit hlasitější hudbu nebo zakašlete. Případně si lehněte na levý bok, v této poloze bývají miminka aktivnější.

Proč je důležité sledovat pohyby dítěte

Pohyby plodu se hlavně v minulosti, kdy ještě neexistovala moderní zdravotnická technika, považovaly za velmi důležitý ukazatel zdravotního stavu dítěte. Lékaři se na každé prohlídce těhotné ptali, zda a kdy je cítí. Někdy je ženy dokonce musely počítat a zapisovat si je. V době ultrazvuku a monitorů tyto informace trochu ustoupily do pozadí, přesto se však vyplatí věnovat pohybům dítěte patřičnou pozornost. Varující je absence pohybů, ale i nadměrná aktivita dítěte.

Je přirozené, že u plodu se během dne střídají klidové fáze, kdy odpočívá a spí s fázemi, kdy je podstatně živější. Pozorujte, jak se dítě chová. Dá se říct, že během hodiny by o sobě mělo miminko dát vědět (ale není to pravidlo, každé dítě je jiné). Na sledování pohybů se soustřeďte dva až třikrát denně. Velmi podezřelé je, pokud plod žádnou aktivitu nevyvíjí více hodin. Půldenní vynechání je už důvodem k vážným obavám.

Pokud víte, že miminko třeba dopoledne mívá pravidelně delší pohybovou přestávku, nemusí vás to zneklidňovat. Důležitější než četnost či intenzita pohybů jsou nápadné změny v typickém denním „režimu“ dítěte. Kope-li děťátko nejvíce večer, když si lehnete do postele a vy najednou tyto pohyby delší dobu vůbec necítíte, nebo jsou jen velmi slabé, je to jistý důvod k obezřetnosti. Na druhou stranu ale zejména na konci těhotenství přirozeně klesá četnost pohybů, protože dítě se už ve svém těsném „bazénku“ nemůže dobře hýbat. Nejvíce pohybů žena zaznamená mezi 24. až 34. týdnem těhotenství.

Takové to večerní kopání…

Většina maminek by to asi potvrdila. Miminka jsou v bříšku nejaktivnější večer, když si maminka lehne do postele. Čím si to vysvětlit? Existují mnoho teorií, každý si proto může vybrat svou vlastní. Jedna zní, že během dne, kdy je žena rozlítaná, si pohyby svého dítěte nemůže dobře uvědomit a vychutnat. To ale neznamená, že nejsou. Zatímco večer se vysloveně těší na to, jak si dá s miminkem „rande“ a bude si ho užívat. Když se pak na něj naladí, zákonitě si bude jeho pohybovou aktivitu více uvědomovat – a právě proto má pocit, že dítě je večer mnohem aktivnější.

Nejčastěji jsou miminka nejaktivnější večer, když maminka leží v posteli

Druhá teorie říká, že rytmická chůze matky během dne dítě ukolébává ke spánku. Když se pak žena večer uvolní a lehne si do postele, je to pro něj signál, že se může probudit a začít dovádět. Jak se mnoho malých dětí chová v autě? Když se automobil rozjede, brzy usnou. Jízda je ke spánku přímo vybízí. Pak ale stačí zastavit, a dítě je okamžitě vzhůru. Právě tak to funguje i v děloze. Když je matka v pohybu, dítě je klidné, a naopak.

Asi nejzajímavější a rozhodně nejdivočejší je další teorie. Malý neposeda prý dává večer a v noci mamince svou gymnastikou najevo, že by si měla pomalu zvykat na ponocování, protože po porodu osm hodin nepřerušovaného spánku dlouho nezažije.

Na koncert s bříškem? Raději ne…

Pohybem dítě oznamuje i to, jak se v bříšku právě cítí. Pokud matka musí čelit psychickému napětí, dítě to vnímá. Stresové hormony k němu od maminky dorazí jen s minimálním zpožděním, prakticky okamžitě poté, co se žena dostala do psychicky náročné situace. Malé tělíčko je těmito hormony zaplaveno, a navenek se to často projevuje zvětšeným pohybem. Ale ne vždy. Někdy dítě na stresové podněty reaguje opačně, ustrnutím a omezením své aktivity.

Plod také velmi negativně přijímá hluk zvenčí. Mnoho nastávajících maminek se nechce těhotenstvím omezovat, snaží se žít tak jako dříve a například stále navštěvuje koncerty či festivaly. Pro dítě je ale nadměrný hluk zdrojem velkého stresu, což dá najevo kopáním. Není to znak, že by se mu hudební produkce líbila, ale naopak, psychicky jej zatěžuje. Snažte se proto brát na dítě ohledy, i když je zatím jen v bříšku.

Jdete na monitor? Dítě by se mělo hýbat

Na konci těhotenství žena v pravidelných intervalech podstupuje takzvaný monitor, kterým se zjišťuje hlavně srdeční frekvence dítěte a stav placenty. Kardiotokografie, jak se vyšetření odborně jmenuje, je pro lékaře velmi důležitá. Ještě před samotným porodem dává určité informace o tom, v jaké kondici dítě je, zda by mělo zvládnout porodní zátěž a zda může být v průběhu rození ohroženo nedostatkem kyslíku.

Je důležité, aby se dítě během natáčení monitoru hýbalo, aby nespalo. Proč? Dítě by na svůj vlastní pohyb mělo reagovat zvýšením tepové frekvence. To je jistý předpoklad k tomu, aby pak dobře zvládalo kontrakce během porodu. Pokud dítě takto nereaguje, je to důvod k podrobnějšímu vyšetření a případně k operačnímu ukončení těhotenství. Pokud se miminko během natáčení monitoru nehýbe, zdravotní sestra nebo lékař se ho pravděpodobné pokusí probudit, například zatřesením břicha. V rukou odborníka je tento zásah bezpečný a maminka se nemusí ničeho obávat.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře