in ,

Jak poznáte, že jste v tom?

První signály jak poznáte, že jste těhotná

Informace mívají cenu zlata a informace o tom, zda je žena těhotná, nebo ne, patří k těm nejvzácnějším. Čekáte prvního potomka a netušíte, které signály jsou těmi pravými? Existuje celý soubor příznaků těhotenství, některé jsou zaručené více, jiné méně. Mnohé vám napoví vaše tělo, se kterým jste přece „nejlepší kamarádka“ právě vy. Celkově můžeme příznaky těhotenství rozdělit na nejisté a jisté.

Nejdříve si však představíme seznam prvních třinácti příznaků, které označujeme jako nejisté signály těhotenství, protože se mohou objevit i v období mimo těhotenství. Jedná se tedy o:

1. Žaludeční nevolnost, ranní zvracení

Pokud jste jinak zdravá, náhlý pocit zkaženého žaludku vás může zaskočit zejména tehdy, pokud ještě s těhotenstvím nepočítáte. V případě, že nevolnosti neustupují, překontrolujte si menstruační kalendář. U mnoha žen se tento příznak objeví hned tehdy, když vynechá menstruace nebo krátce nato. Samozřejmě pocit nevolnosti či zvracení nemusí být samy o sobě vůbec příznakem nevolnosti – mohou se vyskytnout i za zcela jiných okolností.

2. Slinění, zvláštní chuť v ústech

Hormony v počátečním stadiu těhotenství způsobují, že ženě se v ústech tvoří větší množství slin. Slinění se však vyskytuje i při žaludeční nevolnosti mimo těhotenství. Podobně je to i se zvláštní chutí v ústech.

3. Nechuť k jídlu nebo chuť na určitá jídla

Nechuť k jídlu může být „slabším bratrem“ žaludečních nevolností, případně je provází, a to hlavně v případech, kdy už jen pomyšlení na jídlo vám rozhoupe žaludek. Na druhé straně se může objevit chuť jen na určitá, někdy až zvláštní jídla, která jste dosud nejídávaly. Ženy se občas „přiznávají“ k mimořádně bizarním chutím, např. k chuti na zubní pastu, na omítku a podobně, tzv. pica syndrom. Při vyvážené stravě (pokud ji dokážete přijímat ?) však bývají chutě na zvláštní jídla jen minimální nebo se vůbec nevyskytnou. Chuť na zvláštní jídlo je často spojena se snahou vyřešit žaludeční nevolnost, přičemž máte pocit, že právě „X“ by vám mohlo pomoci – za „X“ si dosaďte cokoliv, co musíte „okamžitě a ihned“ mít, ať už jsou to okurky, zavináče nebo vločková kaše s mlékem a skořicí.

4. Vůně a zápachy

Přecitlivělost na určité vůně se může objevit kdykoliv během života, obvykle ve spojitosti se žaludečními potížemi. Málokdy je však tato přecitlivělost tak výrazná jako během těhotenství, když se oblíbené vůně stávají vaším nepřítelem, co vám dosud vonělo, náhle začalo smrdět a naopak, může se stát, že to, co jste dosud považovaly za smrad, vám najednou zavoní. Obvykle však v těhotenství platí, že čím méně vůní, tím lépe.

5. Časté močení

Pokud si potřebujete odběhnout na toaletu častěji než dosud, přičemž nemáte příznaky zánětu močových cest, může jít o jeden z tzv. nejistých příznaků těhotenství. Příčinou je zvýšené prokrvení malé pánve, které dělá váš měchýř citlivějším, čímž se dostavuje častěji nucení na močení. Zpravidla po první třetině těhotenství časté močení ustane, vrátit se může v závěru těhotenství, kdy plod více tlačí na močový měchýř.

6. Zácpa

Jako by častější močení bylo vyvážené v jiném směru – zácpou. Střeva totiž v tomto období trochu „zleniví“, působením progesteronu pomaleji posouvají potravu směrem k „východu“, čehož logickým důsledkem je zácpa. Samotnou zácpu však za příznak těhotenství nelze považovat, hlavně ne u žen, které s ní mají problém dlouhodobě.

7. Závratě, někdy až mdloby

Občas se vám zatočí hlava, občas máte pocit, že se vám chce omdlít, a někdy se vám to i „podaří“. Na vině bývá snížený krevní tlak nebo málo červených krvinek – anémie. Situaci zhoršuje i případný boj se žaludečními nevolnostmi – je známo, že pokud má žaludek nějaký problém, spotřebovává více kyslíku, který pak chybí mozku.

8. Únava, spavost

Organismus, který se v raném stadiu těhotenství trochu „přelaďuje“, jako by potřeboval více sil, což dává najevo zvýšenou únavou a potřebou spánku. Samozřejmě, něco podobného se může objevit i v jiných exponovanějších obdobích života.

9. Smutek, až depresivní nálada?

Pokud je žena v tomto období smutnější či depresivnější, je to způsobeno souhrou několika faktorů. Stačí, když ji potrápí některé z výše uvedených příznaků. Pocit, že něco s vaším tělem (a tedy ani zdravím) není v pořádku, věru nikomu na dobré náladě nepřidá. Nepomůže ani to, když už zaručeně víte, že jste těhotná – mnohé příznaky jsou natolik nepříjemné, že žena se jen sotva dokáže radovat ze začínajícího těhotenství. Pokud vás však žádný z těchto příznaků netrápí, stále jsou zde hormonální změny, které probíhají ve vašem organismu. Právě ty mají na svědomí zvýšenou přecitlivělost, plačtivost, obavy, smutek, depresivní náladu. (Dobrým lékem je přiměřená fyzická aktivita, např. procházka.)

10. Vynechání menstruace?

Obvykle se považuje za „zaručený“ příznak těhotenství, ale není to tak. Je sice pravda, že u absolutní většiny žen menstruace po otěhotnění vynechá, stát se tak může i z jiných důvodů – vážnější onemocnění, stres a podobně. Na druhé straně se může krvácení objevit i během těhotenství, zpravidla ve dnech, kdy měla přijít menstruace. Toto krvácení však bývá obvykle slabší. Objevuje se asi u čtyř procent těhotných žen, ale pouze u jednoho procenta je toto krvácení tak silné, že připomíná menstruaci.

Pozor – nepravidelné krvácení, obvykle v období šesti až osmi týdnů od poslední menstruace, může signalizovat mimoděložní graviditu. Může být signálem hrozícího potratu nebo ve vyšším stadiu předčasného porodu.

11. Zvětšení prsů

Mnohé ženy tomuto příznaku ani nevěnují pozornost, protože se s ním setkávají každý měsíc v období před začátkem menstruace. V těhotenství však bývá tento příznak o něco výraznější (ale nemusí), někdy může být spojen i se zvýšenou citlivostí až bolestivostí prsů.

Samozřejmě s postupujícím těhotenstvím se budou prsy ještě dále zvětšovat v rámci přípravy na budoucí kojení v období po porodu, postupně se může objevit i vylučování bílé tekutiny nazývané mlezivo (kolostrum). Zavádějící může být tento příznak u žen, kterým kolísá hmotnost, např. v rámci jo-jo efektu při dietách.

12. Zvětšení obvodu břicha

Tohoto příznaku se nedočkáte hned, obvykle se objeví až ve čtvrtém pátém měsíci. Samotné zvětšení břicha je proto v raném období těhotenství velmi nespolehlivé, protože pro něj ještě neexistuje důvod. Obvykle se objevuje u žen, které mívají problémy s udržením ideální hmotnosti, ale i u žen, které si těhotenství dlouhodobě velmi přejí.

13. Kožní změny

Ženám v těhotenství se občas na tváři i na jiných částech těla objevují pigmentové skvrny, ztmavne barva bradavek a vulvy (vnějších genitálií), zvyšuje se pigmentace na čáře mezi pupkem a stydkou kostí. Jednotlivé příznaky se však mohou objevit i mimo těhotenství, například při onemocnění jater, po slunění a podobně.??Zmíněné příznaky patří mezi nejisté příznaky těhotenství, zejména objeví-li se pouze jeden či dva z nich. Jestliže se jich však vyskytne několik současně, dávají ženě najevo, že pravděpodobně v jejím těle klíčí nový život. Pokud si však chcete být svým těhotenstvím jistá, měla byste absolvovat gynekologické vyšetření, které těhotenství jednoznačně potvrdí, nebo vyvrátí.

A je to na beton!?
Kromě pozitivního těhotenského testu, který jste si koupily (procento spolehlivosti je v současnosti velmi vysoké), patří mezi jisté příznaky těhotenství:

1. Přetrvávající zvýšená teplota

Nemáme na mysli zvýšenou teplotu jako např. při chřipce, ale zvýšenou bazální teplotu. Tento příznak si dokáže zjistit žena samotná, pokud si pravidelně každé ráno, dříve než vstane z lůžka, měří bazální teplotu.

Bazální teplota je obvykle kolem 36,5 °C, uprostřed cyklu obvykle vystoupí o čtyři až šest desetin. Pokud žena neotěhotní, za jeden dva dny se vrátí zpět do normálu. Jestliže žena otěhotněla, zvýšená bazální teplota přetrvává déle než 14 dní (zpravidla zhruba první tři měsíce těhotenství, pak se vrátí k normálu).

2. Pozitivní test na HCG

Jde o test na přítomnost tzv. těhotenského hormonu v krvi těhotné ženy. Hodnota HCG vypovídá (v závislosti na způsobu zpracování krve v příslušné laboratoři) i o délce těhotenství a dokonce i o jeho vývoji, pokud se krev na toto vyšetření odebere opakovaně. Provádí se tak zpravidla při podezření na určité nepravidelnosti v graviditě (např. mimoděložní těhotenství) nebo při podezření na určité onemocnění.

Pozitivní test na HCG

3. Ultrazvukové vyšetření

Už v 5.–6. týdnu těhotenství lze rozpoznat v děloze plodové vejce. Ultrazvukové vyšetření je velmi důležité i pro posouzení místa, kde se gravidita uchytila
– umožňuje tedy včas odhalit mimoděložní graviditu nebo jinak nevhodně uchycené plodové vejce.

4. Důkaz srdeční akce plodu

Tento důkaz se získává ultrazvukem od šestého týdne těhotenství. Později může bijící srdíčko slyšet i samotná maminka – buď při ultrazvukovém vyšetření, kde díky zabudovaným reproduktorům lze těhotné zprostředkovat tento úžasný zážitek, nebo pomocí specializovaného přístroje (na principu Dopler), který dokáže ozvy srdce plodu reprodukovat.

5. Zjištění části těla plodu

V minulosti se tento důkaz získával pohmatem, v současnosti je velkým pomocníkem ultrazvuk, který umožňuje jednotlivé části těla i změřit a takto posoudit vývoj plodu.

6. Pohyby plodu

Jeden z nejkrásnějších příznaků těhotenství – hlavně pro budoucí maminku, protože plod svými pohyby dává vědět, že žije, roste, že se vyvíjí. Pohyby těhulka jednak cítí a jednak je může sledovat při ultrazvukovém vyšetření. Pohyby cítí od 20. týdne žena, která je těhotná poprvé, od 18. týdne ženy, které již rodily.

Jak je vidět, všechny jisté příznaky těhotenství nelze zjistit ihned, protože některé se projeví až ve vyšších stadiích těhotenství. Pokud se na miminko těšíte, potěší vás i jejich postupné objevování se spolu s postupující graviditou.

Do seznamu příznaků těhotenství – nejistých i jistých – jsme zařadili jen ty typické. Nezmínili jsme další příznaky těhotenství, které jsou velmi netypické nebo u kterých by bylo vysvětlení pro laiky příliš komplikované.

Tak co, kolikrát jste si při jednotlivých bodech řekly natěšené „ano“, nebo to bylo „ne“ s náznakem úlevy? Přejeme vám, aby vaše odpověď bylo taková, jakou očekáváte – ať už ve smyslu pozitivního, nebo negativního těhotenského testu.

Koukněte se co se děje ve vašem bříšku díky našemu průvodci těhotenstvím týden po týdnu ZDE

Komentáře

Leave a Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře