Vaše těhotenství je potvrzeno. Prožíváte právě, jak se říká, nejkrásnější období v životě ženy (a někdy i nejtěžší) a chcete vědět, co právě váš malý drobeček dělá, jak roste a co se děje s vaším tělem?

Prohlédněte si vývoj vašeho miminka týden po týdnu, zkontrolujte, zda vše jde tak, jak má, sledujte, jak roste miminko, ale i změny, které se s vaším tělem dějí a které vás ještě na cestě k miminku čekají. Najdete zde i naše rady, doporučení a tipy na každý týden těhotenství!

Vypočítejte si s námi termín porodu ZDE
Koukněte se jak vypadá první rok miminka a jaký je jeho vývoj ZDE

Momentálně jste v 1. týdnu těhotenství
Pravděpodobně byste měla mít právě menstruaci, a navzdory tomu, že podle lunárního kalendáře (od kterého se „počítá“ těhotenství), jste už v 1. týdnu, k oplodnění ještě dojít nemohlo – při zadaném termínu porodu. Až 9. až 14. den od 1. dne poslední menstruace může dojít k oplodnění.

Jestliže chcete otěhotnět, mějte pohlavní styk v těchto dnech – jestliže máte pravidelnou menstruaci v 28- až 30denních cyklech, mělo by to zvýšit šanci oplodnění. Jestliže máte pravidelný, ale delší menstruační cyklus (tj. od 1. dne menstruace uplyne více než 30 dní k začátku další menstruace), dojde později i k ovulaci – cca po 13. až 14. dni od začátku menstruace – takže častější pohlavní styk zaměřte na tyto dni…

Momentálně jste v 2. týdnu těhotenství

Přibližně 9.–14. den od začátku poslední menstruace nastává ovulace, z jednoho vaječníku se uvolní zralé vajíčko. Vajíčko pomocí řas vejcovodu putuje do dělohy, kde může přežít 24 hodin. Jestliže se na této cestě „potká“ se spermií, dochází k oplodnění. Spermie obsahuje látku, která rozpouští vnější obal vajíčka, a tak může do něho vniknout. Když se dostane do vajíčka, ztrácí bičík, takže není pohyblivá a zatarasí se cesta ostatním spermiím. Jestliže dojde k oplodnění, vajíčko se uhnízdí v děloze, jestliže ne, vyplaví se spolu se stélkou dělohy během nejbližší menstruace.

Nyní se však podíváme na to, co se děje dále, jestliže nastane oplodnění. Úspěšná spermie zvětší svůj objem a splyne s vajíčkem, spolu vytvoří zárodečnou buňku. Zárodečná buňka se začne okamžitě dělit a postupně vytváří mnohobuňkový organizmus. Zatímco se dostane do dělohy (asi 4. den po oplodnění), je tvořená už přibližně ze 100 buněk.

Momentálně jste v 3. týdnu těhotenství

Na začátku se oplodněné vajíčko vznáší v děložní dutině, ale ke konci 3. týdne dochází k nidaci – vajíčko se začíná uhnizďovat ve sliznici dělohy. Když se zahnízdí, početí je ukončené.

Momentálně jste v 4. týdnu těhotenství

Vnější buňky oplodněného zárodku se snaží napojit na krevní oběh matky. Tyto buňky postupně vytvoří placentu. Z dalších vnějších buněk se vyvine pupeční šňůra, ochranná blána zárodku. Vnitřní buňky se rozdělí do třech vrstev, ze kterých se vyvinou rozličné orgány a časti těla vašeho budoucího dítěte.

Momentálně jste v 5. týdnu těhotenství

Zárodek se vznáší ve vaku naplněném tekutinou. Má už vytvořené základy mozku, míchy, páteře a nervových uzlin. A náznaky trávicího systému, úst a čelistí.
Srdíčko už pracuje v uzavřeném krevním oběhu a čerpá krev, která může být úplně jiná (i v souvislosti s krevní skupinou), než je krev matky.

Naše doporučení:
Jestliže se vám nedostavila menstruace, kupte si těhotenský test nebo se objednejte rovnou ke gynekologovi. Spolehlivost domácího těhotenského testu je téměř 100% na 14. den po vynechání menstruace. Jestliže vám vyjde, že jste těhotná, nechte si těhotenství potvrdit u svého gynekologa. Rozbory moče jsou stoprocentně spolehlivé 7. až 10. den po vynechání menstruace a krve po 7. dni. Gynekologa navštivte i v případě, jestliže vám test neprokáže graviditu a menstruace se vám zpozdila o více než dva týdny.

Momentálně jste v 6. týdnu těhotenství

Na konci šestého týdne začíná bít srdce. Vytváří se krevní oběhový systém a malé zárodky končetin. Vaše děťátko už nyní cítí bolest, protože už má vytvořený trojklaný nerv.
Zárodek má délku asi 3 mm. Roste velmi rychle – už je desettisíckrát větší než původně oplozené vajíčko.

Naše doporučení:
Tři ze čtyřech žen trápí v prvních třech měsících gravidity nevolnost a zvracení, které, i přestože se mu říká ranní, může přetrvávat v některých případech i během dne.
Náš tip: Jezte malé porce a vyvarujte se mastných jídel. Ráno si dejte na lačný žaludek kousek suchého pečiva a sklenici vody nebo čerstvé šťávy, nejlépe ještě v posteli.

Momentálně jste v 7. týdnu těhotenství

Základní nervový systém dítěte je už skoro utvořený a srdce čerpá krev směrem k játrům a hlavní tepně. Je už pozorovatelné ultrazvukem – vypadá jako velká zduřenina na přední straně hrudníku. Na ultrazvuku je možné zřetelně rozpoznat ruce, nohy, lebeční svaly, základy očí a uší. Končetiny jsou na koncích rozštěpené – to jsou zárodky prstů. Hlava je v porovnání s tělem obrovská a je skloněná na hruď. Formuje se tvář s očima. Vyvíjí se kostní buňky. Zárodek už má plíce a základní trávicí orgány, játra, ledviny, pohlavní orgány, ale jejich vývoj ještě není ukončený. Vaše dítě má v tomto období délku 1,3 cm a je velké asi jako malá koulička hroznu.

Naše doporučení:
Jestliže jste do této doby sportovala, klidně v tom pokračujte. Jen se vyhýbejte sportům, při kterých hrozí úraz nebo úder do břicha. Ideální je plavání, jogging, strečink, procházky. Jestliže se cítíte dobře, můžete nadále pokračovat i v hodinách aerobiku (low – impact), body worku či fitnessu – vynechejte však v prvních třech měsících posilování břišních svalů. Pravidelné sportování prospěje vám i děťátku, zlepší či udrží vám kondici, kterou budete ke konci těhotenství, v průběhu porodu i při péči o malé miminko ještě velmi potřebovat.

Kdy navštívit lékaře?
Jestliže je vaše těhotenství potvrzeno, tak potom tehdy, začnete-li krvácet (může to indikovat brzký potrat), máte bolesti břicha, kontinuálně zvracíte, máte bolestivé močení nebo silný, zabarvený výtok z pochvy.

Momentálně jste v 8. týdnu těhotenství

Odborníci v tomto období už hovoří o plodu, ne o zárodku. Jsou vytvořeny už všechny hlavní orgány, i když jejich podoba a umístění se bude ještě měnit. Je možné již rozeznat tvář. Vytvářejí se vnitřní orgány ucha – orgány sluchu a rovnováhy. Prsty jsou výraznější, ale propojené kožní tkání. Zřetelně je možné rozeznat téměř všechny části těla – ramena, lokty, kolena… Čtyřicátý den po početí začíná pracovat mozek. Dítě má délku 4 cm a je velké jako střední jahoda. Velmi intenzivně se pohybuje, ale matka tyto pohyby ještě necítí.

Naše doporučení:
Snažte se vyhnout stresovým situacím, které škodí vám i děťátku. Požádejte o pomoc kamarádku, manžela či porodní asistentku v poradně.

Náš tip:
Zkuste si najít ve vašem okolí budoucí maminku, která je ve stejném či podobném týdnu těhotenství jako vy. Budete si mít o čem povídat!

Momentálně jste v 9. týdnu těhotenství

Vývoj vašeho děťátka:
Vaše dítěte je velké asi 4 cm a jeho frekvence pulzů dosahuje až 140–150 úderů za minutu. Formuje se mu tvář, na které se dají rozeznat i oči. Zatím jsou zavřené a otevřou se až koncem 7. měsíce. V tomto týdnu těhotenství se zakládá sluchové ústrojí. Vyvinuly se už i první nervové buňky, které putují na svoje definitivní místo. Dítě má už zřetelné ruce a nohy a na jejich koncích i zárodky budoucích prstů. V tomto období je vaše dítě vyživované placentou, která je pupeční šňůrou spojená s dítětem. Pomocí této pupeční šňůry se dostávají do jeho těla živiny a zároveň se odvádí odpad. Placenta, jako i vnější plodový obal pochází ze stejného genetického materiálu jako dítě, a proto jsou nositeli důležitých informací např. o vývojových vadách (Downův syndrom, cystická fibróza apod.).

Vy a vaše tělo:
Vaše tělo se fyzicky ještě nezměnilo, první změny tělesných proporcí se projeví přibližně od 12. týdne. Vlivem hormonů mají vaše močové cesty překrvené sliznice a na váš močový měchýř naléhá zvětšující se děloha. Z tohoto důvodu budete pociťovat častější potřebu močit, to potrvá do konce 3. měsíce těhotenství a znovu se objeví v posledním trimestru těhotenství.

Pozor:
Nezaměňujte však potřebu častého močení při normálním těhotenství s podobnými projevy infekce močových cest. Naléháním dělohy totiž může vzniknout také zadržování (retence) moči, a tím i větší riziko infekce. Při podezření na infekci navštivte svého lékaře!

Momentálně jste v 10. týdnu těhotenství

Vývoj vašeho děťátka:
Do konce 10. týdne má dítě už základy všech orgánů, které budou v dalším období už „jenom“ zdokonalovat svoji funkci a dítě bude růst a vyvíjet se. Proto tímto týdnem končí období embryogeneze a začíná rané fetální období. Odborníci vaše dítě už nenazvou nikdy embryo, ale plod (fetus). Plod je v děloze zkroucený, a z toho důvodu se těžko určuje jeho přesná délka. A tak odborníci měří jeho délku od vrcholu hlavičky po bedra, a takto určená délka je přibližně 7 cm. První nervové dráhy se zdokonalují. Každou minutu vzniká asi sto tisíc (!) nových nervových buněk. V tomto týdnu plod už reaguje na bolestivý podnět (tzv. nocicepce). Přibližně v tomto období se začnou vytvářet základy vnějšího genitálu dítěte. Nepleťte si to však – není to doba, kdy se rozhoduje o tom, jestli budete mít chlapečka či holčičku.. To bylo dáno už v okamžiku oplodnění. Teď to jen začíná být vidět.

Vy a vaše tělo:
Pravděpodobně jste už absolvovala nějaké vyšetření – vnější a vnitřní palpační vyšetření, vyšetření v gynekologických zrcadlech a kolposkopem, odběr stěru z pochvy na cytologii, odběr krve na zjištění krevní skupiny, Rh-faktor atd., doporučuje se i sérologické vyšetření na toxoplazmózu. V těhotenské poradně vás zvážili a v tomto týdnu jste podstoupila pravděpodobně první ultrazvukové vyšetření (nebo už druhé, jestliže vám lékař těhotenství v raném stadiu potvrzoval ultrazvukem). Někteří gynekologové měří i rozměry pánve, jiní si to nechávají až na závěr těhotenství. Jestliže jste do této doby nedostala těhotenský průkaz, v tomto týdnu vám ho vystaví a do 6. měsíce budete pravidelně jedenkrát za měsíc navštěvovat těhotenskou poradnu (v 7. a 8. měsíci jednou za 14 dní, v 9. každý týden).

Při každé návštěvě vám sestřička změří krevní tlak, vyšetří moč, zjistí hmotnost. Gynekolog udělá běžné vyšetření, v případě potřeby vám doporučí nějaké speciální testy.
Od druhého měsíce těhotenství se dá v případě nějakého podezření udělat i vyšetření vzorku choria (chorio = vnější plodový obal). Odběr se dělá přes pochvu hrdlem děložním. Získaný materiál je identický s tkáněmi dítěte (jako jsme si říkali už v 10. týdnu) a jeho vyšetřením je možné včas odhalit některé dědičné choroby, a to ještě dříve než amniocentézou, o které si povíme později.

Naše doporučení:
Některé budoucí maminky pociťují v důsledku nízkého krevního tlaku točení hlavy, mdloby. Vyvarujte se dlouhého stání, a jestliže vstáváte, dělejte to pomalu. Při vstávání z lehu na zádech se nejdříve obraťte na bok.

Momentálně jste v 11. týdnu těhotenství

Vaše dítě:
Vaše dítě měří 8 cm a váží asi 15 g. Na ultrazvuku můžete pozorovat zřetelný tvar lidského těla s nepoměrně velkou hlavou, zřetelně vytvořenými končetinami a naznačenými prsty. Žaludek dítěte už produkuje žaludeční šťávu a také začaly správně fungovat ledviny. Od tohoto týdne je možné snímat první reakce mozkové kůry. Intenzivní putování nervových buněk v mozkové kůře trvá až do druhého roku života.

Vy a vaše tělo:
Může se stát, že v tomto období máte velmi proměnlivé nálady – smějete se a vzápětí pláčete… Na vině jsou hormony. Některé hormony totiž v těhotenství hrají klíčovou úlohu – např. human chorionic gonadotropin hormon (hCG), který brání uvolňování dalšího vajíčka z vaječníků a stimuluje tvorbu hormonů estrogenu a progesteronu. Estrogeny rozumíme skupiny hormonů zodpovědných za vývoj ženských pohlavních charakteristik, jsou také produkované placentou, aby zajistily zdraví plodu. Progesterony jsou zase zodpovědné za správné fungování placenty. Po dobu těhotenství hladina těchto hormonů rychle stoupá a klesá podle potřeby. A v mnoha případech emocionální nastavení organismu těhotné ženy kopíruje stoupající a klesající hladiny těchto hormonů. Dokonce tyto hormony hrají důležitou úlohu v sexuálním životě, to má dvě příčiny. Za prvé, hormon estrogen má přímý vliv (obvykle pozitivní) na vaše libido. Za druhé, vedlejší efekty kolísání hormonů, jako jsou únava a zvracení, přispívají k tomu, že na sex vůbec nemáte náladu.

Naše doporučení:
Těhotenství není překážkou sexuálnímu životu. Může se však stát, že během prvních třech měsíců díky vlivu hormonů či těhotenských problémů nebudete mít na sex chuť. Promluvte si o tom se svým partnerem. Povězte mu o vašich představách a očekáváních. A nebuďte překvapená, když se i jeho libido a zájem o sex bude měnit a bude kolísat – od zájmu o vaše zvětšující se prsa až po strach (většinou neopodstatněný), že sexuální aktivita ublíží děťátku.

Momentálně jste ve 12. týdnu těhotenství

Vaše dítě:
Právě jste překonala nejrizikovější období vašeho těhotenství, kdy nejčastěji dochází k samovolnému nebo zamlklému potratu. Do této doby i vaše vaječníky produkovaly hormony, které podporovaly (tj. udržovaly) vaše těhotenství. Od nynějška přebírá tuto úlohu v plné míře placenta. Vaše dítě měří už přibližně 9 cm. Vnější pohlavní ústrojí chlapečků a děvčátek se už zřetelně liší, ale není úplně vyvinuté. Od této chvíle, budete-li mít alespoň trochu štěstí, můžete na ultrazvuku rozeznat, zda čekáte chlapečka, anebo holčičku. Všechny důležité orgány jsou již na svém místě a mozek, nervy, stejně tak svaly jsou připravené začít fungovat.

Vy a vaše tělo:
Od konce tohoto týdne můžete pozorovat změny svých tělesných proporcí – hlavně prsou a spodní části těla. Pokud je to vaše první těhotenství, přibližně v tomto týdnu vám začne růst bříško (jestliže čekáte druhé či další dítě, bříško už pravděpodobně máte). Vaše rostoucí prsa mohou být důvodem, že nezapnete knoflík na blůzce.
Váš bazální metabolizmus pracuje na plné obrátky, v době těhotenství je to o 20–25 % více než během běžného života. Z tohoto důvodu můžete mít vyšší kalorickou spotřebu (ale ne dvojnásobně!). Ta by se měla pohybovat okolo 12 600 kJ denně (= asi 3 000 kcal).

Naše doporučení:
Pokud jste zaměstnaná, je na místě popřemýšlet o informování vašeho zaměstnavatele o vašem novém stavu. Ze zákona to není vaše povinnost, je to opravdu vaše osobní věc. Toto oznámení by naopak mělo chránit vás – zákon ukládá vašemu zaměstnavateli povinnost, aby zajistil vaši práci na takovém pracovišti a dal vám takovou práci, která by neohrozila průběh těhotenství (je to důležité, hlavně pokud pracujete fyzicky anebo jezdíte na náročné služební cesty). Vyhlášky určují také práce, které těhotná žena nemůže vykonávat. Navíc, jakožto těhotná jste chráněna před výpovědí ze strany zaměstnavatele.

Momentálně jste ve 13. týdnu těhotenství

Vaše dítě:
Vaše děťátko se navzdory svým 9 cm a 16 g čím dál více podobá člověku. Jeho oči se posunuly od kraje hlavičky dopředu a uši jsou také na svém místě. Získalo reflexy – pokud do něho šťouchnete, zahýbe se (přesto, že v tomto období ještě necítí bolest), jeho dlaně a chodidla odpovídají na vnější stimul rozevíráním a zavíráním se.
Dokáže se odrážet od stěny dělohy, ale vy to ještě necítíte, protože je zatím příliš malé a lehké. Dítě přibližně od 11. týdne do narození nepřetržitě vdechuje plodovou vodu. Kyslík dostává díky pupeční šňůře. Takovéto dýchání mu pomáhá během vývoje dýchacího ústrojí, které by po narození mělo správně fungovat. V tomto týdnu fakticky pominulo riziko spontánního potratu. I když příroda bývá někdy nevyzpytatelná, podle zkušeností lékařů by již v tomto týdnu mělo být těhotenství stabilizované.

Vy a vaše tělo:
Možná zjišťujete, že těhotenství není až tak náročné, jak se mohlo zdát. Pokud jste na začátku těhotenství trpěla nauzeou (ranními nevolnostmi, zvracením), únavou nebo častým nutkáním na močení, nyní by tyto příznaky měly odeznít. Vaše emoce by už také měly být stabilizované a neměla byste už tak výrazně měnit nálady jako v prvních měsících. Na druhé straně – vaše bříško je ještě malé, necítíte se těžkopádná, nemotorná, pravděpodobně ještě nepociťujete bolest v kříži či v podbřišku. Navíc, s vašimi nově získanými ženskými křivkami a příjemným pocitem se cítíte více sexy anebo více silná než kdykoliv předtím. Máte před sebou podle mnohých žen nejkrásnější období těhotenství – několik pěkných a ve většině případů bezproblémových měsíců! Užijte si jich, relaxujte, oddychujte, pravidelně cvičte, abyste byla připravená na poslední, nejnáročnější fázi těhotenství.

Ve vašem jídelníčku by neměly chybět mořské ryby (zdroj jódu), listová zelenina (zdroj kyseliny listové), libové maso (zdroj železa) a mléčné výrobky (zdroj vápníku). Pokud jste vegetariánka nebo máte pocit, že složení vašeho jídelníčku neobsahuje potřebné minerály a vitaminy, poraďte se se svým gynekologem o užívání doplňkových vitaminových a minerálových přípravků určených speciálně těhotným ženám (na rozdíl od „klasických“ vitaminových přípravků obsahují zvýšené množství vitaminů potřebných v těhotenství, jako kyselina listová, vápník, železo, jód, a naopak, regulované množství vitaminů A, D, E, K, které by při předávkování mohly mít škodlivý vliv).
Vaše strava by měla mít v tomto období výživnou hodnotu cca 9 211 J (2 200 kcal).
Váš hmotnostní přírůstek od začátku těhotenství: cca 1,5 kg.

Momentálně jste ve 14. týdnu těhotenství

Vaše dítě:
Od 14. týdne se vaše dítě může pohybovat, vykonává i složitější pohyby: otvírá ústa, polyká plodovou vodu, zatím nepravidelně dýchá. Funguje již většina vnitřních orgánů a nebezpečí poškození plodu léky nebo infekcí je mnohem menší. Začínají růst nehty.
Váš malý chlapeček nebo holčička má v tomto týdnu již plně vyvinuté pohlavní orgány, i když ultrazvukem jsou stále ještě těžko rozpoznatelné. Všechny důležité orgány a systémy jsou již nyní na svém místě, děťátko teď bude růst úžasnou rychlostí. Během dalšího měsíce ztrojnásobí svou délku a zdesetinásobí svou hmotnost!
Zajímavost: Miminko má již vyvinuté chuťové pohárky a má rádo sladké. Odborníci, kteří se zabývají prenatálním vývojem, zjistili, že pokud se plodová voda přisladí, dítě jí spolyká mnohem více!

Vy a vaše tělo:
Hormony, které se u vás viditelně projevovaly během prvního trimestru, mají nyní nové pole působnosti – vaši pleť. Více než 90 procent žen zažilo přechodné ztmavnutí pokožky během těhotenství, což může souviset se zvýšenou hladinou estrogenů. Nejvíce se to projevuje na mateřských znamíncích, pihách, v oblasti pupku, podpaží a vnitřní straně stehen. Na bříšku se vám může objevit tzv. linea negra – svislá hnědá čára vedoucí od prsou k pupku, která bude s postupujícím těhotenstvím ještě tmavnout. Není s tím potřeba cokoliv dělat – jak se nečekaně objevila, tak po skončení těhotenství zmizí.
Jinak se vám pokožka vlivem hormonů pravděpodobně zlepší – bude hladká, zmizí drobné vyrážky. Její stav se však může naopak zhoršit – kůže může být velmi suchá nebo mastná, mohou se na ní objevit tmavé fleky. Nedělejte si starosti – po těhotenství zmizí. Většinou se zlepší i kvalita vlasů – husté a lesklé vlasy patří k největším kladům gravidity.

Naše doporučení:
Častým problémem v těhotenství je vznik křečových žil. Můžete tomu zabránit tím, že si při každé možné příležitosti položíte nohy co nejvýš. Doporučujeme podložit si je i během spánku např. dvěma většími polštáři.

Momentálně jste v 15. týdnu těhotenství

Vaše dítě:
Tělo děťátka nyní roste o dost rychleji než jeho hlavička. Pokožka je pokrytá lanugem, jemnými chloupky, které dítě chrání až do jeho narození. Pokud se miminko narodí v termínu, chloupky již neuvidíme, naopak je mají předčasně narozené děti. Na hlavě mu už rostou vlásky a pozorovat můžeme i náznaky obočí.
V tomto týdnu začínají pracovat lymfatické žlázy a thymus (brzlík), které jsou součástí budoucího imunitního systému. Úplně se vyvinula i placenta.
Máte za sebou první třetinu svého těhotenství, s níž skončilo období nejvýraznějších změn v prenatálním vývoji vašeho děťátka.

Vy a vaše tělo:
Pokud jste ještě neměla bříško, je více než pravděpodobné, že v tomto týdnu už nějakou tu oblinku získáte. Vaše děloha, která během těhotenství naroste tisícinásobně oproti své normální velikosti – jak řekl jeden lékař, „z nektarinky se stane basketbalový míč“, začíná právě nyní enormně růst. V tomto období začnete přibírat asi 0,5 kg týdně.
Je to chlapec, nebo holčička? Amniocentéza, CVS (chorionic villi sampling) a ultrazvuk vám mohou tuto informaci poskytnout. Některé dvojice preferují překvapení. Jak řekl jeden otec: „To dítě bude největší dar, jaký jsem kdy dostal. Nechci nahlédnout do krabice dříve, než dar dostanu.“

Naše doporučení:
Jak jsme již zmiňovali, podle většiny žen prožíváte tři nejkrásnější měsíce těhotenství. Využijte toto klidné období na to, abyste se věnovala sama sobě. Jděte si zaplavat, zacvičit, hodně relaxujte.

Momentálně jste v 16. týdnu těhotenství

Vaše dítě:
Vaše dítě už měří 16 cm a váží 120 g.
Umí si cucat palec, dělat grimasy, krčit čelo. Pravidelně střídá období aktivity a klidu. Od tohoto týdne se v krvi matky objevují některé bílkoviny produkované dítětem (alfafetoprotein). Je to první ochranné opatření nenarozeného dítěte.
Váš drobeček může mít škytavku. Častost škytavky je velice rozdílná – některé děti škytají několikrát za den a některé ji nemají vůbec. V šestém měsíci těhotenství škytavku svého dítěte pocítíte jako jemné chvění vašeho bříška.

Vy a vaše tělo:
Od tohoto týdne by měla být vaše denní kalorická spotřeba cca 10 470 J (2 500 kcal).
V tomto týdnu (příp. mezi 16.–20. týdnem) se provádí tzv. triple test. Podle jeho výsledků nebo na základě vašeho zdravotního stavu, věku a jiných rizik vám může lékař nabídnout provedení amniocentézy.
Triple test je jednoduchý krevní test (provádí se odběrem ze žíly), kterým se analyzují tři látky, které se vyskytují v krvi těhotných žen: human chorionic gonadotropin hormon (hCG), estriol a alfafetoprotein (AFP). Pokud se výsledky tohoto testu liší od normálních hodnot, mohou poukazovat na možnost rozštěpu páteře či na Downův syndrom. Jejich zvýšená hladina může také upozornit na to, že gravidita je již v pokročilejším stadiu (pro každý týden gravidity jsou typické určité hodnoty alfafetoproteinu), anebo že čekáte dvojčata.

Amniocentéza se doporučuje ženám nad 35 let a těm, u kterých výsledky triple testu nedosahují či přesahují normální hodnoty. Amniocentézou se rozumí odběr vzorku plodové vody vykonaný v lokální anestezii dlouhou dutou jehlou přes břišní stěnu. Tato tekutina, obsahující i buňky plodu, může poukázat na přítomnost chromozomálních abnormalit a také se stoprocentní spolehlivostí určí pohlaví děťátka. Problémem je, že výsledky testu jsou k dispozici za tři až čtyři týdny, což při pozitivním nálezu znamená pro matku rozhodnout se o lékaři doporučeném přerušení gravidity často až po 19.–20. týdnu, kdy už cítí pohyby. To jistě zvyšuje psychický tlak.
Váš hmotnostní přírůstek: cca 2–2,5 kg.
V následujících čtyřech týdnech začnete přibírat rychlostí asi 200–400 g týdně.

Naše doporučení:
Věnujte zvýšenou pozornost svému chrupu. V těhotenství se zvyšuje kazivost zubů, dásně jsou citlivější a po těhotenství se vám po zanedbané péči mohou zuby lámat. Jak se tomu vyhnout? Navštivte během těhotenství dva- až třikrát svého zubaře (kromě preventivní prohlídky a ošetření případných zubních kazů je vhodné odstranit zubní kámen) a hlavně dbejte na zvýšený přísun vápníku (doporučená dávka v graviditě je 350 mg denně). Jeho
spotřeba během růstu vašeho dítěte je vysoká, pokud vápník nepřijímáte v dostatečném množství, odrazí se to hlavně na stavu vašeho chrupu.

Momentálně jste v 17. týdnu těhotenství

Vaše dítě:
Vaše dítě by mělo měřit asi 18 cm a vážit přibližně 150 g – jeho velikost je porovnatelná s větší hruškou. Pokožka je matně červená, jemně ochlupená. Děťátko již má vyvinuté pohlaví. Stále však může být na ultrazvuku problém zjistit, zda budete kupovat růžové, anebo modré dupačky.
Všechno – mozek, svaly, nervy, krevní systém a močový trakt – již funguje a dozrává. V pozdějších stadiích těhotenství bude tvrdnout kostra dítěte. Začnou se vytvářet klouby (pozor na zvýšený příjem vápníku). Kůže je téměř průhledná, protože tělíčko stále nemá podkožní tuk, začne se mu ukládat až v třetím trimestru. Srdíčko dítěte bije dvakrát rychleji než vám a díky ultrazvuku můžete pozorovat i jeho dýchání.

Vy a vaše tělo:
Někdy mezi 16.–21. týdnem pocítíte důkaz toho, že budete matkou – vaše děťátko kope. Nejsou to ještě opravdové fotbalové kopance (i to však přijde), ze začátku můžete mít pocit, že vám kručí v žaludku. Maminky tyto pocity popisují jako „chvění“, „pulzování“, „fouknutí“, „jemné bublinky“, „pohlazení peříčkem“, „dotyk motýlích křídel“. Odborníci tomu říkají první pohyb plodu v matčině lůně. Zapamatujte si den, kdy ucítíte první pohyb svého miminka – budou se vás na něj ptát v těhotenské poradně. Každé kopání je velmi individuální, podobně jako děti, a tak některé kopou téměř pořád a silně, jiné jen jemně a občas, jako by tím chtěly říci: „Neměj strach, jsem v pořádku.“
První kopnutí je jedním z těch nejúžasnějších zážitků v těhotenství – dokonalá lidská bytost roste uvnitř vašeho bříška. Bez ohledu na to, zda právě sedíte před televizorem, anebo se snažíte doběhnout autobus, těchto devět měsíců jste součástí zázraku!

Naše doporučení:
V tomto období se mohou začít na vaší kůži – hlavně na břichu, prsou, bocích a stehnech – tvořit pajizvičky – strie (strie gravidarum). Příčinou je rychlý růst dělohy a přibývání zásob podkožního tuku do takové míry, že kůže je napínána tak, že to překračuje schopnost její elasticity. Strie jsou růžové až tmavočervené proužky. Jejich tvorba je podmíněná hlavně geneticky a rychlostí přibývání (proto se doporučuje těhotným ženám hlídat si hmotnost a přibírat postupně). Částečně můžete striím předejít používáním mastných tělových krémů, mlék a olejíčků, anebo speciálních přípravků, kterými kůži jednou až dvakrát denně jemně masírujete. Pokud jste právě na svém těle strie objevila – žádná panika – časem jejich růžové až červené zbarvení zbledne a budou daleko méně viditelné.

Momentálně jste v 18. týdnu těhotenství

Vaše dítě:
Mozek vašeho dítěte prudce roste. V tomto týdnu těhotenství jsou již všechny hlavní oblasti diferencované – začíná se formovat mozková kůra, která řídí specifické funkce mozku. Plod může ukázat znaky primitivní řeči těla v děloze – např. couvnout, když se k němu blíží jehla při amniocentéze.
Plod měří cca 18–20 cm a váží do 200 g, množství plodové vody se odhaduje asi na 250 ml.

Vy a vaše tělo:
Děloha sahá asi dva prsty pod pupek. Aktivita plodu roste a vícerodičky už asi cítí jeho pohyby. Pokud jste těhotná poprvé, ještě si na tento pocit dva týdny počkáte. Proč? Vícerodičky již vědí, co mají sledovat, a jejich děloha je citlivější.
Pro netěhotnou ženu je pálení žáhy nepatrná maličkost. Ale v těhotenství to může být pořádná otrava. Příčinou je návrat žaludeční kyseliny do jícnu, což způsobuje pocit pálení. Pálení žáhy se častěji vyskytuje ve 2. a 3. trimestru těhotenství, protože rostoucí děloha tlačí na žaludek, a vytlačuje tak jeho obsah směrem nahoru. A navíc, hormony vylučované v těhotenství způsobují zpomalení trávicích procesů, takže žaludku trvá déle, než se vyprázdní. Cílem tohoto zpomalení je poskytnout živinám dost času, aby se dostaly k děťátku.

Pokud vaše krevní testy (triple test) v 16. týdnu nedopadly uspokojivě, podstoupíte pravděpodobně amniocentézu (zmiňovali jsme se o ní dříve).
Kromě amniocentézy existuje též vyšetření CVS. Jde o odebrání vzorku choriových klků – malého vzorku tkáně placenty. Odběr se může podobně jako při amiocentéze provést přes břišní stěnu anebo pomocí jehly zavedené děložním hrdlem do dělohy. Celý proces se kontroluje pod UZV, aby se snížilo existující riziko spontánního potratu.
Pokud je vaše těhotenství bezproblémové, budete nadále navštěvovat poradnu v tří- až čtyřtýdenních intervalech až do 28. týdne.

Naše doporučení:
Téměř na sto procent se už do své běžné sukně či kalhot nevejdete – v těchto týdnech se bude několikanásobně zvyšovat objem plodové vody, což má vliv na velikost vašeho bříška. V létě určitě využijete volnější šaty (vůbec nemusí být těhotenské), ale už i nabídka v oblasti těhotenské módy začíná být na našem trhu „in“.

Momentálně jste v 19. týdnu těhotenství

Vaše dítě:
Na konci 19. týdne (od poslední menstruace) dítě měří okolo 20 cm a váží více než 200 g. V tomto období se už převratné změny nedějí a dítě nyní už „jen“ roste. Děťátko dokáže udělat i několik kotrmelců a přemetů za sebou. V této chvíli už je organismus dítěte – kostra, vnitřní orgány i končetiny – vyvinutý do detailů a naplno fungující.
Někdy na přelomu tohoto a 20. týdne dá příroda vašemu dítěti něco zvláštního – bílou, krémovou, vlhkou hmotu, pojmenovanou mázek (vernix), kterou obalí každý centimetr jeho tělíčka. Tím ho udržuje hladké a bez vrásek po dobu dalších 20 týdnů, i přesto, že celou dobu plave v teplé koupeli plodové vody. I při narození bývá miminko obalené touto bílou hmotou, sestra ho omyje, a tak odhalí jeho měkoučkou, hebkou pokožku.

Vy a vaše tělo:
Aby se kyslík a živiny dostaly lehce k plodu, pumpuje vaše srdce během těhotenství o 30 až 50 % více než obvykle. Tělo produkuje více krve, aby stihlo zásobovat srdce, tím zároveň tvoří rezervu pro případnou ztrátu krve během porodu.
Protože srdce odvádí těžší práci než běžně, není neobvyklé, když se u těhotné ženy objeví na srdci šelest. I přesto, že to lékaři pokládají za normální, více si toho takovéto ženy všímají. Přestože většina žen snáší zvýšené množství průtoku krve relativně bez těžkostí, jejím výsledkem mohou být v těhotenství dva časté jevy: křečové žíly a hemoroidy (což je vlastně křečová žíla u konečníku). Po skončení těhotenství tyto problémy obvykle ustoupí, ale to je jen malá útěcha pro těhotnou ženu, která sleduje, jak jí na levé noze vystupuje žíla anebo má bolesti při sezení či stolici.

Zajímavost:
Na konci tohoto týdne se už většinou dá na ultrazvuku bezpečně rozeznat pohlaví děťátka. Samozřejmě pokud se k vám nenastaví zády.

Naše doporučení:
Nezapomínejte na dostatečný příjem tekutin. V žádném případě by vás v pití neměly omezovat časté návštěvy WC. Z nápojů volte hlavně stolní vodu bez bublinek (bublinky jsou jedním z důvodů zavodnění organismu), 100% ovocné džusy, nejlépe čerstvě vymačkané. Vyhýbejte se pití slazených nápojů (hlavně uměle přislazených) a nadměrnému pití minerálek. Pokud pijete minerálky, z důvodu jejich vysokého obsahu minerálů střídejte značky a vybírejte si hlavně takové, které obsahují pro vás momentálně důležité minerály (vápník – Ca, hořčík – Mg).

Momentálně jste ve 20. týdnu těhotenství

Vaše dítě:
Děťátko měří asi 25 cm, váží okolo 250 g. Tělíčko dítěte je z 1/3 tvořeno hlavičkou, začínají mu růst vlasy a nehty a tvoří se podkožní tuk.
Volného prostoru v děloze je pro ně čím dál tím méně. Nejspíš i prvorodičky již cítí jeho pohyby. Tímto týdnem jste právě završila polovinu vašeho těhotenství! V tomto období se provádí druhé ultrazvukové vyšetření (ultrazvuková vyšetření: 10., 20. a 30. týden, příp. hned na začátku pro potvrzení těhotenství). Kontroluje se jím rychlost růstu, uložení placenty, množství plodové vody, vzhled hlavičky, mozku a tváře, stav páteře, hrudníku, genitálií, horních a dolních končetin, stav a poloha vnitřních orgánů – srdce, plic, ledvin, žaludku, střev, močového měchýře –, pohybová aktivita. V případě jakýchkoliv pochybností by vám měl lékař navrhnout superkonzilium – velmi podrobné ultrazvukové vyšetření na specializovaném pracovišti nebo vyšetření srdíčka – echokardiogram. Pokud vám to lékař navrhne, měla byste takového vyšetření podstoupit – v dnešní době se dají některé problémy děťátka léčit nebo upravovat i během pobytu v bříšku. Díky UZV je možné pozorovat také uložení placenty. Její umístění je individuální – může být nahoře, dole i na boční straně od dítěte. V ojedinělých případech se objevuje zvláštní uložení placenty nazývané vcestné lůžko. Placenta je v dolní části dělohy, kde může zakrývat otvor dělohy a bránit normálnímu průběhu porodu. V těchto případech se většinou volí porod císařským řezem. Hmotnost placenty byla na začátku těhotenství několikanásobně větší než hmotnost plodu, nyní jsou však na tom váhově podobně a zanedlouho dítě placentu výrazně přetrumfne! V tomto týdnu je možné pomocí stetoskopu zachytit ozvy srdce plodu.

Vy a vaše tělo:
Možná jste si již všimla, že hůře udržíte rovnováhu a cítíte se trochu nemotorně. Rostoucí hmotnost vaší dělohy způsobila změny ve vašem těžišti. Postupně, bez vašeho vědomí, si váš postoj upravujete tak, abyste organismus vyvážila. Pokud na sebe nebudete dávat pozor, může to dříve či později vést k bolestem zad anebo k jiným problémům. Snažte se při stání i chození být vzpřímená (boky a kolena držte během chůze v jedné linii, vyhýbejte se těhotenskému „hrbení“), seďte s nohama mírně vyvýšenýma a spěte na boku tak, abyste tělu odlehčila.
Je možné, že v poradně vám budou měřit vzdálenost mezi horním okrajem stydké spony (v oblasti močového měchýře) a fundem děložním – nazývá se to gravidometrie a lze s ní zjistit růst plodu, případně růstovou retardaci. Nyní je tato vzdálenost asi 18 cm.

Naše doporučení:
Vezměte s sebou na ultrazvukové vyšetření partnera – už uvidí, jak váš drobeček kope, boxuje, dělá kotrmelce. Na základě velikosti miminka vám doktor dokáže potvrdit či zpochybnit původní termín porodu vypočítaný na základě poslední menstruace. Navíc si můžete domů odnést fotografii vašeho děťátka (někde vám fotku dají zdarma, jinde za ni zaplatíte menší obnos). V některých soukromých ordinacích vám dokonce děťátko natočí na videokazetu, kterou si odnesete domů.

Momentálně jste v 21. týdnu těhotenství

Vaše dítě:
Pravděpodobně cítíte intenzivní pohyby svého potomka, který měří asi 24–26 cm a váží okolo 250 g. Ovládá už jemnou motoriku – cucá si palec, tahá za pupeční šňůru, rukama i nohama se zapírá o stěny dělohy.
Sluch má dobře vyvinutý a slyší i zvuky konverzace – spolu s tlukotem srdce, kručením žaludku a pulzováním krevních cév. V podstatě je děloha tak hlučná, že dítě připravuje na záplavu hlasů, zvuků, které ho přivítají po narození.

Vy a vaše tělo:

Jak dítě postupně roste, potřebuje vaše tělo čím dál víc živin a má zvýšenou spotřebu vitamínů a minerálů. Nedostatek červených krvinek nebo železa je příčinou nedostatečného zásobování plodu kyslíkem a živinami a může vést k růstové retardaci (zpomalení růstu). Lékař posoudí, zda byste měla zvýšit příjem některých vitamínů. Možná vám předepíše železo v tabletkách, aby doplnil vaše zásoby železa a eliminoval riziko poporodní anémie – vás i vašeho děťátka. Příznaky těhotenské anémie jsou nadměrná únava, slabost, problémy s dýcháním a závratě. Navštivte svého lékaře, pokud pociťujete některý z těchto příznaků v 2. či 3. trimestru těhotenství.
Váš hmotnostní přírůstek od začátku těhotenství: cca 4 kg.

Naše doporučení:

Můžete začít s procvičováním svalů pánevního dna – tzv. Kegelovými cviky. Jsou vhodné na posílení pánve, a tím i dobrý, hladký průběh porodu a v období po něm jako prevence poporodní inkontinence (pomočování). Postavte se, mírně rozkročte a stáhněte svaly pochvy a konečníku (jako byste chtěla zastavit močení) a uvolněte. Zopakujte 20krát. Podobně můžete cvičit i v sedu či lehu. Protože jsou to cviky nenápadné, můžete je cvičit i při čekání na autobus nebo před pokladnou v obchodě.

Momentálně jste ve 22. týdnu těhotenství

Vaše dítě:
Vaše děťátko v tomto období nejen intenzivně roste, ale díky náročným fyziologickým procesům se dokončují detaily správného fungování všech orgánů. Také často spí. Proto není frekvence pohybů rovnoměrná, dítě chvíle aktivity střídá s dlouhými chvílemi klidu. Na hlavičce mu právě začínají růst vlásky.
V děloze získává dva druhy vlasů – jemné, měkké ochlupení na těle, nazývané lanugo, které většinou zmizí krátce před narozením (předčasně narozené děti však mohou mít toto ochlupení i několik dní po porodu) a vlasy na hlavě. Mnozí rodiče jsou překvapeni, když vidí děťátko po narození – blond páry mají často miminko s úplně tmavou kšticí, tmavovlasé zase andělského blonďáčka nebo ryšavé děťátko, rodiče s vlasy rovnými jako dráty zase kudrnaté děti a ti s bohatými kučerami často mimčo s jemnými, hladkými vlásky. Vlasy, se kterými přijde dítě na svět, však do šesti měsíců vypadnou a narostou nové, resp. jsou postupně nahrazovány skutečnými vlasy, které už mají většinou blíže ke genetické výbavě.

Vy a vaše tělo:
Pokud pracujete, je možné, že pociťujete stres. Ranní příchody, dlouhé hodiny v práci, nervózní a náročný šéf či nezdravé vztahy ve firmě mohou mít na vás větší vliv než jindy. Podle odborníků je v tomto období pro většinu žen běžná pracovní činnost úplně bezpečná. Za určitých okolností a zdravotních problémů je však lepší přestat pracovat, případně zvolnit pracovní tempo.

Naše doporučení:
Když se podíváte do zrcadla, co vidíte? Je to přitažlivá žena s křivkami, nebo obrovská velryba? Většina žen se v tomto období necítí právě sexy, ale můžete udělat vědomé rozhodnutí a začít pokládat vaše křivky za smyslné. Je fajn, když máte vedle sebe zbožňujícího partnera, ale mnoho svobodných maminek a těch, jejichž partneři mají protichůdné pocity při pohledu na rostoucí bříško, propluje těhotenstvím s houpavými boky a hlavou vztyčenou. Pamatujte: Nejste tlustá, jste těhotná!

Všimla jste si, kdy je aktivita vašeho dítka nejvyšší? Podle odborníků hodinu až dvě po jídle. Možná máte pocit, že nejvíc se hýbe, když se chystáte spát… Když si lehnete, miminku prý překáží vaše páteř (případně náhlou změnou polohy jiné orgány a „překážky“ ve vašem těle), a tak si hledá v děloze pohodlnější polohu a vrtí se tak dlouho, dokud si ji nenajde…

Momentálně jste ve 23. týdnu těhotenství

Vaše dítě:
Vaše dítě měří asi 30 cm a váží asi 550 g. Na konci tohoto týdne dojde k významné změně – vaše malé má už relativně dobrou šanci na přežití, kdyby se náhodou narodilo teď – při speciální péči až 80procentní. Zatím je mu samozřejmě lépe v bříšku. V jeho tělíčku stále chybí tuk a krevní cévy v jeho plicních lalocích se začínají připravovat na jeho příchod na svět. Okolo 50 procent velmi předčasně narozených dětí má různé komplikace – od zrakových problémů až po intrakraniální hemoragii (spontánní krvácení v mozku), četnost výskytu těchto problémů prudce klesá s každým dalším týdnem, které dítě stráví v děloze.

Vy a vaše tělo:
Jedním z ukazatelů rizika předčasného porodu je tzv. cervikální skóre. Označuje se jím stupeň otevření hrdla dělohy (0,1 a 2) – čím je hrdlo otevřenější, tím je skóre vyšší. V tomto a následujících týdnech by mělo být stále 0. Postupně, jak se budete blížit k termínu porodu, se bude skóre zvyšovat a ukazovat na to, že den D se blíží. Pokud se skóre zvýší už nyní, znamená to hrozící předčasný porod. V takových případech může lékař maminku nechat na rizikovém těhotenství, hospitalizovat ji, či případně provést nenáročnou operaci – cerkláž (stáhnutí krčku dělohy). Steh se odstraní přibližně dva týdny před porodem.

Můžete mít problémy s dýchavičností – vaše děloha roste rychlým tempem a začíná tlačit na bránici.

Naše doporučení
Pokud máte problémy s dýcháním, lehněte si na bok, pak nebude děloha na bránici tolik tlačit, a delší dobu dýchejte pomalu a zhluboka.

Momentálně jste ve 24. týdnu těhotenství

Vaše dítě:
Děťátko má už vyvinutý i čich a začíná se vyvíjet chrup – ano, přestože se první zoubky objeví mezi 4.–10. měsícem jeho života, už teď se vytvářejí jejich základy.
Víte, k čemu vlastně slouží pupeční šňůra? Tvoří životně důležité spojení mezi plodem a placentou. Každých 30 vteřin se živiny a bohatě okysličená krev transformují z placenty do plodu pupeční žílou a vracejí se zpět do placenty dvěma tepnami. Tato důmyslná metoda přírody zabezpečuje stálou dodávku filtrovaného vzduchu a živin a zároveň nechává krev matky separovanou od krve dítěte.

Vy a vaše tělo:
Před několika lety se věřilo tomu, že těhotné ženy nemohou cvičit a sportovat, protože by mohlo dojít k poškození plodu. Ale v dnešní době víme, že opak je pravdou. Lehké až středně náročné cvičení zlepšuje cirkulaci krve a pomáhá plod zásobovat kyslíkem. A navíc, budoucí maminky, které cvičí pravidelně, mají lepší spánek a minimalizují riziko křečových žil a hemoroidů, bolesti zad a dalších běžných problémů patřících k těhotenství.
Váš hmotnostní přírůstek od začátku těhotenství: cca 6 kg.

Naše doporučení:
Může se stát, že vám z bradavek začíná vytékat první mléko, tzv. kolostrum. Nevytlačujte je, ale obstarejte si speciální vložky do podprsenky, které zabrání prosakování mléka skrz podprsenku. Jsou k dostání v lékárně nebo drogerii.

Momentálně jste ve 25. týdnu těhotenství

Vaše dítě:
V tomto týdnu vaše dítě váží asi 600 až 900 g. Třebaže je jeho tělíčko stále hubené a svraštělé (pokožka visí volně na jeho tělíčku, aby měla rezervu pro větší množství podkožního tuku), dítě velmi rychle roste a začíná vyplňovat své místo v děloze. Jeho pohyby i kopnutí cítíte s každým nastávajícím týdnem mnohem výrazněji, jeho „kopance“ dosáhnou největší intenzity přibližně za měsíc – od 29. do 32. týdne budou nejsilnější. Koncem 25. týdne má dítě už dokonale vyvinutá oční víčka a za několik týdnů je, ještě v děloze, poprvé otevře.

Vy a vaše tělo:
Někdy v období 2. trimestru (většinou mezi 24. a 28. týdnem) vám v těhotenské poradně udělají test na toleranci glukózy. Díky němu je možné rozpoznat, zda netrpíte tzv. těhotenskou cukrovkou. Cukrovka je způsobená poruchou glukózového metabolizmu – hormon inzulín nedokáže regulovat v krvi hladinu cukru (glukózy). Těhotenská cukrovka je zvláštní formou cukrovky, protože se vyvine v druhé polovině těhotenství u ženy, která před těhotenstvím nikdy cukrovkou netrpěla. I když se většinou po porodu její příznaky vytratí, může vést k makrosomii (vysoké porodní hmotnosti děťátka, většinou nad 4 500 g) spolu s ostatními obyčejnými komplikacemi. Dnešní medicína však dokáže tyto komplikace dobře zvládnout.

Glukózový toleranční test je jednoduchý:
Vezmou vám vzorek krve (krev se odebírá z prstu) a požádají vás, abyste vypila sladký roztok (glukózu) a hodinu počkala. Poté může krevní test stanovit, zda vaše tělo správně zpracovalo glukózu. Test je možné zopakovat i po uplynutí další hodiny. Okolo 15 % žen nemá výsledky testu v normě. Jste-li jednou z nich, bude následovat komplexnější test, na jehož základě se z této druhé skupiny vyčlení přibližně 15 % žen, u kterých je diagnostikována těhotenská cukrovka. Ve většině případů její léčba probíhá pouze vhodnou úpravou jídelníčku.
Zároveň s glukózovým testem vám mohou udělat i odběr krve ze žíly na vyšetření krevního obrazu. Nejčastěji se zjišťuje nedostatek červených krvinek či železa, který vede ke zhoršenému zásobování dítěte kyslíkem a živinami, a tím i ke zpomalení růstu. Na základě výsledků vám lékař může předepsat chybějící vitamíny.

Naše doporučení:
Jak jste na tom s přírůstkem hmotnosti? Ve 25. týdnu byste měla vážit přibližně o pět až sedm kg víc než před otěhotněním a v následujících dvou měsících přibrat asi tak půl kilogramu týdně. Pozor – rychlejší nárůst váhy je zbytečný a škodlivý.

Momentálně jste v 26. týdnu těhotenství

Vaše dítě:
V tomto týdnu se v plicích vašeho dítěte stane cosi důležitého: Začínají vylučovat sufactant, mastnou hmotu, která pokrývá vnitřní obložení vzdušných vaků a umožňuje plicím roztahovat se, a tak může dítě začít normálně dýchat. I přestože až přibližně za 10 týdnů budou plíce plně schopné svojí funkce, produkce surfactantu je základní krok k tomu, aby byl plod schopný života mimo dělohu.

Vy a Vaše tělo:
Jednou z mnoha věcí, o kterých s vámi před těhotenstvím pravděpodobně nikdo nemluvil, je mimovolný únik moči, problém, se kterým se setkává přibližně polovina těhotných žen. Způsobuje ho zvyšující se tlak dělohy na močový měchýř a nejčastěji k této nepříjemnosti dojde, když se smějete, kýcháte či zakašlete. Jestliže máte tento problém (známý též jako stresová inkontinence), používejte speciální tenké vložky a cvičte Kegelovy cviky na posilování svalstva pánevního dna. Nepříjemné symptomy provázející těhotenství – jako jsou inkontinence, zácpa, hemoroidy – jsou důvodem, že velká většina těhotných žen nevěří, že se jejich tělo ještě někdy vrátí k normálu.

Ale můžeme vás ubezpečit, že tyto nepříjemnosti většinou zmizí co nejdříve po porodu. Vaše tělo bude sice ještě nějaké období po porodu vykazovat znaky toho, že se stará o dítě. Vaše prsa můžou být větší a trochu povolená nebo se vaše bříško nebude chtít vrátit do své původní „ploché“ podoby. Dobrou zprávou však je, že v následujících rocích se pravděpodobně nebudete tolik prohlížet v zrcadle a hledat v něm každý drobný nedostatek jako před těhotenstvím. Jako se vyjádřila jedna maminka: „Po tom, co jsem viděla, co zvládlo moje tělo během těhotenství, porodu a následné péče o novorozence, si myslím, že by si za svůj výkon zasloužilo Nobelovu cenu. Nevypadá v zrcadle už tak výborně jako předtím, ale mám ráda to, co vidím, mnohem více než to téměř dokonalé tělo předtím.“

Naše doporučení:
Možná že se setkáváte také s nadměrným pocením, hlavně v noci, když se budíte celá mokrá. Noste bavlněné, volné oblečení, často se sprchujte vlažnou – mírně studenou vodou (ne úplně studenou – to může návaly horkosti zvyšovat), hodně pijte a spěte při otevřeném oknu.

Momentálně jste v 27. týdnu těhotenství

Vaše dítě:
Vaše dítě je – v souvislosti s jeho růstem – právě v období sprintu, roste v těchto týdnech více než o 1 cm týdně a momentálně měří okolo 35 cm od vrcholu hlavičky po prsty na nohách. Váží přibližně 1 100 g a bude přibírat asi 200 g týdně po dobu následujících 10 týdnů. Kromě ultrazvuku může váš lékař zjistit jeho přibližnou velikost umístěním rukou na vaše bříško a změřením velikosti dělohy, známé též jako délka fundusu. Normální plně vyvinuté dítě narozené ve 40. týdnu gravidity váží okolo 3 400 g a měří přibližně 48 až 52 cm, ale je také mnoho normálních, zdravých dětí, které z tohoto průměru vybočují. Jestliže váš gynekolog nenajde nějaký potenciální problém, je pravděpodobné, že s mírami dítěte je to v pořádku.

Vy a Vaše tělo:
Když už hovoříme o mírách, máte v tomto týdnu pravděpodobně o sedm až devět kilo navíc než před otěhotněním a vaše děloha sahá až k hrudnímu koši. Tak co, cítíte se sexy? Mnoho žen má rádo sex až do posledních dní těhotenství, ale nebuďte překvapená, jestliže váš zájem o milování velmi převyšuje zájem vašeho partnera. Některé ženy se pokládají koncem těhotenství za velmi smyslné, zatímco jejich partneři dočasně ztrácí o sex zájem – říká se tomu „Nemůžu mít sex s mámou“ syndrom. Naopak, v některých dvojicích to funguje právě opačně – ona se pokládá za silnou a nepřitažlivou, zatímco on pokládá její tělo za velmi vzrušující a milování ho velmi vzrušuje. Jestliže máte rozdílný postoj k sexu – klidně se o tom spolu bavte a vysvětlete si svoje pocity, jen tak nedojde mezi vámi k nedorozumění.

Naše doporučení:
Sexuální aktivita je v těhotenství možná, a když to ženě vyhovuje, i velmi pozitivní, protože kromě jiného může mít vliv na udržení dobré nálady. Berte však ohled na zvětšující se bříško, abyste ho nestlačili či nezranili. Kdy není sexuální styk vhodný? Jestliže vám ho nedoporučí lékař, jinak všeobecně – jestliže se dostaví známky hrozícího potratu, jestliže má žena výtok, krvácí nebo má už otevřený děložní čípek.

Momentálně jste v 28. týdnu těhotenství.

Vaše dítě:
Koncem tohoto týdne vstupujete do třetího trimestru – náročné období pro vašeho drobečka. Jeho pohyby se budou zvyšovat a sílit až přibližně do 32. týdne, kdy už bude omezené vyplněným prostorem v děloze. Samozřejmě se bude snažit pohybovat i po tomto období, ale to už bude v porovnání s nynějšími pohyby jen takové jemné vrtění. Jak jsme už říkali – dítě rychle roste a přibírá, do 30. týdne těhotenství dosáhne cca 38 cm a 1 500 g. Týdně naroste okolo 1–2 cm. Vysokým tempem přibývá i plodové vody, a tak se děloha rychle zvětšuje. Vaše dítě pije po malých douškách plodovou vodu – odhaduje se, že v průběhu jednoho dne jí vypije celý litr!

Vy a vaše tělo:
Máte za sebou období ranních nevolností, velkých hormonálních výkyvů a přicházejí další nepříjemné symptomy těhotenství. Není se co divit – vaše děloha, která normálně váží okolo 50 g a obsahuje méně než 14 g tekutiny, narostla několikanásobně tak, aby se stala dočasným domovem dítěte, placenty a plodové vody. Rostoucí děloha je víc a víc aktivní, napíná se, začínají se objevovat první stahy. Kromě už popisované inkontinence, hemoroidů a zácpy se možná setkáte s častým močením, výtoky, bolestmi zad, opuchnutím nohou a článků prstů, křečovými žilami, vysokým krevním tlakem, pálením žáhy, svrbící pokožkou na bříšku a reflexem. A je možné i to, že si od této doby často budete klást jednu otázku: „Proč jsem vlastně chtěla to dítě?“ a partnerovi zdůrazňovat (bez ohledu na to, kolik dětí doma už máte):
„Miláčku, to je moje poslední těhotenství.“ Ano, někdy je těžké si udržet pozitivní náladu, když se cítíte každým dnem jako větší a větší balon. Jediné, co vás může potěšit, je, že už se skutečně blížíte k závěru. Zkuste to brát jako určitou daň za ten maličký, rozkošný balíček, který se už za několik týdnů narodí. Snažte se ten poslední nejtěžší trimestr zásobit pozitivní energií a humorem – jak jen se to dá. Jste jako dobrý maratonec, který se už pomalu blíží k cíli.
Váš hmotnostní přírůstek od začátku těhotenství je 7—9 kg.

Naše doporučení:
Neležte na zádech, těžká děloha může v této poloze tlačit na dutou žílu a to může vést k mdlobám a nepohodlí. Může se též zvýšit riziko tvorby otoků dolních končetin a můžou se objevit dýchací problémy. Lepší je ležet a spát na boku.

Momentálně jste v 29. týdnu těhotenství.

Vaše dítě:
Vaše dítě může mít délku až 40 cm a vážit asi 1300 g. V 7. měsíci mu pomalu rozlepují oční víčka, která do této doby chránila oči před plodovou vodou, do této doby pro správný vývoj očí nevhodnou. Dítě bude vidět! V posledních šesti týdnech slyšelo vaše dítě Váš hlas, i hlas vašeho partnera, sourozenců. Mluvit už v bříšku s nenarozeným děťátkem je nejen součástí prenatálního spojení a vytvoření emocionálního vztahu, ale může formovat základy jazykového vývoje a rozvíjet činnosti mozku. Miminka, se kterými se povídalo už v děloze, poznávají hlasy rodinných příslušníků okamžitě po narození. Poloha miminka je přibližně ve 20 % případů koncem pánevním (zadečkem dolů). Pro porod je však nejvhodnější poloha hlavičkou dolů. Jestliže tomu tak není, nemusíte se tím nyní stresovat – téměř všechny děti se otočí a jen 3 % zůstanou v původní poloze.

Vy a vaše tělo:
Dítě se už intenzivně pohybuje a vy už můžete na bříšku zpozorovat oblinku, když se dítě částí těla opře o břišní stěnu. Tělo se pomalu připravuje na porod, to provází biochemické reakce v těle. Můžete mít různé pocity, nebo občasné tvrdnutí bříška – tzv. „poslíčky“ (falešné stahy dělohy). Pocity podobné stahům však můžou být způsobeny i tlakem rychle rostoucího dítěte na dělohu a břišní stěnu. Pokud máte jakékoli pochybnosti či zvláštní pocity, obraťte se na svého ošetřujícího lékaře.
Váš hmotnostní přírůstek od začátku těhotenství: cca 7–9 kg. Za tento sedmý měsíc těhotenství přiberete přibližně 1—2 kg.

Naše doporučení:
Mnoho žen pociťuje strach a obavy související s blížícím se porodem. Všechny tyto pocity jsou normální. Možná vám pomůže myslet na porod jako na maraton, bolestivý, ale i přesto radostný. Miliony žen prošly touto zkušeností a většina z nich označuje porod a narození svého děťátka za nejkrásnější zážitek svého života.

Momentálně jste v 30. týdnu těhotenství.

Vaše dítě :
O období, které začalo koncem 26. týdne (do 26. týdne se mluví o raném fetálním období – dokončuje se v něm funkční vývoj dítěte a anatomická stavba orgánů až do stadia relativní životaschopnosti) hovoří odborníci jako o pozdějším fetálním období a po jeho dobu dozrávají některé orgány vyvinuté do konce 26. týdne. Dítě roste, přibývá plodové vody, zvětšuje se děloha. V tomto období měří asi 42 cm, týdenní přírůstek je asi 1–2 cm a hmotnost přibližně 1 500 g. Má už obočí a řasy, na hlavičce mu rostou vlásky. Rozlepují se oční víčka, vyvíjejí se nehty. Období aktivity se střídá s obdobím klidu. Od tohoto týdne je mozek dítěte už vyvinutý do takové formy, že reaguje na chuť, dotyk, na to, co vidí, co slyší. Reaguje též na vnější stimuly – například, jestliže se bouchnete do bříška, může kopnout nebo vrátit úder. Je vzrušující být ve spojení s dítětem ještě před tím, než se narodí..

Vy a vaše tělo:
V tomto nebo v dalším týdnu absolvujete i poslední ultrazvukové vyšetření (jen v případě nějakých problémů, či přenášení budete pravděpodobně poslána na další UZV vyšetření v následujících měsících). Při tomto ultrazvukovém vyšetření se kontroluje růst plodu, jeho poloha (naléhání hlavičkou dolů nebo koncem pánevním – většina dětí je v tomto týdnu otočená hlavičkou dolů, obrat je však možné očekávat do 36. týdne, resp. i do posledního dne těhotenství je stále možný), poloha placenty (jestli není uložená pod dítětem v porodních cestách, v tomto případě je nutný císařský řez), množství plodové vody (malé množství může značit hypotrofii plodu, velké poukazovat na možnost vývojových vad), celkový vzhled tělíčka, hlavičky, hrudníku, bříška a končetin, je možné určit pohlaví.

Naše doporučení:
Nenechávejte si od nikoho vyprávět negativní zážitky z porodu. Příhody typu „Ztratila jsem hodně krve, téměř jsme zemřela!“ nebo „Rodila jsem 48 hodin a potom mi i tak dělali císařský řez, protože dítě se v porodních cestách zaseklo“ mají většinou daleko od pravdy. Každý porod je jedinečný. I přestože téměř nikdy není lehký, jen skutečně malý počet žen má vážné problémy.

Momentálně jste v 31. týdnu těhotenství.

Vaše dítě:
Dítě měří asi 43 cm, váží přibližně 1 700 g. Vstupuje do růstového sprintu. V následujících osmi týdnech bude přibírat nepoměrně rychleji na hmotnosti, než rostlo do výšky. Jeho týdenní přírůstek bude cca 250 g. Čím bude větší, tím hůře bude viditelné na UZV a hůře bude měřitelná jeho délka a hmotnost – chybovost na konci 3. trimestru se uvádí až 15 %. Roste rychle, zaplní téměř celý prostor v děloze a vy zjistíte, že jeho kopance ubývají, ale přibývá více mravenčení. Dítě je schopné reagovat na světlo, zvuky (hudbu, hlasy lidí, zvonění), má chuť (reaguje například na zvýšenou hladinu cukru v plodové vodě).

Vy a vaše tělo:
Už jsme mluvili o falešných stazích dělohy (falešné kontrakce) – tzv. poslíčci. Jak správně odlišit pravé porodní stahy od falešných? Při prvních příznacích porodu se kontrakce dostavují v pravidelných intervalech, které se postupně stále snižují a jejich délka trvání i intenzita se zvyšuje. Intenzita se zvyšuje hlavně při chůzi. Kontrakce začínají obyčejně bolestmi v kříži, které přecházejí do břicha. Působením kontrakcí se postupně rozšiřuje a stahuje hrdlo dělohy, a hlavička dítěte se tak posouvá dolů. Falešné kontrakce jsou však nepravidelné, nezvyšuje se jejich délka ani intenzita. Bolesti nepociťujete pravděpodobně v kříži, ale v břiše, necítíte ani rozšiřování a stahování hrdla dělohy.

Naše doporučení:
V 3. trimestru budete potřebovat větší množství železa, abyste pomohla udělat vašemu dítěti kyslíkové zásoby. Nejlepším zdrojem je tmavozelená listová zelenina (špenát, brokolice), podobně libové červené maso, fazole a sušené ovoce. Také je důležité pít minimálně 8 sklenic tekutin – vody, ovocných šťáv, lehkého čaje každý den. Tekutina je důležitá na vybudování nových buněk, na udržování zvýšeného množství krve v těle a (věřte nebo ne) na snižování zadržování vody v těle a otoků.

Nacházíte se v 32. týdnu těhotenství

Vaše dítě:
Děti narozené v tomto termínu si už většinou vedou dobře, i když je to „ předčasně“. Přibližně 10 procent dětí se narodí před 37. týdnem těhotenství, což je před řádným termínem. Po 32. týdnu fungují všechny důležité orgány kromě plic, které ještě pro vývoj potřebují trochu času. K jejich plnému vyvinutí je důležitá látka nazývaná surfaktant, která podporuje činnost plic mezi jednotlivými nádechy. Vaše maličké váží okolo 1 800 g a jeho tenká pokožka je ještě vrásčitá, protože ji ještě nevyplnil podkožní tuk, což se stane v dalších týdnech.

Vy a vaše tělo:
Mezi 32. a 34. týdnem těhotenství vám v těhotenské poradně kromě klasických vyšetření, která se dělají každý měsíc (měření krevního tlaku, vyšetření moče na přítomnost cukru, bílkovin a krve, hmotnost pacientky, gynekologické vyšetření, odezvy plodu), udělají ještě odběr krve pro kontrolu protilátek, krevního obrazu, testu na syfilis a AIDS. Koncem tohoto týdne již můžete odejít na mateřskou dovolenou – osm týdnů před termínem porodu vypočítaným na základě poslední menstruace, je podle zákona nejdříve možný termín nástupu na mateřskou dovolenou. V případě, že jste na rizikovém těhotenství, nečerpáte do 32. týdne mateřskou dovolenou, ale jste PN. V opačném případě, cítíte-li se dobře, můžete pracovat až do konce 34. týdne (tj. 6 týdnů před vypočítaným termínem porodu), což je nejzazší možný nástup na MD.

Váš váhový přírůstek od začátku těhotenství: cca 8–11 kg.

Naše doporučení:
Je důležité, abyste informovala lékaře v případě, že jste zaznamenala některé varovné signály naznačující předčasný porod – únik plodové vody, bolesti z napínání dělohy, bolesti podobné menstruačním bolestem, vaginální krvácení, zvýšený tlak v pánevní oblasti, silný průjem. Když máte některý z těchto příznaků, hned se nelekejte – postihují víc než čtvrtinu žen a ne vždy souvisejí s předčasným porodem. Určitě o nich řekněte lékaři – budete se cítit jistěji.

Nacházíte se v 33. týdnu těhotenství

Vaše dítě :
Dítě má hmotnost asi 2 000 g, rychlost tepu jeho srdce se ustálí na 120–160 úderech za minutu. Od cca 26. týdne spí a probouzí se v pravidelných intervalech. Když spí, má zavřené oči a poslední měsíc před porodem se mu dokonce zdají sny. Nikdo neví, o čem se dětem v bříšku zdá, když ještě nic neviděly, ale jejich reakce jsou od mračení, smíchu a pláče až po kopání. Děloha se zvětšila tak, že dosahuje až k žebrům. Jak se dítě polohuje hlavičkou dolů, můžete někdy cítit bolestivé kopnutí na novém místě – na hrudním koši, pod poprsím.

Vy a vaše tělo:
Narůstají problémy se zvyšující se váhou. Nyní v osmém měsíci budete přibírat rychleji a poroste vám hlavně bříško, což výrazně změní vaše těžiště. Je to způsobeno hlavně tím, že děťátko rychle přibírá a zvětšuje se množství plodové vody. Můžete trpět otoky nohou, špatným snášením tepla, poruchami spánku a dýchavičností. Dýchavičnost je způsobena rostoucí dělohou, která tlačí na bránici a plíce budoucí maminky. Proto může být složité nadechnout se do břicha, což ovšem neznamená, že vy nebo miminko trpíte nedostatkem kyslíku.Dva až tři týdny před porodem dítě sestupuje hlouběji do pánve a dýchavičnost ustoupí. Mezi další komplikace mohou patřit hemoroidy, pálení žáhy, bolesti ve spodní části zad. (Jestli těhotenství teprve plánujete nebo jste již krátce těhotná, hned se nelekejte, opravdu existují i ženy, které žádné problémy v průběhu těhotenství nemají.)

Naše doporučení:
Ke klidnějšímu spánku vám pomůže podepření bříška nebo zad malým polštářkem. Jestliže vás partner ruší chrápáním a častým otáčením se, odstěhujte se do jiného pokoje, ať se dobře vyspíte.

Nacházíte se v 34. týdnu těhotenství

Vaše dítě:
Dítě váží už přibližně 2 200 g, a kdyby se nyní narodilo, tak má při speciální péči velmi dobrou šanci na bezproblémové přizpůsobení se okolnímu světu. Už má vyvinuté plíce, které dokáží samostatně pracovat. Porod v tomto termínu je však stále považován za předčasný a dítě za lehce až středně nezralé.

Vy a vaše tělo:
Konec tohoto týdne je nejzazším termínem nástupu na mateřskou dovolenou (6 týdnů před porodem). Už byste měla mít zařízené všechny formality spojené s nástupem na MD. Podklady k zařízení mateřské dovolené jste již určitě dostala od vašeho lékaře a vyplněné odnesla do sociální pojišťovny, resp. odevzdala svému zaměstnavateli. Jste pod stalým dohledem v poradně, kontrolují vám krevní tlak, moč a stav otoků nohou a kloubů. V případě, že ultrazvuk ve 30. týdnu vykazoval nějaké odchylky od normy, dělá se kontrolní vyšetření, zjišťuje se množství plodové vody a krve protékající pupečníkem. Může se také stát, že lékař zjistí, že plod nepřibírá na váze tak, jak by měl. V tomto případě následují častější kontroly, případně hospitalizace, a pokud se zjistí, že placenta téměř nefunguje, je v zájmu plodu těhotenství ukončit dříve.
Stále trvá nebezpečí preeklampsie. Jejími příznaky jsou zvýšený krevní tlak, otoky, bílkovina v moči. Otoky nohou a rukou jsou v tomto období již velmi běžné, ale nemusí být příznakem gestózy. Posoudit to ale musí lékař.

Naše doporučení :
Jestliže si u porodu přejete mít otce vašeho budoucího dítěte, promluvte s ním o tom, ale do ničeho ho nenuťte. Jestliže se bojí krve, je zde ještě další možnost – partner je přítomen během první doby porodní (kontrakcí) a před druhou dobou (samotný porod trvající už jen několik minut) odchází ven ze sálu. Jestliže se mu nelíbí ani tato možnost (mnoho mužů se nedokáže dívat, jak jejich partnerka trpí během kontrakcí), pořád můžete oslovit někoho blízkého – přítelkyni, maminku, sestru.

Nacházíte se v 35. týdnu těhotenství

Vaše dítě:
Většina dětí v této době měří 45 cm a váží okolo 2 500 g. Když se narodí v tomto týdnu, nemají většinou vážnější komplikace. Vytváří se jim podkožní tuk, zvrásněná pokožka se vyhlazuje, dostává světle růžovou barvu, tělíčko se zaobluje. Dítě má na zádech stále chloupky a nehty mu začínají růst ke špičkám prstů. Chrupavky nosu a uší jsou zatím měkké a poddajné.
Můžete cítit napětí nebo sníženou citlivost v pánevní oblasti, protože na vaše nervy v této oblasti se tlačí velká váha. Stejně tak zvýšený pohyb ve vrchní části bříška (u žeber), kde má dítě nožičky. Postupně se hlavička posouvá dolů do pánve, aby se připravila na vstup do světa.Tři až čtyři procenta dětí nezaujmou v termínu správnou pozici v bříšku (hlavičkou dolů), ale zůstanou dolů zadečkem (tzv. poloha koncem pánevním). Pokud je vaše dítě v tomto týdnu ještě stále v této pozici, je možné, že jste kandidátkou na císařský řez. Pravděpodobně si vás váš lékař před narozením dítěte ještě objedná na ultrazvuk, aby zjistil, jestli se poloha nezměnila. Některé děti se do správné polohy otočí až v den porodu.

Vaše tělo:
Porod se pomalu blíží, a tak je pravděpodobné, že vás váš lékař bude chtít vidět na kontrole každý týden až do narození děťátka. Poslední měsíc budete chodit na kontroly přímo do porodnice, kde budete rodit. Jak se dítě dostává stále níž do pánve, můžete pozorovat, jak vám postupně klesá bříško. V těchto dnech se vám může stát, že se vám uvolní hlenová zátka s příměsí krve, která se vytvořila na krčku dělohy během těhotenství. I když je to jeden z prvních signálů blížícího se porodu, může se objevit i více než tři týdny před dnem D (většinou však porod začíná do 48 hodin po jejím uvolnění). Nezapomeňte o tom informovat vašeho lékaře. Podobně i tzv. „cvičné“ nebo falešné kontrakce, známé pod odborným názvem Braxton Hicks kontrakce, upozorňují na to, že byste si měla připravit věci do porodnice. Braxton Hicks kontrakce se na rozdíl od skutečných porodních kontrakcí objevují v nepravidelných intervalech a nejsou moc silné.

Náš tip:
Jak zjistit, že se skutečně jedná o porodní kontrakce? Pravé kontrakce se objevují v pravidelných intervalech a postupem času jsou stále bolestivější. Vezměte do ruky hodinky a měřte čas – zbystřete, jestliže se objevují přibližně každých 20 minut. Když se po několika hodinách interval sníží na 10 minut a kontrakce jsou bolestivější, pravděpodobně nastal ten správný čas pro narození děťátka. Jestliže vám ještě neodtekla plodová voda nebo máte daleko do porodnice, případně problém s odvozem, zůstaňte doma, dokud se interval mezi kontrakcemi nesníží přibližně na 5 minut. Počáteční kontrakce mohou trvat dlouho (hlavně u prvorodiček) a bude pravděpodobně příjemnější je prožít v domácím prostředí. Můžete se tu svobodně pohybovat, dát si sprchu nebo koupel, příjemně relaxovat v posteli mezi jednotlivými stahy.

Příběhy typu „Ztratila jsem hodně krve a skoro jsem umřela!“ nebo „Rodila jsem 48 hodin a nakonec mi stejně udělali císařský řez, protože dítě uvízlo v porodních cestách“ mají k pravdě obvykle velmi daleko. Každý porod je jedinečný. I přesto, že nikdy není lehký, má jen malé procento žen skutečně vážné problémy.

Momentálně jste v 36. týdnu těhotenství

Vaše dítě:
Plod měří asi 46 cm a váží 2 500–2 800 g. V tomto období přibývá na hmotnosti asi 200 gramů týdně a průměrné miminko má porodní hmotnost asi 3 400 g. V této době také mizí lanugo – jemné chloupky, které pokrývají celé tělíčko miminka. Pokud se děťátko narodí v termínu, lanugo už není vidět. Některé nastávající maminky jsou posílány na elektronické monitorování plodu – grafický záznam srdeční akce plodu a děložních stahů. Toto vyšetření je možné opakovat každý týden až do začátku porodu. Jestliže těhotenství probíhá v pořádku, tak se první monitorování dělá těsně před porodem.

Vy a vaše tělo:
V posledních týdnech těhotenství je děloha tak veliká, že tlačí na žaludek, plíce a močový měchýř. Může se zhoršit i stav křečových žil, což může omezit vaši tělesnou aktivitu.
Vaše tělo je schopné produkovat mateřské mléko přibližně od 6. měsíce těhotenství. Možná pozorujete kapičky světle žluté tekutiny na vašich bradavkách, které říkáme kolostrum. Je to ta nejlepší potrava pro první dny života vašeho miminka. Obsahuje cenné protilátky, které chrání dítě před nemocemi. Asi tak po třech dnech po porodu nahradí kolostrum už vytvořené mateřské mléko. Začátek laktace vyvolává hormon prolaktin. Je to doba, kdy zvýšené zásobování prsů krví a začátek laktace způsobuje, že prsa jsou plná, tvrdá a bolavá. Jestliže miminko kojíte, prsa se vyprázdní a potom naplní podle jeho potřeby. Například maminka s dvojčaty anebo maminka, která si odstříkává mléko na pozdější použití, bude produkovat větší množství mléka.
V třetím trimestru, podobně jako v prvním, se budete cítit více unavená.
Vyčerpanost v třetím trimestru je způsobená hlavně díky rostoucí děloze, nedostatku spánku a v souvislosti s psychickou zátěží před porodem.

Naše doporučení:
Nezapomeňte najít vašemu budoucímu miminku dětského lékaře – nejlépe v okolí vašeho bydliště (zkuste se kvůli referencím zeptat kamarádek, které už malé děti mají). V porodnici se vás budou asi ptát, do které poradny budete s miminkem chodit.

Právě jste v 37. týdnu těhotenství.

Vaše dítě:
Devátý měsíc bude pro miminko posledním obdobím, kdy bude schované v bezpečí maminčina bříška. V tomto období těhotenství dítě už plně vnímá zvuky, nálady mámy a venkovní podněty. Bezpečně pozná hlasy, které jsou mu blízké, tj. hlas mámy a táty.
Donošené dítě přichází na svět mezi 38. a 42. týdnem („termínový“ 40. týden je uprostřed této periody), to znamená, jestliže se vaše miminko narodí koncem 40. týdne, bude už oficiálně
„v termínu“. Během posledních týdnů těhotenství se vaše miminko otáčí v děloze hlavičkou dolů, aby zaujalo ideální polohu před porodem. Samozřejmě, může zůstat i v poloze koncem pánevním (s nožičkami nebo zadečkem směrem na porodní cesty) anebo leží příčně v děloze. Někteří porodníci volí i v těchto případech, pokud to dovolí okolnosti, přirozený porod, ale buďte připravená i na to, že jste vhodnou kandidátkou na císařský řez.

Vy a vaše tělo:
Během posledního měsíce před porodem se můžou objevit nepříjemné komplikace, např. nadměrná únava – podobná té, kterou jste měla v prvním trimestru, nespavost, otoky prstů v důsledku zadržování vody v těle, kandidóza nebo poševní výtok.

Naše doporučení:
Jestli jste někdy v životě nebo během těhotenství měla hemoroidy, tak se určitě znovu objeví po porodu. Proto si nezapomeňte koupit v lékárně čípky nebo krém určený na hemoroidy, který si přibalte do tašky přichystané do porodnice.

Momentálně jste v 38. týdnu těhotenství.

Vaše dítě:
Průměrná hmotnost dítěte už může být 2 800–3 000 g, i když v tomto období jsou individuální rozdíly značně velké. Tukové zásoby, které se ukládaly na tělíčku dítěte už od 5. měsíce těhotenství, se tvořit přestávají. Jeho pokožka se vyhlazuje, vrásky a záhyby, způsobené nedostatkem tukové vrstvy, se vyrovnávají. Děťátko má vytvořené již všechny tělesné detaily, např. nosní a ušní chrupavky, nehty na rukou a nohou (i podle jejich délky lze po porodu pěkně vidět, jestli se narodilo předčasně, nebo je „potermínové“). Chlapečkům už sestoupila varlata. Z tvářičky, bříška a zádíček začíná mizet lanugo (jemné chloupky na tělíčku miminka, které se začaly vytvářet na přelomu 3. a 4. měsíce). Na tělíčku děťátka však zůstává vernix – mázek chránící pokožku před účinky plodové vody.

Vy a vaše tělo:
Děťátko už zabírá všechen prostor v děloze a vaše bříško sahá až k žebrům. Hodně žen pociťuje instinkt přípravy hnízda, což se projevuje výraznou aktivitou, uklízením, čištěním domácnosti – jestli vás to „chytí“, je to znak toho, že porod se opravdu blíží. Klidně následujte své instinkty, ale zároveň buďte opatrná. Nerozhodněte se právě teď vymalovat pokoj, neuklízejte s pomocí chemických prostředků, neumývejte všechna okna a nepokoušejte se přenášet těžké věci.

Naše doporučení:

Nemáte nikoho, kdo vám po porodu pomůže s domácností, a váš partner se v kuchyni příliš neosvědčil? Navařte několik jídel dopředu, dejte zamrazit do mrazničky a po porodu je můžete postupně vytahovat a konzumovat.

Momentálně jste v 39. týdnu těhotenství

Vaše dítě:
Dítě dosáhlo své porodní hmotnosti a všechno funguje, jak má! Jen okolo pěti procent žen rodí ve vypočítaném dni porodu, takže děťátko už může přijít na svět kdykoli. Průměrná porodní hmotnost novorozence je 3 420 g (chlapci jsou v průměru o něco těžší, děvčátka váží v průměru o něco méně). Jestli se děťátko narodí s hmotností nižší než 2 500 g, bude pravděpodobně vyžadovat speciální odbornou péči. S nízkou porodní hmotností se mohou narodit nejen předčasně narozené děti, ale i tzv. „potermínové“. Hypotrofie dětí (nízká hmotnost vzhledem k dosaženému gestačnímu věku) bývá nejčastěji způsobena nedostatečnou výživou plodu (způsobuje ji nedostatečná funkce placenty, nemoc maminky, např. onemocnění ledvin, vysoký krevní tlak). Naštěstí v současnosti se problém s nedostatečnou výživou dá odhalit už několik týdnů před termínem porodu, a tak řešit aktuální stav už v bříšku. Opačným problémem je hypertrofie (dítě velké na svůj věk) – tyto děti se rodí s hmotností nad 5 000 g a nejčastější příčinou bývá těhotenská cukrovka maminky. I tato komplikace se však dá dnes obvykle bez větších problémů zvládnout.

Vy a vaše tělo:
Porod se může ohlásit několika způsoby: odtokem hlenové zátky (i několik dní před porodem), průjmem, mírnými křečemi (podobně jako při silnější menstruaci – to je jinak nejčastější scénář), odtokem plodové vody. Jestli je váš porod plánovaný, pravděpodobně vás lékař koncem tohoto týdne pošle do porodnice, kde vás připraví na císařský řez, nebo dostanete prostaglandin gel (na změkčení cervixu) a následně oxytocin. Pokud vás čeká přirozený porod – když vám „praskne plodová voda“ před začátkem kontrakcí (asi v 10 % případů), je potřeba přesunout se do porodnice. Protože amnionální blána (která teď praskla) je hlavní ochranou děťátka před infekcí, vyvarujte se pohlavního styku, koupele a nepodstupujte vyšetření pánve. Jestliže máte kontrakce, s odchodem do porodnice počkejte, dokud nebudou následovat v pravidelných 5–8minutových intervalech. Vzhledem k tomu, že kontrakce budou trvat několik hodin, hlavně když jste prvorodička, snažte se trošku si pospat, projít se, pohybovat, osprchovat se, lehnout si do vany (pokud vám neodtekla plodová voda), číst si – jednoduše dělejte cokoliv, co vám pomůže zrelaxovat a dobít baterky před náročným úkolem. Když přijdete do porodnice, lékař na příjmu vám během vstupní prohlídky oznámí dilataci cervixu („na kolik jste otevřená“) – otevření na 10 cm znamená, že děťátko je už bezprostředně tady. Pokud se rozhodnete rodit s epiduralem, píchnou vám ho, když budete otevřená na 3 až 4 centimetry.

Naše doporučení:

Na tento moment jste čekala tak dlouho! Ale je možné, že všechno nebude podle vašich představ – může se stát, že vám odteče plodová voda bez nástupu kontrakcí a porod budou vyvolávat. Nebo se budete otvírat tak rychle, že nebude čas na plánovaný epidural. Na druhé straně může dojít i k opačné situaci – můžete mít několikahodinové kontrakce bez dilatace děložního krčku a na konci bude nutný císařský řez. Jednoduše – nemůžete dopředu vědět, jak to bude všechno probíhat, protože každý porod je jedinečný, stejně jako jeho výsledek – miminko. Během porodu vám pomůže, když budete přemýšlet o sobě jako o maratonci, který se blíží do cíle – trochu bolesti, ale o to víc radosti v závěru!

Momentálně jste v 40. týdnu těhotenství.

Vaše dítě:
V prvních minutách po narození se zjišťuje tzv. Apgar skóre novorozence, test pojmenovaný po americké pediatričce Virginii Apgar, která ho vyvinula v roce 1952. Jde o systém ohodnocení fyzického stavu novorozence – srdeční frekvence, dýchání, barva pokožky, svalový tonus, reflexy (0–2 body za každý z faktorů, tj. celkem max. 10 bodů). Většina zdravých dětí dosáhne skóre 8 až 10 bodů, výsledek nižší než 8 bodů může znamenat, že dítě potřebuje resuscitaci, a méně než 3 body znamená ohrožení přežití děťátka.

Vy a vaše tělo:
Zatímco bude vaše děťátko v rukou dětského lékaře, budete rodit placentu. I když ještě
můžete pociťovat slabé kontrakce, mnoho čerstvých maminek je tak šťastných z narození zdravého dítěte, že si to ani neuvědomují. Jestliže jste měla císařský řez, dítě se narodí během prvních deseti minut, ihned po něm se vyjme placenta. Celý porod císařským řezem trvá přibližně 40 minut.

Na závěr:

Porod je převratnou událostí v životě ženy – od tohoto momentu už nic není takové, jako bývalo dosud. Malá osůbka, kterou držíte v rukou, vám může připadat jako cizinec nebo jako někdo, koho jste poznali a milovali odjakživa. Můžete se ve své nové úloze cítit velmi příjemně, ale i úzkostlivě či dokonce nešťastně. Bez ohledu na to, jak se cítíte teď – pro vás i vašeho partnera se toto děťátko stane životní láskou.

Přejeme vám, aby byl pro vás porod příjemným a krásným zážitkem a aby vám vaše už určitě toužebně očekávané děťátko přineslo hodně radosti!

Tehotenství a jeho průběh. Co se děje jaký týden a jak roste vaše miminko