in

„Ta dnešní mládež…“ Jsou vážně jiní?

Přesně takhle si povzdechnou mnozí dospělí. A přidají cosi o tom, že za našeho mládí to tak nebývalo. Jestli je současná generace skutečné jiná, méně samostatná, zajímalo i vědce.

Když nejsou ve škole, stráví půlku času jen v okruhu 500 metrů od svých domovů. To zjistila kombinovaná studie v Auckladnu, Otagu a na Harvardské univerzitě, která sledovala skupinu dětí ve věku 11 – 13 let. Teenageři mají zkrátka výrazně omezený pohyb, navštěvují jen školu, domovy svých kamarádů, prodejny potravin a fastfoody. A čím dál víc času navíc tráví doma, stávají se méně aktivnějšími a nezávislými.

Vědci při této studii použili přenosné kamery a GPS technologii na měření více než 100 volnočasových aktivit dětí během čtyř dní – od čtvrtka do neděle. Během nich navštívily děti prodejny potravin a fastfoody stejně často jako všechny sportovní a venkovní rekreační prostory dohromady.

Tim Chambers, vedoucí výzkumu studie „Děti ve vesmíru“, uveřejněné v časopisu Social Science & Medicine, prohlásil, že zjištění potvrzují současný trend méně aktivních a nezávislých dětí ve srovnání s předchozími generacemi. „Svůj podíl na tom mají zejména obavy rodičů z bezpečnosti okolí a snížení počtu fyzických aktivit u dětí.“

A jak je na tom váš teenager? Jeho aktivitu můžete třeba společně sledovat pomocí chytrého fit náramku nebo hodinek a motivovat ho (třeba nějakým zajímavým společným zážitkem, například únikovou hrou), když se začne víc pohybovat.

Komentáře

Leave a Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře