ctyri veci, ktere nerikejte synovy
in

Čtyři věci, které neříkejte synovi

I když to na první pohled nemusí být patrné, sebevědomí malých chlapců je stejně citlivé jako u dívek. Stačí maličkost, špatně myšlená věta a chlapec utrží jizvy na duši. Při špatné výchově může z veselého a energického kluka vyrůst uzavřený muž bez emocí. Čeho byste se měli zaručeně vyvarovat?

,,Zklamal jsi mě. Myslel jsem si, že letos nastřílíš více gólů”

Mnoho otců touží po tom, aby byl jejich syn úspěšným sportovcem. Nejlépe by měl být profesionálem a sbírat jedno ocenění za druhým. Jejich představa plyne většinou z toho, že se v mládí věnovali konkrétnímu sportu a přejí si, aby syn kráčel v jejich šlépějích. Druhou možností je fakt, že nenaplnili vlastní ambice a vzhlíží se ve svém potomkovi. ,,Dítěti můžete zničit sebevědomí tím, že ho budete hodnotit podle toho, zda splnilo naše očekávání, nebo ne. Nesmíme se dívat pouze na výsledky, ale také na motivaci, proč konkrétní činnosti dělá,” upozorňuje psycholožka a garantka Projektu sebedůvěry Dove Šárka Kučerová.

,,Běž za mámou. To je práce pro chlapy”

Otec je pro malého chlapce klíčovou postavou. Kluk už kolem věku šesti let začne vyhledávat svého otce a chce s ním dělat všechny běžné věci. role táty tedy spočívá od začátku  zejména v tom, aby byl svému synovi nablízku. ,,Je důležité, aby spolu byli, nemusí si jen hrát. Táta může přizvat syna ke všem aktivitám, které dělá, Mel by s ním žít jeho mužský svět a také vnímat, jak si budeme svou pozici v hierarchii ve skupině svých vrstevníků. Tím se syn naučí nejvíc,” říká Kateřina Novotná, psychoterapeutka Akademie rodičovství. Otec se synem tak spolu mohou malovat byt, sekat trávu, umývat auto, ale také hrát počítačové hry nebo vyřizovat věci na úřadech. Nejdůležitější podmínkou pro správnou výchovu chlapce je přítomnost mužského vzoru. ,,Chlapci potřebují zdravý mužský vzor. Pokud to nemůže být tatínek, tak jím může být kdokoli další, komu maminka věří. Mám na mysli například dědečka, strýčka či vedoucího sportovního oddílu,” dodává psycholožka Šárka Kučerová.

Je důležité, aby spolu táta se synem byli, nemusí si jen hrát. Táta může přizvat syna ke všem aktivitám, které dělá.

,,Já to vyřeším za tebe. Ty bys to nezvládl”

To je jedna z nejhorších vět, které může mladý chlapec slýchat. A také se to stává poměrně často. Mohou nastat situace, kdy je toto tvrzení pravdivé, ale záleží zejména na tom, jak to rodiče podají. Rozhodně ale chlapci nepomůže, když neustále uslyší, jak je neschopný. ,,Nech to na mně, ty nepřitlučeš ani ten blbý hřebík,” – tato slova dítě raní a při častém opakování mohou mít za následek nízké sebevědomí a pocit, že nic neumí. ,,Když nastane nějaký problém a vyřešíme to za něj, tak si chlapec může myslet, že to nedokáže. Proto je lepší nechat to ze začátku na něm. Chlapci potřebují obecně ve výchově více prostoru než dívky. Například až moc velké pečování ze strany maminky může naopak uškodit,” shrnuje Kateřina Novotná, psychoterapeutka Akademie rodičovství. Značka Dove se spojila s projektem Akademie rodičovství a vytvořili manuál, jak při výchově dětí postupovat.

,,Kluci přece nepláčou”

O tom, že muži a ženy reagují na různé životní situace jinak, už bylo řečeno či napsáno mnoho. Příkladem může být moment, kdy je člověk ve stresu. Ženy jsou náchylnější k výraznějším projevům emocí. Potřebují se z něj vypovídat nebo si někdy o pobrečet. Naopak muži tyto situace raději řeší o samotě a přemýšlí nad tím, jak problém nejlépe zvládnout svépomocí. To ale ještě neznamená, že by neměli dávat najevo emoce, nebo že by to  bylo dokonce nevhodné. ,,Tvrzení, že chlapci nepláčou, je jedním z mýtů, který může být pro budoucí život nebezpečný. V dospělosti se kvůli tomu může jedinec zbytečně uzavřít do sebe. Naopak druhým extrémem může být, když chlapce vedeme k tomu, aby emoce dával najevo pořád a všude. Dětem bychom měli dát možnost projevit emoce, ale zároveň musíme zdůraznit, že jsou za ně plně zodpovědné,” popisuje Šárka Kučerová. Správná výchova chlapce v sebevědomého muže, který bude zvládat profesní, soukromý i partnerský život, není jednoduchá. Rodiče by měli pamatovat na to, že syn potřebuje načerpat jak mužský, tak ženský vzor. Zároveň by měl vnímat a učit se, jak se k sobě rodiče chovají. Důležitý je také ráz výchovy. Přílišné zakazování není ideální, stejně tak přehnaná volnost a absence zdravých hranic.

 

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře