Co si dáte k snídani?
in , ,

„Chci křupinky“. Na cereálie ale pozor

Snad v každé domácnosti s dětmi se nějaké najdou: snídaňové cereálie. Čokoládové, skořicové, křupavé, plné zdraví prospěšné vlákniny a… cukru!

Uznáváme, je to extrarychlá varianta snídaně a dětem chutnají. Než se hádat nad ovesnou kaší, je někdy daleko rychlejší zalít lupínky s mlékem.

Britští vědci si ale vzali na paškál jiné hodnoty, než je rychlost přípravy… Na cereálie se zaměřili zejména kvůli veselým a hravým reklamám cíleným na děti. V Anglii jsou navíc lupínky a křupinky oblíbené nejen k snídani, ale i ke svačině. Nebo si jen tak vloží hrst do pusy kdykoliv během dne…

Ve studii se objevilo 13 nejprodávanějších snídaňových cereálií, u kterých zkoumali jejich složení a výživové hodnoty. Až osm z nich pokrylo jednou porcí cereálií polovinu doporučené denní dávky cukru pro čtyř- až šestileté děti. Navíc jsou porce vyobrazené na balení zavádějící a výrobci doporučené porce jsou téměř o 2/3 menší. Takže pokud byste opravdu naservírovali misku tak plnou, jaká je na fotce, dostanete do svého těla nebo těla dítěte cukru daleko víc.

Na cereáliích lákají celozrnné sliby, jako dostatek vlákniny, vitaminy či železo, ale neměli byste zapomínat, že všechny tyto benefity jsou obalené ve velké vrstvě cukru.

Kolik mají cukru? Když prostudujete etiketu, překvapí vás, že je to kolem 30 gramů na 100 gramů!

Pokud se však budete trochu snažit, najdete určitě vhodnou alternativu, která bude vašim dětem chutnat a zároveň do nich nenapumpuje hromadu cukru. Případně můžete zvolit neochucenou variantu a o menší doslazení se postarat doma, například medem nebo čekankovým sirupem.

Eliminujte lupínky dobarvované (růžové kroužky mohou být nabarvené červenou řepou i „chemičkou“), vsaďte na bio kvalitu a servírujte přiměřené porce. A jen občas.

Domácí verze

Zdravé domácí müsli si připravíte velmi snadno:

  • Nasucho opečte ovesné nebo pohankové vločky a smíchejte je se semínky či oříšky podle chuti a výbavy u vás doma. Přidejte sušené ovoce, zalijte mlékem nebo jogurtem a oslaďte medem.
  • Můžete je rozmačkat i s banánem a skořicí, rozprostřít na plech a zapéct. Když je nakrájíte, rázem vykouzlíte müsli tyčinky.

 

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře