Velmi jednoduché hry, při kterých nepotřebujete vůbec nic, kromě minimálně dvou osob ochotných zapojit se. Určitě většinu z těchto her znáte, i když možná v pozměněné verzi, ze svého dětství. Možná už jste na ně trochu pozapomněli, nicméně při delších cestách je každý nápad na takovou aktivitu pro netrpělivé a nudící se děti víc než dobrý.
Telefon (od 3 let)
Dítě pošeptá vymyšlený příběh někomu v autě (ve vlaku, v autobuse…). Tato osoba šeptem převypráví příběh třetí osobě atd., až si ho vyslechnou všichni (při jízdě autem samozřejmě s výjimkou řidiče). Poslední osoba, která příběh poslouchala, ho vypráví nahlas a co nejpřesněji opakuje, co slyšela. Vtip spočívá v tom, že při převyprávění stejného příběhu více osobami se některé věci z příběhu vytratí, jiné přibudou nebo se úplně změní a výsledný příběh určitě vyvolá v autě bouři smíchu a dobrou náladu.
Hra na paměť (od 4 let)
První osoba řekne: “A jako…” a doplní slovo začínající na A, např. “auto”. Druhá osoba pokračuje písmenem B, např. “býk”, ale před písmenem B musí zopakovat to, co řekla osoba před ním. Takže ten, kdo je na řadě u písmene D, řekne např.: “A jako auto, B jako býk, C jako citron, D jako dům.” Jak bude hra pokračovat, bude čím dál náročnější si zapamatovat předcházející slova. S mladšími dětmi se můžete dohodnout, že skončíte např. u písmene M, nebo jim pomůžete s počátečním písmenem a ono jen doplní slovo.
Existuje i náročnější verze této hry pro starší děti. Neopakují se písmena, jen slova, která jimi začínají, a vytváří se z nich věta, která musí mít smysl (aspoň teoretický, jinak může být úplně nesmyslná). Např.: “Auto Bylo Cestou Domů u Emila a Františka, ale Gumy mu Hrozně Jiskřily…“ (Předložky, spojky a zájmena se nemusí počítat, aby věta navazovala. Svá vlastní pravidla si určitě vytvoříte, až si hru vyzkoušíte.)
Na co myslím (od 4 let)
Rodič myslí na nějakou věc, člověka nebo zvíře. Dítě mu dává otázky, na které lze odpovědět pouze ano nebo ne. Např.: Pohybuje se to? Je to zelené? Apod. Po správné odpovědi se vyměníte. Se starším dítětem se můžete dohodnout na počtu otázek (např. 20) nebo na časovém limitu, během kterého je nutné uhodnout, na co ten druhý myslí.

Hra s písničkami (od 4 let)
Jedna osoba začne zpívat melodii nějaké známé písničky a ostatní se snaží co nejrychleji uhodnout, která písnička to je. Kdo na to přijde první, vyhrává a může zpívat další písničku.
Hra na abecedu (od 6 let)
Jedna osoba si vybere pravou stranu cesty a druhá levou. Každý hledá písmena abecedy, která se objevují na reklamních a vývěsních tabulích, na své straně cesty. Cílem hry je najít všechna písmena abecedy v pořadí od A do Z. Kdo to dokáže jako první, vyhrává.
Hledej tajné místo (od 6 let)
Rodič se podívá na mapu a najde na ní malé město, vesnici, řeku apod. Může v souvislosti s tímto místem vyprávět nějaký vymyšlený tajemný příběh (klidně i pravdivý, pokud zná nějakou místní zajímavost). Dítě musí toto tajné místo najít na mapě, lze dohodnout i časový limit, za který to musí stihnout. Potom zadává tajné místo dítě a hádá rodič. Příběh může obsahovat i další dva tři názvy, které dovedou hledajícího k cíli.
Máte nějaký další tip na jednoduchou hru pro dlouhou chvíli? Napište jej do diskuze pod článkem, naše čtenářky to jistě ocení.
Komentáře