in , ,

Dítě a kreativita

V každém dítěti dřímá kus kreativity

Odborníci definují kreativitu jako schopnost člověka vytvářet nové, pro něj dosud neznámé věci. Jde o tvořivý a činorodý proces. Už dnes v mnohých pracovních oblastech upřednostňují lidi, kteří disponují vysokým kreativním potenciálem, před těmi, kteří mohou nabídnout své vysoké odborné znalosti. I ve vašem dítěti je ukrytý potenciál kreativity, jen jste ho možná dosud nedokázali dostatečně rozvinout…

Kreativní dítě

Kreativní lidé se dokážou velmi dobře přizpůsobit novým situacím. Při řešení úloh hledají nová řešení, disponují zvláštní citlivostí v oblasti vnímání a řešení problémů, jejich sociální myšlení je na velmi dobré úrovni. Nepřehlédnutelná je u nich originalita, spontánnost, odvaha vyjadřovat se jinak. Jsou aktivní, a proto je jejich šance stále se rozvíjet velká. Každé dítě je zvědavé, chce vlastními zkušenostmi objevovat svět, nacházet souvislosti a zjišťovat, jak věci fungují. Všichni dobře známe neustálé vyhazování věcí ze zásuvek, rozebírání autíček atd. Děti považují za nejlepší materiál bláto či těsto. A jejich často bláznivé nápady se zdravým rozumem jednoduše nedají pochopit. Dospělí se je snaží vtěsnat do normálních tabulek chování a brzdí je neustálým napomínáním.

Kreativní rodiče

Rodiče jsou vzorem pro svoje děti a platí to i v oblasti kreativity. Děti se od rodičů učí tím, že je napodobují. Možná vám to bude připadat směšné, když začnete přemýšlet a dělat věci tak jako děti. Nevšímejte si uštěpačných poznámek sousedů a přátel. Za námahu to stojí. Kreativní děti, schopné nadšení, jsou obohacením i pro rodiče. Následující podněty vám mohou pomoci při nesmělých začátcích:

  1. Začněte den tak, jako byste všechno dělali poprvé. Jděte do práce jinou cestou, čtěte noviny ne u stolu, ale v posteli, ne ráno, ale u oběda. Je jedno, co děláte, dělejte vždy všechno jinak než doposud.
  2. Překvapte děti nezvyklými nápady na hru. Převlečte se například za čaroděje, hrajte před dětmi zmateného profesora v obchodním domě, afektovanou herečku…
  3. Navštivte neobvyklá místa, která nikdo nevyhledává. Co říkáte například vrakovišti?

Je tisíc dalších možností, které vás určitě napadnou. Jde o to, abyste našli odvahu odpoutat se od myšlení a konání dospělých. Snaha chtít všechno pochopit rozumem a kritika totiž zabraňují v jakékoliv kreativitě.

V každém dítěti dřímá kus kreativity

Co můžete udělat vy jako rodiče?

  • Podporujte dítě vždy zkoušet něco nového, vymýšlet nová pravidla hry.
  • Když dítě objeví vlastní formu umění, nekritizujte ho.
  • Dítě se musí cítit, že je akceptované a doceněné, ale nechvalte ho za samozřejmé věci. Pochvalte ho tehdy, pokud opravdu něco vykonalo, a všímejte si také jeho nadání. Když máte pocit, že na některou činnost není příliš nadané, chvalte ho za jeho projevenou snahu v této oblasti.
  • Těšte se spolu ze spontánních reakcí a ukažte i vy svoji radost
  • Hovořte, čtěte, hrajte si, experimentujte spolu. Choďte spolu na objevitelské cesty. Naučte se ocenit zvědavost a potřebu vašeho dítěte podělit se, i když je to někdy náročné.
  • Netlačte na dítě. Vy též máte otázky, které nemůžete pochopit vlastním rozumem.

Jak rozvíjet a podporovat kreativitu

Abychom mohli u dítěte rozvinout jeho kreativní schopnosti, je potřeba mu zabezpečit podnětné prostředí. Začneme dětským pokojem. Pro dítě je vhodné, aby byl zařízen nábytkem, který může samo přestavovat. Měl by být podle možností prostorný, aby mělo dítě dostatek prostoru na pohyb. Dítě ke hře potřebuje také polštáře, přikrývky, deky, které jsou vynikající na stavění bunkrů, no a samozřejmě barvičky a papír. Pro hračky platí – méně je více. Dítě, které má 50 hraček, se jen těžko rozhodne, s čím si bude hrát. Z velkého množství si nedokáže vybrat, kterou by vzalo do ruky jako první, až nakonec rezignuje a raději si sedne před televizor.

Děti potřebují místo nejen na uschování svých výtvorů, ale i na jejich vystavení. Proto pamatujte při zařizování pokoje na poličky a například na korkové nástěnky. Na rozvoj kreativity je potřeba čas. Dítě potřebuje hodně času, aby něco vytvořilo. Kreativní lidé jsou tvrdohlaví a pracují tak dlouho, dokud nedosáhnou cíle. Ne vždy je viditelný výsledek. Podstatou se stává skutečnost, že dítě na sobě pracovalo. Když je při tvořivém procesu rušeno, ztratí chuť na experiment. Potřebuje čas vyzkoušet všechny cesty, objevit všechny techniky, překonat všechny těžkosti. Dítě dokáže donekonečna stavět věž z kostek, aby ji vzápětí zbouralo. Jeho cílem v tomto případě není postavit vysokou věž, ale samotná činnost mu způsobuje nesmírnou radost.

Ještě něco je však důležitější než pěkný dětský pokoj. Atmosféra plná lásky, ve které vládne důvěra a ve které mohou děti plně rozvinout svoji překypující fantazii.

Praktické návrhy na rozvoj kreativity

  • Nechejte dítě objevit tajnou řeč.
  • Začněte vyprávět příběh, který dítě dokončí.
  • Povzbuzujte dítě, aby vyzkoušelo všechno, co se dá dělat s novinami (oblékat, trhat, udělat čepici).
  • Objevte spolu různé piktogramy a znaky.
  • Lehněte si na louku a pozorujte s dítětem oblaky, nebo na večerní obloze hvězdy. Vyprávějte si o vašich asociacích.
  • Dovolte dítěti, aby se za někoho převléklo.
  • Dítěti se budou jistě líbit kreativní malby s holicí pěnou na černé fólii.
  • Hrajte hru Co by bylo, kdyby … nebyla TV, uměli všichni létat, lidé chodili pozpátku…

V každém dítěti dřímá kus kreativity. Je jen na nás rodičích, jestli jsme schopni zříci se vlastního pohodlí a udělat něco pro naše děti. Čas, který jim věnujeme, je tou nejlepší investicí do jejich budoucnosti.

 

Komentáře

Leave a Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře