porodnice Valašské Meziříčí
in ,

Do detailu Valašské Meziříčí

Seriál poznáváme porodnice


Čím vyniká nemocnice ve Valašském Meziříčí? Proč tejpují bříška budoucích maminek, do jakého nového projektu se zapojili a na jaké kurzy můžete do nemocnice přijít?


Porodnice Nemocnice Valašské Meziříčí, patřící pod skupinu AGEL, se řadí k vyhledávaným porodnicím přesahujícím region. Ročně u nás porodí přibližně 950 žen. O kvalitě poskytnuté péče taktéž vypovídají vysoká čísla spontánních porodů maminek po předchozích císařských řezech a porodů při poloze zadečkem. Navíc vysoká úroveň péče neonatologů umožnuje maminkám u nás rodit již od 34. týdne. Naším společným cílem je co největší spokojenost rodiček.

porodnice Valšské Meziříčí

Porodní oddělení

Předporodní kurzy i prohlídky sálu maminkám, které se rozhodnou rodit v Nemocnici Valašské Meziříčí, je umožněno zúčastnit se pěti lekcí předporodního kurzu. Lekce probíhají jak ve Valašském Meziříčí, tak i v Hranicích na Moravě, kde se rodičky dozvědí veškeré informace o průběhu porodu, období šestinedělí a péči o novorozence. Jednotlivé lekce vede porodní asistentka, která je umí individuálně přizpůsobit. Maminky se třeba učí úlevové polohy a dýchání, možnosti, jak využít míč, nahřívací polštářky, aromaterapii či analgetizaci. Samozřejmostí je předání informací o bondingu.

Součástí lekcí je i ukázka správné techniky kojení, péče o prsy a možnosti využití několika poloh při kojení, informace o stravování nebo cvičení na posílení pánevního dna.

Další dvě lekce jsou věnovány miminku. Informujeme budoucí maminky a jejich doprovody o péči o miminko. Jsou seznámeni, jak vypadá péče ihned po porodu, co se s miminkem děje v následujících hodinách a dnech, s povinnými vyšetřeními, která na miminko v porodnici čekají, jak dlouho trvá hospitalizace, kdy se propouští domů, co může propuštění oddálit, co je potřeba po porodu zařídit.

Na porodním sále nabízíme tatínkům možnost případně přestřihnout pupeční šňůru a následně si popsat miminko.

Naše porodnice plně podporuje kojení a alternativní způsoby případného dokrmování. Miminko po porodu, které nemá žádné zdravotní problémy, je nepřetržitě s maminkou. Následná lekce předporodního kurzu je zaměřená na praktickou část péče o novorozence a kojence. Společně se učíme, jak s miminkem správně manipulovat. Ukazujeme si jednotlivé manipulační techniky a pozice. Dále se pak rodiče seznamují s přebalováním a koupáním miminka. Závěrečná lekce je prohlídka porodního sálu a porodního oddělení.

porodnice Valašské Meziříčí

Vzhledem k tomu, že jednou z nejdůležitějších věcí potřebných ke zdárnému průběhu porodu je dobré rozpoložení rodičky, její psychika a naladění, rozhodla se nemocnice umožnit nastávajícím maminkám ještě před porodem návštěvu zdejší porodnice. Do porodnice je možné se podívat každý týden.

Cvičení pro těhotné

Kromě kurzů a prohlídek sálů můžete do nemocnice přijít i na cvičení pro těhotné. To probíhá na rehabilitačním oddělení. Každá lekce se skládá z rozehřátí, aktivního cvičení a posilování. Lekci zakončuje lektorka lehkými protahovacími a dýchacími cviky. Ke cvičení používáme karimatky, malé overbally, velké gymnastické míče i půlkilové činky. Cviky jsou středně náročné, a pokud je potřeba, individuálně je upravujeme nebo zvolíme lehčí alternativu, protože lekce nejsou rozděleny na trimestry.

cvičení pro těhotné

Bezplatné přednášky

Třetím rokem také organizujeme bezplatné přednášky nejen pro těhotné ženy. Jedná se o dvouhodinové setkání nad tématy, která zajímá širokou veřejnost, jako šátkování, péče o dítě po odchodu z porodnice, aromaterapie, mateřská a otcovská dovolená, anestezie a analgezie. Máme i speciální lekci, kde si ženy nacvičují dýchání a různé polohy k porodu. Na těchto přednáškách spolupracujeme i s odborníky z řad jiných oborů a s externisty.

Novorozenecké oddělení

Na novorozeneckém oddělení, které je součástí porodnice, je připraveno 15 lůžek pro miminka, kde se praktikuje systém rooming-in. Součástí pokojů je přebalovací pult s vaničkou pro koupání dítěte a potřebnou kosmetikou, v postýlkách je monitor dechu. Základním úkolem personálu je především práce s maminkami při zahájení a rozvoji laktace, i proto jsou na oddělení tři speciálně vyškolené laktační poradkyně. Novorozenecký box je opatřen několika inkubátory, vyhřívanými lůžky a také přístroji potřebnými k resuscitaci a dechové podpoře novorozence. Rodí se u nás novorozenci s porodní hmotností od 2 000 g a 34. týdne gestace. Personál je zvyklý zacházet s porodními plány, stejně jako spolupracovat s rodinnými příslušníky. Samozřejmostí je podpora poporodního bondingu (ať už plného, nebo částečného po spontánním porodu podle přání rodičů a okolností kolem porodu.

Cílem našeho kolektivu je vytvořit pro matku a dítě co nejvstřícnější a nejpřátelštější prostředí po celou dobu pobytu na oddělení.

Maminky jsou pravidelně edukovány v péči o novorozence, aby získaly jistotu, samostatnost a aby rády vzpomínaly na několik příjemných dnů v naší porodnici.

porodnice Valmez

Znáte kineziotaping?

Spousta nastávajících maminek považuje těhotenství a poté období po porodu za nejkrásnější období ve svém životě. Ovšem i tato období mohou doprovázet nepohodlí, a to hlavně v oblasti bříška, beder a zad. Pomoci v těchto případech můžeme my, a to díky tejpování! Určitě jste si už někoho všimli, kdo měl takovými barevnými páskami polepené rameno, záda, krk, koleno či těhotenské bříško.

Co to vlastně je a jak to může pomoci?

Tejpování je skvělý a hlavně bezbolestný způsob, jak zbavit tělo bolesti a docílit úlevy. A právě valašskomeziříčská porodnice tuto metodu nabízí a má s ní ty nejlepší výsledky. Tejpování provádí zaškolené a certifikované porodní asistentky přímo v Nemocnici Valašské Meziříčí dle individuální domluvy na telefonním čísle 571 758 434. Specializujeme se tedy hlavně na podporu těhotenských bříšek, kdy rostoucí bříško zpevníme a ženě to způsobí okamžitou úlevu. Také pomáháme ženě ulevit v oblasti beder a zad. Doporučujeme tejpovat i poporodní bříška pro zpevnění a podporu břišního svalstva nebo při rozestupu břišních svalů po porodu, tzv. diastáze. Obrátit se na nás mohou i ženy, které trápí vystouplý pupek v těhotenství.

tejpování

Zapojili jsme se také do projektu „Život v kufříku“

Děti, které po porodu putují do přechodné pěstounské péče a následně do adopce, dostanou kufřík, jehož součástí bude identifikační náramek, vzpomínková kartička s otiskem chodidla, památník, do kterého se budou vpisovat projevy miminka, kdo o něj pečoval, dále oblečky, dudlík, kojenecká lahev, fotoalbum a postupem času budou přibývat další věci, které mu patří. Právě tento kufřík může být jedním z nástrojů, jak může dítě najít své kořeny a upevnit svou identitu.

Porodnice Valašské Meziříčí

Facebook porodnice

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře