in

Do detailu Svitavy

Seriál poznáváme porodnice

Důležitá je atmosféra intimity a důvěry

Svitavská porodnice se svou velikostí sice řadí mezi menší porodnice, nicméně spektrem poskytované péče za většími porodnickými zařízeními rozhodně nezaostává. Ba naopak, některými službami je jedinečnou v širokém okolí.

Svitavská porodnice se snaží využívat všech výhod, které jako zástupkyně „menších“ porodnic může maminkám nabídnout. „Preferujeme individuální přístup, proto jsme rádi, když s námi nastávající maminky přijdou zkonzultovat svá porodní přání ještě před vlastním porodem, ale není to podmínkou,“ podotýká primář Gynekologicko-porodnického oddělení Svitavské nemocnice MUDr. Petr Zakopal s tím, že konzultace je možná jak s lékařem, tak s porodní asistentkou.

Porodnice pořádá také předporodní kurzy, cvičení pro těhotné nebo individuální prohlídky porodních sálů. Těhotné s rizikovými faktory, například po předchozím císařském řezu, s těhotenskou cukrovkou či vysokým tlakem nebo plodem v poloze koncem pánevním, navštěvují většinou 2–4 týdny před porodem zdejší poradnu pro riziková těhotenství, kde lékaři provádí opakovaná podrobná vyšetření včetně ultrazvuku.

porodnice Svitavy

Předporodní péče přispívá k navození důvěry mezi rodičkou a personálem porodnice, kterou považujeme za zásadní klíč k úspěšnému porodu především při výskytu neočekávaných porodnických komplikací. U plodů koncem pánevním nabízíme maminkám po 36. týdnu jako jediná z porodnic v Pardubickém kraji možnost obratu plodu zevními hmaty,“ říká Petr Zakopal.

Maminky mohou využít porodní asistentky

Svitavská porodnice má také jako jediná v okolí smlouvu s jednou ze soukromých porodních asistentek. Pro maminky to znamená, že pokud si vyberou její služby, tak se o rodičku po celou dobu porodu stará a vaginálně vyšetřuje. Pokud porod probíhá fyziologicky, rodičku za přítomnosti lékaře i „odrodí“. Jedná se o vhodnou alternativu pro maminky, které si přejí, aby porod vedla osoba, které důvěřují, ale zároveň chtějí, aby v případě náhlých komplikací bylo o ně i miminko postaráno v prostředí plně vybavené nemocnice. Za splnění určitých podmínek zdejší porodnice umožňuje i ambulantní porody.

Raději přirozeně nežli císařským řezem

Ročně porodnice ve Svitavské nemocnici odvede asi 730 porodů, z toho 19 % císařským řezem, což je výrazně nižší procento, než je celorepublikový průměr. „Za tímto dlouhodobě nízkým číslem je naše snaha vést i komplikovanější porody vaginálně, pokud to podmínky a předporodní vyšetření bezpečně umožňují,“ vysvětluje primář a dodává: „Máme 4,5 % operačních vaginálních porodů, což je v souladu s celorepublikovým průměrem, a je tím zajištěna dostatečná erudice lékařů pro řešení náhlých porodnických komplikací. Při splnění podmínek k vaginálnímu porodu úspěšně rodíme plody koncem pánevním i u prvorodiček, vaginálně dokončíme více než 70 % porodů po předchozím císařském řezu.“ O fyziologicky probíhající porody se v podstatě starají porodní asistentky, takže lékaři se mohou věnovat vedení porodů rizikových.

Pokud porod probíhá fyziologicky, rodíme samozřejmě i v alternativních polohách. K dispozici máme porodní vak, žíněnku a polohovatelné porodní lůžko. Zde může rodička zaujmout libovolnou polohu, například v podřepu či v kleče, ale v případě náhlé komplikace během vlastního porodu jsme schopni rodičku rychle převést do polohy, ve které můžeme zasáhnout a komplikaci vyřešit bez výraznější časové prodlevy,“ popisuje Petr Zakopal.

V případě, že je nutné při přítomnosti nějakého rizikového faktoru během porodu po celou dobu porodnice Svitavysledovat srdeční frekvenci plodu, jsou zde k dispozici bezdrátové telemetrické sondy a tzv. skalpová elektroda. Tyto metody umožní rodičce volný pohyb po porodním sále s volbou libovolné úlevové polohy, takže nemusí být po celou dobu před porodem „připoutána“ na lůžku a zároveň je zachována bezpečnost pro miminko.

Bonding, aromaterapie i pobyt ve vaně

Porodnice disponuje třemi plně vybavenými porodními sály. Rodička má k dispozici po celou dobu porodu jeden porodní sál, kde tráví s doprovodem první dobu porodní a následně zde probíhá vlastní porod včetně bondingu s miminkem. Pokud z nějakého důvodu nedovoluje zdravotní stav rodičky bonding, například po císařském řezu v celkové narkóze, bonding zdravotníci provedou s otcem dítěte. Má-li rodička zájem, může využít různých metod tlumení porodních bolestí, jako je masáž partnerem, pobyt ve vaně či ve sprše, muzikoterapii nebo aromaterapii, kterou poskytují vyškolené porodní asistentky. Jsou-li tyto metody nedostatečné, nabízí lékaři rodičce epidurální analgezii, Nalbuphin či Entonox, tzv. rajský plyn.

Na oddělení šestinedělí svitavské porodnice jsou dvoulůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením a jednolůžkové nadstandardní pokoje, kde je i možnost přistýlky pro tatínky, aby mohla rodina společně trávit první chvíle po narození. Po domluvě jsou návštěvní hodiny bez omezení, buď na pokojích, nebo v prostředí s dětským koutkem. Samozřejmostí je systém rooming in, tedy společný pobyt maminky s novorozencem 24 hodin denně, novorozenecké sestry jsou vyškolené laktační poradkyně.

porodnice Svitavy

Snahou personálu porodnického i novorozeneckého oddělení je vytvořit maminkám i jejich blízkým atmosféru intimity a důvěry v podmínkách bezpečí zdravotnického zařízení. Jsme rádi, když od nás odchází spokojená maminka se spokojeným miminkem v náručí,“ uzavírá primář.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře