in ,

Do detailu Podolí – mléčná banka

Seriál poznáváme porodnice

Co je k nezaplacení? Seznamte se s jednou bankou, která uchovává mateřské mléko. V pražeském Podolí funguje už 28 let.


Banka, střežící vzácný poklad – mateřské mléko

Když se řekne banka, všichni si představí úschovnu. Nejčastěji peněz, tedy dům plný úředníků, trezorů a šuplíků.

Existují však i banky jiné, střežící  další  vzácné poklady, např. banky pupečníkové krve,  krevní banky apod.  K takovým patří i mléčné banky. Na rozdíl od předchozích nejsou jen úschovnami tělních tekutin,  ale i místem, kde se mateřské mléko  ošetřuje a zpracovává. Mylná je obecná představa, že jedna matka mléko do banky přiveze a jiná si ho tam v nezměněné podobě koupí.

 

Zpracovávání mateřského mléka může připomínat alchymii. Alchymii proto, že je třeba zachovat všechny zásadní důležité vlastnosti mateřského  mléka, ale zároveň zajistit jeho bezpečné podávání  jako biologického materiálu k výživě jiných dětí než jsou vlastní děti matky, která jej vytvořila.

Co se vlastně s mateřským mlékem v bance děje?

Vše začíná už výběrem dárkyně mateřského  mléka, tedy ženy, která má velké přebytky mléka, které nespotřebuje její dítě a je ochotná ho doma odstříkávat, zamrazovat a posléze vozit do Mléčné banky ke zpracování. Tato potenciální dárkyně je nejprve pečlivě vyšetřena včetně laboratorních testů, zda je pro dárcovství vhodná. Nesmí užívat žádné léky, samozřejmostí je neužívání drog a nekouření.

Tato dárkyně pak doma odstříkává přebytky mléka do předem vysterilizovaných lahví, ve kterých se mléko po přijetí do Banky pasterizuje. Pasterizace je řízena počítačem, aby byly dodrženy co nejpřesněji  teploty a délka pasterizace. Před a po pasterizací se odebírají vzorky na bakteriologickou nezávadnost mléka.

Po pasterizaci se mléko musí prudce zchladit v přístroji zvaném  příznačně  šoker, poté se rozplňuje do malých lahviček. Ty jsou pečlivě označeny, aby bylo vždy jasné, od které dárkyně a z kterého dne mléko pochází. Mléko se posléze mrazí a  je do doby zjištění výsledků jeho nezávadnosti uschováno v Mléčné bance.

Po potvrzení mikrobiologické nezávadnosti je možné mléko distribuovat ke konečným spotřebitelům – nemocným nebo nedonošeným dětem na jednotky intenzivní péče, jejichž matky nemají dostatek vlastního mléka k jejich výživě. Používá se však i v jiných situacích, např. jako doplňková výživa u  dětí žen, které se teprve rozkojují, nemají dostatek vlastního mléka  a nechtějí svému dítěti podávat  mléko umělé. Své použití má dokonce ve speciálních situacích v dospělém věku.

Mateřské mléko považujeme za vzácný dar, který může zachránit zdraví nebo život těm nejmenším dětem, protože navzdory obrovským částkám, které firmy vyrábějící umělou mléčnou výživu vynakládají na výzkum a přes nesporné úspěchy v této oblasti jsou některé vlastnosti mateřského mléka nenahraditelné.

Příběh ze  života:

V 30.letech minulého století se v Kanadě narodila nedonošená paterčata. Jejich porodník tehdy pronesl památnou větu: ,,Mají šanci na přežití, pokud  budou v inkubátorech a pokud budou živeny mateřským mlékem”. Americké ženy se tehdy rozhodly pomoci. Po dobu pěti měsíců putovalo nočním vlakem mléko na ledu z USA  do Kanady pro všech pět holčiček. Všechny dívky se dožily dospělého věku, dvě z nich žijí dodnes.

MUDr. Marcela Černá

Mléčná banka ÚPMD

V roce 2016 Ústav pro péči o matku a dítě oslavil 25. výročí od založení mléčné banky. V současné době jsou v České republice pouze čtyři banky mateřského mléka. Úkolem mléčné banky je zajištění dostatku mateřského mléka pro zdravé nebo nemocné a nedonošené děti. V případě potřeby jsme schopni poskytovat mateřské mléko i pro některé jednotky intenzivní péče nebo dokonce prodávat maminkám domů.

Ústav pro péči o matku a dítě
Podolské nábřeží 157/36
147 00 Praha 4 – Podolí

Facebook a Instagram.

https://www.upmd.cz

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře