Porodnice Pelhřimov
in , ,

Do detailu Pelhřimov

Seriál poznáváme porodnice

Dětské oddělení, včetně oddělení fyziologických novorozenců pod vedením pana primáře MUDr. Stanislava Houšťka se nachází v regionální Nemocnici Pelhřimov.


Oddělení je rozdělené na větší děti, kojence a jednotku standartní a intermediální péče.

Pro hospitalizované děti máme dvoulůžkové pokoje, kdy doprovod dítěte považujeme za standart, včetně volnějšího režimu návštěv. Hospitalizovaným dětem se za pomoci pedagogického dozoru snažíme zajistit takové aktivity, aby alespoň částečně mohly zapomenout na své potíže.

K dispozici je zde plně vybavená herna, volné připojení k internetu, přenosné videopřehrávače a také televize na každém pokoji. Stanice kojenců a batolat poskytuje plně vybavenou mléčnou kuchyňku s mléčnými i nemléčnými příkrmy podle potřebných diet.

PelhřimovPozitivní zkušenosti a ohlasy máme s pravidelnou návštěvou zdravotních klaunů, kteří vzbudí nejen v dětech, ale také v rodičích, smích, radost a dobrou náladu. Další zajímavou součástí naší práce s dětmi jsou exkurze mateřských a základních škol, které jsou spojeny s přednáškami ze zdravotní výchovy, praktickými ukázkami první pomoci, přípravou dítěte na kontakt se zdravotnickým zařízením a zdravotnickými pracovníky.

Formou hry děti seznámíme s postupy, výkony, vyšetřeními, která v případě onemocnění podstupují. Hlavním cílem nás všech je, aby celková hospitalizace byla zkrácena na nezbytně nutné minimum.

Součástí dětského oddělení je stanice fyziologických novorozenců. Nabízíme zde příjemné prostředí malé, rodinné porodnice  s individuálním přístupem. Snažíme se, aby příchod miminka probíhal co nejvíce v souladu s představami a přáními každé rodičky. Chceme co nejvíce vyhovět potřebám rodiček v rámci možností nemocnice.

Novorozenecké oddělení

Novorozenecké oddělení je nositelem titulu „Baby Friendly Hospital“ od roku 2006, kdy samozřejmostí je plná podpora a propagace kojení. Nastávající rodiče si předem mohou prohlédnout porodní sály, seznámit se s možnostmi vedení porodu a zúčastnit se přednášky zaměřené na kojení a na celkový průběh péče o miminko během hospitalizace s vyškolenou dětskou sestrou a laktační poradkyní.

pokoj_pelhřimovPorodnice Pelhřimov

Přítomnost tatínka, či jiné blízké osoby u porodu vítáme, je samozřejmostí, stejně jako systém rooming – in, trvalý pobyt miminka na pokoji s maminkou.

Po porodu mamince položíme miminko na hrudník a přikryjeme dečkou. Počkáme na dotepání pupečníku a jeho přestřižení a poté necháme děťátko samovolně se přisát k prsu, ve smyslu metody bonding, kterou pak může dále maminka praktikovat i na oddělení šestinedělí.

Společná, intimní chvilka rodičů s narozeným miminkem probíhá za dozoru porodní asistentky na porodním sále 2 hodiny po porodu.

bonding PelhřimovNa oddělení šestinedělí je pak pro maminky k dispozici 6 dvoulůžkových pokojů a 2 pokoje nadstandartní. Miminko po porodu nekoupeme, pouze lehce osušíme na vyhřívaném lůžku za přítomnosti tatínka. První koupel pak probíhá ve spolupráci maminky a dětské sestřičky. V rámci systému rooming – in probíhají společná vyšetření i vizity dětských lékařů. Aktivně podporujeme kojení. Časný dokrm podáváme vždy na indikaci lékaře a to vždy alternativní metodou, ne savičkou. Nepodporujeme šidítka a především respektujeme přání maminek. K zapůjčení máme pro maminky některé pomůcky ke kojení – odsávačky mechanické i elektrické, stříbrné kloboučky na bolestivá a poraněná prsa, se kterými máme velmi dobré zkušenosti. Po celou dobu hospitalizace je miminko sensorováno monitorem dechu, který je pak možné zapůjčit si domů na 6 měsíců s možností prodloužení.

Odlišnost péče o miminko po císařském řezu.

V případě císařského řezu, pokud to zdravotní stav děťátka i maminky dovolí, praktikujeme také bonding. Z důvodu bezpečnosti na porodním sále v polorozvázané zavinovačce, dále pak necháme miminko u tatínka, který je po celou dobu přítomen v předsálí. První den po císařském řezu miminko vozíme k mamince na přiložení k prsu a na společné mazlení dle přání maminky a potřeb miminka.

Porodnice Pelhřimov

Propuštění do domácí péče

Novorozence po přirozeném porodu propouštíme třetí den, po císařském řezu pátý den hospitalizace. Nejdůležitější je však celkový stav maminky i děťátka.

Všem maminkám, i těm, které u nás nerodily, nabízíme linku kojení s možností nepřetržitého využití.

Co nás čeká do budoucna?

V současné době již projektujeme výstavbu nového pavilonu pro celé dětské oddělení a porodnici s novým a moderním vybavením. Velice se těšíme na tyto nové prostory a pevně věříme, že naše kvalitní péče v těchto prostorách bude ku prospěchu našim pacientům a maminkám.

Navštivte webové nebo facebookové stránky nemocnice Pelhřimov.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře