in ,

Do detailu Nový Jičín

Seriál poznáváme porodnice

Pohodová atmosféra, příjemné prostředí a dostatek informací, na to vsází v Nemocnici Nový Jičín. Porod se snaží co nejvíce ulehčit, a to bez nutnosti sáhnout do peněženky.

„Každá žena je jiná, má jiná přání i potřeby. To si uvědomujeme a snažíme se maminkám ve všem vyjít vstříc, pomáhat jim a vše připravit tak, aby se cítily co nejpříjemněji, zkrátka jako v domácím prostředí. Narození každého dítěte je malý zázrak a nezapomenutelný okamžik pro celou rodinu,“ říká Dana Babeľová, staniční sestra novorozeneckého oddělení, a zdůrazňuje, že v centru zájmu novojičínské porodnice je právě matka a její dítě.

Těhotné maminky

Těhotné maminky se v porodnici Nový Jičín, která je členem skupiny Agel, mohou v předporodním kurzu seznámit s přípravou a průběhem porodu i s tím, jak pečovat o dítě, prohlédnou si porodnici a poznají personál. Poslední lekce kurzu je pak určena také pro tatínky.

„Naše nemocnice nabízí maminkám druhotrimestrální ultrazvukový screening, který provádíme na nejmodernějších ultrazvucích VOLMAN E10. Během vyšetření si mohou říci i o 3D fotografii či 4D video svého děťátka. Obojí přitom děláme zdarma,“ doplňuje gynekoložka Hana Cajthamlová.

Do tamní ambulance gynekologa (čeká vás ultrazvuk a KTG) docházejí maminky od ukončeného 37. týdne těhotenství, je ale možné se domluvit na kontrolách i dříve.

Den D

V samotném dni D je k dispozici samostatný pokoj pro maminku i doprovod, a tak mají pořád maximální soukromí. Během celého porodu jsou v takzvaném porodním boxu, který je vybavený moderním polohovatelným lůžkem, gymnastickým míčem, žíněnkou i vlastní sprchou a záchodem. Samozřejmostí je i partner u celého průběhu porodu a jeho přítomnost není nikterak zpoplatněná. Maminky neplatí ani za tlumení bolesti, kdy mají na výběr inhalační analgezii či další nefarmakologické i farmakologické možnosti. Anesteziolog pak může nabídnout epidurální analgezii v kteroukoliv denní nebo noční dobu, a to i bez předchozí domluvy.

Pokud je nutné provést císařský řez, v těsné blízkosti porodních boxů připravený operační sál. Nemocnice nabízí celkovou či spinální anestezii, při které je maminka při vědomí a může s ní zůstat i doprovod, a to opět bez poplatku. Po porodu zůstává novorozenec v boxu s rodiči, pokud to jeho zdravotní stav umožní. Děťátko je pokládáno na břicho maminky. Jde-li o vícečetný porod anebo maminka potřebuje další zdravotní péči, může být novorozenec položený na bříško tatínka. Období po porodu je zcela novou kapitolou v životě každé matky i rodiny a právě rodinná atmosféra a soudržnost jsou v Nemocnici Nový Jičín základem.

Po porodu mají rodičky svá miminka u sebe na pokojích a tatínkové nejsou omezováni v době, kdy se svou rodinou mohou trávit čas. V případě nadstandardního pokoje má dokonce tatínek i vlastní přistýlku přímo na pokoji. „V přítomnosti maminky a s jejím souhlasem provádíme i veškerá nezbytná vyšetření dítěte,“ říká lékařka Eva Opletalová a dodává, že jedním z nejdůležitějších úkolů je naučit každou maminku správnou techniku kojení. Pokud maminka potřebuje mléko odstříkat, k dispozici má nejmodernější odsávačky mateřského mléka a další pomůcky, jako jsou například kloboučky či kelímky. Aby se mamince lépe kojilo a i pro novorozence to bylo pohodlnější, připraveny jsou kojicí polštáře různých tvarů a značek.

Také koupání miminek probíhá každý den, přičemž maminky si mohou vybrat i čas koupání, jaký jim vyhovuje. Vaničky jsou přímo na pokojích. Nechybí ani certifikované váhy k vážení novorozenců či postýlky s monitorem dechu, který je možné zapůjčit i domů. „Víme, že první dny po narození dítěte s sebou nesou i velkou finanční zátěž pro rodinný rozpočet. Proto jsme se rozhodli nabídnout i část plen jako dárek. Na každém pokoji je navíc i kosmetika pro novorozence,“ vysvětluje Dana Babeľová.

Pletená chobotnička pro novorozence

Maminky si také mohou vybrat hlavní chod ze speciálně upraveného denního menu. Každý novorozenec pak dostane také pletenou chobotničku, kterou háčkují sestřičky nemocnice. Není to jen hračka na památku, ale i pomůcka, díky které pravidelněji dýchá, cítí se bezpečně a celkově pomáhá lepší poporodní adaptaci. Pokud jsou maminka i dítě v pořádku, nemusejí být v novojičínské nemocnici příliš dlouho. Běžné je i propuštění po 48 hodinách od porodu, včetně víkendů. Před propuštěním ale dítě musí projít všemi nezbytnými vyšetřeními, jako jsou například vyšetření sluchu, ortopedické vyšetření kyčlí a další, k dispozici je řada odborníků i rehabilitační sestra. „S novorozenci máme letité zkušenosti a o tuto odbornou základnu se může maminka opřít.

Poporodní péče

Ani po propuštění z naší péče se nám navíc děti neztrácejí ze zřetele. Rodiče mají možnost ambulantně zkontrolovat novorozence, včetně vyšetření na novorozeneckou žloutenku, anebo mohou využít naši laktační poradnu. Vše je opět zdarma. Pokud maminky potřebují doladit kojení, pohlídat hmotnostní křivky dítěte, kontrolovat žloutenku či cokoliv jiného, můžeme dítě i s maminkou opět přijmout k hospitalizaci na oddělení mladších dětí,“ uzavírá doktorka Opletalová.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře