in , ,

Do detailu Jihlava

Seriál poznáváme porodnice

Výběr porodnice, kde přijde miminko na svět, je jedno z nejdůležitějších rozhodnutí nastávajících rodičů.


V jihlavské porodnici je možné navštěvovat předporodní kurzy, kde zjistí vše potřebné. Na jednotlivých lekcích kurzu se nastávající maminky a jejich doprovod dozví vše ohledně těhotenství, porodu a péče o miminko. Kurzy jsou vedeny zkušenými porodními asistentkami, které pracují přímo na porodních sálech jihlavské nemocnice. Neustále se vzdělávají v moderních trendech v oblasti porodnictví jako například homeopatie, aromaterapie, spinning babies, fyzioterapie pánevního dna a jiné. V případě zájmu mohou maminky navštěvovat i těhotenské plavání nebo cvičení, vedené také porodními asistentkami.

Baby friendly hospital, certifikát za vstřícný přístup k rodičkám, šetrná medikace při vedení porodu

Jihlavská porodnice se může pyšnit hned několika certifikáty: Baby friendly hospital, certifikát za vstřícný přístup k rodičkám a také za šetrnou medikaci při vedení porodu. Několik let je také zapojena do projektu „Přirozený porod v porodnici“. Prioritou naší porodnice je odvést porod přirozeně, ale pokud je to přání rodičky nebo pokud to vyžaduje průběh porodu, může být podán i epidurální analgezie.

Centrum intermediální péče

Naše porodnice patří mezi tzv. Centra intermediální péče, tzn., že se zde vedou porody od ukončeného 32. týdne těhotenství. Před několika lety proběhla rekonstrukce porodních sálů, kterou se docílilo zajištění maximálního soukromí pro rodičku a její doprovod. Sály čítají 4 různě barevné porodní pokoje, navozující atmosféru domova. Každý pokoj má vlastní sociální zařízení, což přináší ještě větší komfort během všech dob porodních. V první době porodní může rodička zvolit jí vyhovující úlevovou polohu. K dispozici má polohovací křeslo, sprchu, vanu, velký gymnastický míč nebo žebřiny. Možné je také využít aromaterapii, muzikoterapii či TENS (transkutánní elektrická nervová stimulace pro snížení bolesti)

Fyziologické porody vedou většinou porodní asistentky. Také během druhé doby porodní si může žena zvolit pro ní nejvhodnější polohu (vleže, na boku, v sedě, v kleče, na všech čtyřech) Za splnění podmínek porodu do vody, je možný i porod v porodnické vaně. Neprovádíme preventivní nástřihy hráze (episiotomie). Za posledních 10 let se tak v Jihlavské porodnici výrazně snížil jejich počet (v roce 2007 54 %, v roce 2018 pouze 21 %). Jihlavská porodnice také podporuje vedení vaginálních porodů po císařských řezech (VBAC). Pro zajímavost, průměr provedených císařských řezů v ČR za jeden rok je 25 %. V jihlavské porodnici jich bylo za rok 2018 pouze 24 % z celkového počtu porodů.

Po porodu je miminko položeno na tělo matky bez přestřižené pupeční šňůry. Pupečník se nechá dotepat a hodnocení novorozence (APGAR score) se provádí na těle matky. Miminko je bezprostředně po porodu neměří ani neváží. První vyšetření fyziologického novorozence provede pediatr za přítomnosti rodičů.

Také u císařských řezů je podporován kontakt kůže na kůži a první přiložení ještě na operačním sále. Řídíme se tím, že miminko patří od prvních chvil života k matce, kde získává známý kontakt, dotek, teplo, výživu a dochází ke stabilizace životních funkcí. Vzájemná blízkost je přínosná pro obě strany. Miminko se uklidní a cítí matčinu vůni. U maminky se vyplavují hormony štěstí, které jí dodávají sílu a energii.

Po porodu zůstává novopečená maminka s novorozencem a s doprovodem ještě dvě hodiny na porodním sále. Následně je přeložena na oddělení šestinedělí, kde je poskytována péče systémem rooming-in. K dispozici jsou zde i nadstandardní pokoje, kde může mít maminka po celou dobu hospitalizace přítomnou blízkou osobu. Pokud zdravotní stav novorozence umožní, od maminky ho neoddělujeme a všechna vyšetření jsou prováděna za její přítomnosti.

Od narození po celou dobu pobytu je podporován kontakt kůže na kůži, maminky se učí poznat signály miminka, kdy má o kojení zájem, správnou techniku sání a celkovou péči o něj. Podporováno je plné kojení, ale je-li to nutné, dokrmuje se alternativními technikami odstříkaným mateřským mlékem.

V letošním roce se dětské a porodní sestřičky z oddělení šestinedělí zúčastnily, v rámci laktačního poradenství, šestidenního kurzu MAMILA. Kurz byl zaměřen na podporu výlučného kojení, na techniku a poradenství v problémových situacích, vyskytujících se v průběhu každodenní péče na oddělení a následně také po propuštění domů. Na kurzu probíhal teoretický i praktický nácvik.

Doporučujeme, ale netrváme na přísném dodržování pobytu v nemocnici 72 hod, který je v souladu s doporučením neonatologické společnosti. Pupeční pahýl se nechává samovolně odpadnout.

Pokud je nezbytné umístění novorozence na JIP, podporujeme co největší kontakt matky s dítětem. Návštěvy na JIP nejsou pro rodiče miminka nijak omezené, tzn. Jsou možné v kteroukoliv dobu. Odstříkané kolostrum se novorozenci donáší a matka za ním může, jakmile to její zdravotní stav dovolí.

Nezapomínáme ani na maminky. Na oddělení je zajištěna rehabilitace pánevního dna a při propuštění dostávají poukázky na kosmetické ošetření pleti.

Laktační poradkyně pro maminky

Odchodem z porodnice kontakt s novou rodinou nekončí. K dispozici je mamince v případě s potížemi s kojením, laktační poradkyně. Pro někoho je kojení „věda“ a v době šestinedělí, kdy je žena citlivější než kdy jindy, může namísto radosti, přinášet i pocity strachu a stresu. Ptáte se sama sebe: Mám dost mléka? Dělám to dobře? Proč mám bolavé bradavky?  A mnoho jiných otázek? Nebojte se obrátit na naší laktační poradkyni, která Vám poradí telefonicky anebo při osobní konzultaci (po předchozí telefonické domluvě na tel.čísle 776 708 852). Chceme a podporujeme, aby co největší procento žen kojilo.

Vyzkoušejte tejpování

Jako jedna z prvních porodnic nabízíme službu tejpování. V těhotenství ji nastávající maminky využívají často při bolestech zad v bederní oblasti, bolesti stydké kosti, při otocích dolních končetina preventivně před rozestupem přímých břišních svalů (diastáza). V období po porodu se nejčastěji tejpuje, právě zmiňovaná, již vzniklá diastáza, jizva po císařském řezu anebo podpora jako podpora bříška místo stahovacího pásu. Tejpovat je možné také prsa, kde pomáhají k rozvoji kojení. (více info na FB: tejpování v gynekologii a porodnictví)

Cílem jihlavské porodnice je individuální péče o každou rodičku v zázemí porodnice. Snahou je vytvořit co nejvstřícnější, nejpřátelštější, nejvlídnější a další NEJ pro matku a dítě.

Podívejte se na stránky porodnice v Jihlavě právě ZDE.

 

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře