Pokud jste právě v očekávání narození potomka a jste muž, tyto řádky jsou určené právě vám.
Určitě jste už nahlas nebo potichu řešil otázku, zda být, nebo nebýt se svojí partnerkou u porodu děťátka. Pokud si to vaše partnerka vyloženě nepřeje (protože i to se stává), nezbývá vám nic jiného než její přání akceptovat. Jistě má pro své rozhodnutí důvody.
Pokud vás ale partnerka přemlouvá a vy váháte, zkuste ještě chvíli číst a možná vás přesvědčíme, že se to dá přežít, neodpadnete a ani se nezhroutíte…
Co vás odrazuje od účasti a zároveň nutí říci NE?
Při porodu se křičí
Pokud jste viděl mnoho filmů, kde hrdinka podávala heroický výkon za neuvěřitelně živelných hrdelních zvuků, během porodu si téměř vykřičela hrdlo a všechno a všechny kolem sebe proklínala jako pohan… zapomeňte na to.
Většina rodiček si během porodu ulevuje od bolesti fučením, vzdycháním, hekáním a hlasitým dýcháním, ale mohu vás ubezpečit, že u vás doma při fotbalovém přenosu je určitě silnější akustika než při porodu. Tak proč nejít povzbuzovat tam, kde se vás to bytostně týká a kde se dávají ty nejkrásnější góly světa?
Při porodu je mnoho krve
Pokud se děsíte i malého množství krve, asi se budete muset zakousnout do jazyka a prodýchat to. Když se však dopředu připravíte na to, že krev jednoduše k porodu patří a že jí vůbec není tolik, abyste se kvůli tomu zřekl toho úžasného zážitku, máte vyhráno!
Navíc vůbec nemusíte postávat u nohou partnerky (tam se bude muset ohánět někdo jiný), budete platnějším členem týmu, když budete něžně a jemně hladit partnerku po tváři, když jí budete svlažovat rty, když jí budete hladit zpocené vlasy padající do tváře, když jí po tom všem vtisknete na ústa jeden úžasně vděčný polibek (všiml jste si, že toto všechno se odehrává v horních partiích těla partnerky?).
Při porodech bývám bezradný
To tvrdíte navzdory tomu, že jste v životě porod neviděl a už vůbec ne porod svého vlastního dítěte. Pokud máte pocit, že nebudete platným a plnohodnotným pomocníkem, utěšitelem a podporou, nemějte nejmenší obavy.
Můžete si být jistý, že základní úkony potřebné ke spokojenosti partnerky hravě zvládnete. A víc se od vás ani neočekává. Promasírovat kříž, podat ručník, vzít pod paží, asistovat při sprchování – to vše jsou věci, které chlapi hravě zvládají. Kromě toho trošku fučet do rytmu s partnerkou, vždyť není nic lehčího! V nejlepším případě se vám může stát, že vaše partnerka bude odmítat jakékoliv dotyky a masírování, takže vaším jediným úkolem bude podpořit ji jakkoliv slovně a svou přítomností. A vězte, že ta je ze všeho nejdůležitější!

Co když se zaleknu toho, co uvidím, a moje partnerka už nebude pro mě přitažlivá? Všichni tvrdí, že se to může stát…
Toto je obava, která nemá vůbec opodstatnění. V našem soukromém minivýzkumu mezi muži, kteří se zúčastnili porodu svých dětí, nám vyšel tento nádherný výsledek: partnerka se pro muže stala po porodu ženou, které si nesmírně vážili za vše, co dokázala udělat pro to, aby se jejich společné dítě dostalo na svět. Až na porodním sále si uvědomili, jakým úžasným momentem je příchod dítěte na tento svět.
Většina z dotazovaných mužů si mohla i pochovat svého čerstvého potomka na rukou, když maminka odpočívala, a věřte, že dodneška je to pro ně velmi silný zážitek. Vztahy obou partnerů porod vůbec nenarušil, ba právě naopak!
Porody trvají neuvěřitelně dlouho a to mě odrazuje
Tento argument u nás nemá už dopředu šanci na úspěch! Pokud jste čekali devět měsíců, než se vaše děťátko dostane na svět, posledních pár hodin musí být přece pro vás třešničkou na dortu. Pokud se to všechno rozhodla vydržet vaše partnerka (a nic jiné jí asi ani nezbývá), pokud to všechno může absolvovat děťátko (neboť věřte, že ani pro toho drobečka není porod procházkou růžovou zahradou), proč byste to nevydržel i vy? Ten pocit na konci boje je nepopsatelný a úleva a zadostiučinění z dobře vykonané práce je k nezaplacení! Nenechte si to všechno utéct, když máte tu skvělou a jedinečnou příležitost! Ukažte i v těchto okamžicích, že jste mužem, o kterého se vaše partnerka může kdykoliv opřít.
Na co se dopředu připravit?
Tip Mámy a já:
-
Pokud jste se tedy rozhodl, že porod absolvujete společně s vaší partnerkou, zjistěte si dopředu, zda tuto možnost nabízí i porodnice, kde se chystáte vaše miminko přivést na svět. Ujistěte se, že vám bude přítomnost u porodu umožněna i tehdy, bude-li takových párů v jednom okamžiku více a zda jsou na to v porodnici prostorově vybavení. Předejdete tak zklamání.
-
Před samotným porodem musíte v nemocnici absolvovat předporodní přípravu. Jde obvykle o 1–2hodinovou instruktáž, abyste i vy měl jistotu, že víte, do čeho jdete. Tento minikurz je podmínkou vaší přítomnosti na porodním sále, pokud ji nebudete chtít akceptovat, vaše účast na sále pravděpodobně nebude možná.
-
Můžete se rozhodnout (i po dohodě s partnerkou), zda chcete být na sále až do poslední chvíle. Mnoho párů volí možnost zůstat spolu během první doby porodní, kdy se porodní činnost teprve rozbíhá. Ale právě tato část porodu je nejzdlouhavější a nejbolestivější. Někteří partneři se dohodnou, že když už dojde k samotnému porodu, tatínek se vzdálí a počká v ústraní. Tato fáze už netrvá příliš dlouho – a (neberte to špatně) je při ní asi nejdůležitější přítomnost samotného gynekologa.
-
I přesto, že vaše místo bude hlavně u hlavy partnerky, můžete kdykoliv vyjít na čerstvý vzduch a zahnat pocit, kdy vám nemusí být právě nejlépe. Zdravotní sestry ani lékař se vás nebudou na nic ptát, jsou na chvilkové odchody otců během porodu zvyklí.
-
Na porodní sál si přineste věci, které vám doporučili na předporodním kurzu. Obvykle to jsou přezůvky, nápoje, něco málo na zakousnutí (během porodu můžete být nervózní, a tak si budete muset doplňovat tekutiny a energii po troškách i vy). Může se vám lehce stát, že porod proběhne nečekaně a v noci, nebudete mít s sebou ani kousek jídla a děťátko se nakonec může narodit právě během vašeho odchodu do nemocničního bufetu hned ráno, jak ho otevřou. Nebyla by to škoda?
-
Na porodní sál si připravte pohodlné oblečení, nejlépe světlé tričko s krátkým rukávem, nějakou mikinu nebo svetr a pohodlné kalhoty. Může se stát, že na sále se bude hodně topit a vám bude příliš teplo. Připravte si proto raději více vrstev oblečení.
-
Nezapomeňte na potvrzení o absolvování předporodního kurzu pro tatínky!
-
Mějte připravený malý ručník nebo vlhčené ubrousky, to první pro případ otírání potu z čela partnerky, to druhé na osvěžení a ovlažení … vaše partnerka nebude moci od vstupu na porodní sál pravděpodobně přijímat žádné tekutiny. Pomůže jí proto ve vodě namočený ručník, který budete moci přikládat na vysušené rty.
-
Pokud máte možnost a vaše porodnice ji nabízí, vyberte doma nějaké cédéčko, které má vaše partnerka oblíbené, a doneste ho s sebou do porodnice. Určitě ji to velice potěší.
-
Pokud si plánujete celý zážitek zvěčnit fotoaparátem nebo kamerou, informujte se na tuto možnost dopředu. Ne každá porodnice a porodník s tímto postupem souhlasí.
-
Buďte prostředníkem mezi maminkou a personálem porodnice. Někdy se rodičkám těžko komunikuje a to může být možnost pro vás, jak opravdu dobře pomoci. Pomozte zajistit to, co si žádá.
-
Některé ženy si až na sále uvědomí, že nechtějí slyšet žádné hlasy, že jim vadí dotyk, že si nechtějí vůbec s nikým povídat, aby se mohly soustředit na bolest a její překonání. Respektujte to a v tomto případně na sále „pouze“ buďte. Pokud vaše partnerka opět pocítí potřebu vašich dotyků a slov, určitě vám to naznačí. Vaše blízkost jí však pomůže ze všeho nejvíc!
Co tedy budete muset (nebo moci) dělat, aby vaše partnerka cítila lépe?
- Masírujte jí záda, většina maminek cítí největší bolesti v oblasti kříže. Ptejte se jí, jak moc je jí to příjemné.
- Mezi kontrakcemi jí poskytněte své paže, ať se o ně opře, hlaďte ji, utěšujte ji a nezapomeňte pochválit a povzbudit.
- Procházejte se společně s ní, přirozený pohyb napomáhá rychlejšímu příchodu děťátka na svět.
- Prodýchávejte s ní kontrakce, bude to pro ni povzbuzení.
- Utírejte čelo od potu a vlhčete suché rty.
- Povídejte si s ní.
Takže, milí budoucí tatínkové, stále máte pocit, že porod není nic pro vás? Pokud jsme alespoň jednoho ze zástupu váhavců přesvědčili o nezastupitelné úloze otců při porodech svých dětí, jsme za to vděční. Nejvděčnější vám však budou za všechnu ochotu a pomoc vaše partnerky. Zkuste to, nebudete litovat!