in , ,

Na co se připravit v šestinedělí

Co je šestinedělí a co se děje s tělem?

Konečně nastal ten dlouho očekávaný den, kdy přišlo na svět vaše děťátko. To malé překvapení, které jste dosud chránila ve svém bříšku, se proměnilo v malého človíčka. Nyní ho držíte v náručí…

Je samozřejmé, že celý váš svět a svět vaší rodiny teď patří jen jemu. Takové miminko vyžaduje opravdu hodně pozornosti, hlavně v prvních dnech a měsících. K tomu, aby mohla čerstvá maminka všechny tyto nové zkušenosti přežít v pohodě, je třeba, aby uměla posoudit a zvládat děje a změny, které se odehrávají v jejím těle po porodu. Jen potom se dokáže soustředit na děťátko.

Co je vlastně šestinedělí?

Rané šestinedělí – trvá ode dne porodu do 10. dne po porodu. Během něj se hojí porodní rány, začíná a postupně se stabilizuje tvorba mléka. V tomto období žije maminka v nejužším spojení se svým děťátkem a není možné je rozdělit. Je to nejhezčí druh symbiózy.
Pozdní šestinedělí – končí přibližně po šesti až osmi týdnech. Maminka se přizpůsobuje životu s miminkem, vytvářejí si společný denní režim.

ZMĚNY V TĚLE

Šestinedělím se označuje období, které nastává po porodu, kdy se ztrácejí anatomické a fyziologické změny způsobené těhotenstvím a organismus se vrací do stavu před otěhotněním.

Nemůžeme tomu však rozumět doslovně, protože těhotenství i porod způsobují dalekosáhlé změny v tělesné i psychické stránce ženy. Takže v momentě, kdy se žena stává matkou, úplný návrat do „původního stavu“ nenastane vlastně nikdy.

Zavinování dělohy:

Největší změny probíhají v děloze, která během těhotenství vážila okolo 1 000 g. Už v prvním týdnu se rychle zmenšuje a na konci šestinedělí váží v průměru 80 g. Po odloučení placenty nastávají hormonální změny, které podporují zmenšování svalových buněk a smršťování svalových vláken. Při tomto procesu mohou ženy (hlavně vícerodičky) v prvních dnech po porodu pociťovat bolesti podobné kontrakcím. Bolestivost se zvyšuje při kojení.

Šestinedělí a změny v těle maminky

Změny v místě uložení placenty:

Hned po porodu placenty se místo jejího uložení zmenší o polovinu. Povrchová vrstva sliznice dělohy odumírá a odlučuje se (obnova této sliznice končí za 3 týdny a v místě uložení placenty za 6 týdnů) v podobě očistek (lochií). Očistky nejdříve obsahují krev a krevní sraženiny, odumřelou tkáň, tkáňový mok a ostatní sekrety. V prvních dnech jsou očistky červené, po 3–4 dnech hnědnou, cévy se postupně uzavírají a očistky mění svou barvu na žlutou. Po týdnu vymizí červené i bílé krvinky a očistky jsou bělavé, až se nakonec mění na průzračný hlen.

Očistky mají charakteristický nasládle mdlý zápach a po průchodu porodními cestami ven z těla se mohou stát živnou půdou pro baktérie. Proto je třeba během šestinedělí dbát o zvýšenou hygienu celého těla.

Změny děložního krčku

Po porodu je děložní krček ochablý a tenkostěnný, s narušenými okraji, mírně pootevřený. Postupně se uzavírá a na konci prvního týdne je otevřený na 1 cm. Uzavírá se od vnitřní branky směrem k vnější. Na konci šestinedělí získává hrdlo cylindrický tvar a vnější branka krčku má tvar příčné štěrbiny (dokud žena neporodí, má branka okrouhlý tvar).

Změny v pochvě

Po neoperačním porodu se pochva vrací do původního stavu za 3 týdny, zůstává však méně pružná, její povrch je vyhlazenější a stěny pochvy se mírně sníží.

Změny vnějších částí a pánevního dna

Po porodu se zmenšuje prokrvení vnějších rodidel, postupně mizí jejich prosáknutí a pigmentace (tmavší zbarvení), případné křečové žíly se zmenší nebo celkem vymizí.

Svaly pánevního dna získávají svůj tvar a postupně se vracejí do původní polohy.

Změna břišní stěny

Vrací se jí opět elasticita a tonus přímých svalů, trvá to přibližně 6–7 týdnů. Napínání břišní stěny v těhotenství může způsobit drobné trhlinky elastických vláken, tzv. strie, které mohou přetrvávat a postupně zešednout.

S čím dalším se můžete v šestinedělí setkat:

 • Šestinedělky mají hlubší dýchání, klesá počet tepů i vdechů.
 • Ženy v šestinedělí mají sníženou peristaltiku (pohyb střev). V důsledku toho jsou u šestinedělek problémy s vyprazdňováním poměrně časté. Také se upravují poměry v žaludku a vrací se chuť k jídlu.
 • Močový měchýř je po porodu ochablý a první dny se nedostatečně vyprazdňuje. První hodiny po porodu dochází k bolestivosti při močení, často kombinované s utlumeným nutkáním na močení. Všechny popsané stavy mohou být příčinou vzniku infekce močových cest v šestinedělí. Je důležité v tomto období sledovat častost močení, přijímat dostatek tekutin a v případě problémů využít dostupné podpůrné metody jako oplach genitálií teplou vodou, teplou sprcha, pouštění vody z vodovodu či jinou metodu podporující močení.
 • Hormonální změny: po porodu rychle klesá hladina placentárních hormonů – na nulovou hodnotu se dostávají okolo 11.–16. dne po porodu. Klesá také hodnota estrogenů a progesteronů do sedmého dne a jejich další vzestup závisí na laktaci. Během laktace se uvolňuje i hormon oxytocin, který nesouvisí jen s produkcí mléka, ale napomáhá také stahování dělohy.
 • Změny hladin hormonů podněcují také ostatní změny v těle, což se odráží nejen v tělesné stránce ženy, ale i v psychice. Podle statistik 50–75 % rodiček zažívá tzv. “baby blues“: objevuje se 3. či 4. den po porodu, vrcholí okolo 6. dne s spontánně mizí okolo 12 dne po porodu. Pokud tento stav trvá více než dva týdny, může přejít do poporodní deprese (ta postihuje 5–20 % novopečených maminek).
 • Je důležité rozlišit prvotní příznaky poporodní deprese. V případě, že baby blues přeroste do deprese, je nutné vyhledat odbornou pomoc. Čím dřív to uděláte, tím větší je šance, že se váš psychický stav co nejdříve zlepší.
 • Fyzická a psychická únavu jsou v období po porodu běžným jevem. Vždyť devítiměsíční období, kdy jste nosila vytouženého drobečka ve svém břiše, obzvlášť poslední měsíce, vám dalo jistě hodně zabrat. Nejen proto je důležité, abyste v týdnech po porodu dostatečně odpočívala. Požádejte o pomoc s dítětem a domácností svého partnera, rodiče, sourozence… Vždyť vaše pohoda se přenáší i na vaše miminko.

Jak vy sama můžete přispět ke své pohodě?

 • Mluvte o svých pocitech – s manželem (partnerem), kamarádkou či jiným blízkým člověkem.
 • Zkuste odpočívat vždy, když spí vaše miminko.
 • Najděte si čas pro sebe, choďte ven (cvičení, plavání, procházka, poslech dobré hudby, návštěva čajovny s kamarádkou, příjemný film… jakákoli aktivita je dobrá).
 • Setkávejte se s jinými maminkami – vhodným místem je mateřské centrum, kde pořádají např. kurzy masáže miminka, nošení dětí v šátku apod.
 • Užívejte si každého dne svého “nového života”. Nechť je vaším heslem: “Aby každý den za něco stál.”

Komentáře

Leave a Reply
 1. Zdravím, ráda bych se zeptala jak dlouho novorozenci spí, jelikož jsem z toho už nanervy. Máme za sebou první týden a jsem totálně vyčerpaná. Malá spí sice přes den, zato v noci oči nezavře. Podle mnoha rad na http://kyblikov.cz/media/jak-dlouho-spi-novorozenec/ jsme zavedli usínací rituály – koupel, masáž, povídání, ale nic nepomáhá a v noci prostě spát nechce. Může se stát, že má spánek obrácený? Co v takovém případě mám dělat?

 2. Zdravím maminky mám po císařském řezu,jizva není moc pěkná,docela dost červená,poradíte mi jak urychlit zahojení nebo zesvětlání jizvy. Děkuji moc

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře