in ,

Umělé oplodnění

Stimulace injekcemi – zvládnu to?

POKUD VÁS ČEKÁ UMĚLÉ OPLODNĚNÍ A HLEDALA JSTE SI POTŘEBNÉ INFORMACE,
JISTĚ JSTE NARAZILA NA INFORMACI, ŽE V PROCESU UMĚLÉHO OPLODNĚNÍ JE TŘEBA, ABY SI ŽENA SAMA PÍCHALA INJEKCE DO PODBŘÍŠKU.
JEJICH CÍLEM JE STIMULACE RŮSTU VAJÍČEK.
MNOHO ŽEN TO VYDĚSÍ A POZASTAVÍ SE NAD TÍM, ŽE V DOBĚ, KDY LÉTÁME DO VESMÍRU ČI KOMUNIKUJEME PROSTŘEDNICTVÍM INTERNETU S CELÝM SVĚTEM, JEŠTĚ NIKDO NEDOKÁZAL VYMYSLET STEJNĚ ÚČINNOU STIMULACI VE FORMĚ TABLETEK?!
OPRAVDU JSOU NUTNÉ INJEKCE?

BOHUŽEL, JE TO TAK…

Dobrá zpráva však je, že v centru asistované reprodukce se každá snažilka podstupující umělé oplodnění dozví o píchání injekcí vše potřebné, teoreticky i prakticky. K dispozici jsou také různé obrázky, návody či instruktážní videa na internetu. Je nám jasné, že vás napadá spousta otázek, zodpovíme vám některé z nich:

Proč je třeba v procesu IVF stimulovat vaječníky, když jsem v pořádku a chyba je v manželových spermiích?

Běžně v přirozeném cyklu ženy (bez stimulačních léků) dozrává ve vaječníku pouze jedno vajíčko. A ani to nemusí každý měsíc… Pokud chceme v procesu umělého oplodnění zvýšit šance na zisk kvalitního embrya, stimulujeme růst vajíček injekcemi, které zvýší jejich počet. Vajíčka se odebírají z těla ženy zpravidla v celkové anestezii (punkcí přes pochvu) a oplodní se v laboratorních podmínkách spermiemi muže. Ne každé vajíčko se však i reálně oplodní a začne se z něj vyvíjet embryo. Proto lékaři doporučují stimulaci vaječníků, aby se zvýšila šance na dosažení vyššího počtu kvalitních embryí, což následně znamená vyšší pravděpodobnost otěhotnění.

Co je to za injekce?


Centra asistované reprodukce mají své postupy, schémata/protokoly píchání injekcí.
Používají různé druhy injekcí, různé kombinace, také počet dní, kdy je třeba si je aplikovat, bývá odlišný. Injekční preparáty mohou být ve formě pera (rekombinantní folikulostimulační hormon) nebo ve formě ampulek s práškem a roztokem na ředění (močový folikulostimulační hormon).

Ke zlepšení účinku injekcí se často současně aplikují preparáty ze skupinou tzv. GnRH – analog (agonistů nebo antagonistů) gonadoliberinu. V některých stimulačních postupech se stimulace doplňuje rekombinantních LH.

Jak dlouho se injekčně stimulují vaječníky?

Injekce FSH je třeba aplikovat podkožně (v oblasti podbříšku) pravidelně, ideálně ve stejnou hodinu každý den. Začátek stimulace a přibližný počet dní stimulace závisí na typu protokolu. Jak dlouho si budete muset píchat injekce, vám však upřesní až během samotné stimulace. Rozhoduje o tom lékař na základě posouzení výsledků vašich krevních a ultrazvukových kontrol. Tato kontrolní vyšetření jsou také nápomocna při určování individuální stimulační dávky injekcí.

S jakými nežádoucími účinky a omezeními mám počítat?

Základní účinek FSH injekcí je stimulace vaječníků – růstu vajíček. Ke konci stimulace proto může ženu trápit bolest v podbříšku, vaječníků, v křížové oblasti, pocit nafouklého břicha… Pokud je tato reakce vaječníků na stimulaci příliš bouřlivá, může to vést k onemocnění s názvem ovariální hyperstimulační syndrom (OHSS). Stimulované vaječníky jsou těžké, mění se jejich uložení v malé pánvi, proto se nedoporučuje nadměrná fyzická aktivita, která by mohla vést k torzi (otočení a „skřípnutí“) vaječníku. Hormonální léčba také zvyšuje riziko vzniku krevních sraženin, zvláště pokud máte nadváhu nebo zvýšenou náchylnost k tvorbě krevních sraženin (trombofilie). Mezi možné nežádoucí účinky, které se mohou vyskytnout, patří i alergická reakce v místě vpichu: zarudnutí, vyrážka, svědění kůže. Samozřejmě platí, že výskyt jakékoli nežádoucí reakce hlaste ihned svému lékaři, který vám doporučí následný postup.

Je možné se v procesu IVF vyhnout tomuto každodennímu píchání injekcí?

Jsou centra, která svým klientkám nabízejí kromě klasického IVF i tzv. soft a nativní cykly IVF.
Soft cyklus IVF – na stimulaci vaječníků se používají velmi nízké dávky FSH preparátů, stimulace je kratší, riziko OHSS je minimální a žena nepociťuje takový diskomfort v oblasti břicha jako při klasickém IVF. Soft cyklus je levnější než klasický IVF cyklus, ale má i své negativum: při punkci se odebere méně zralých oocytů (vajíček) než při běžném cyklus, čímž klesá i úspěšnost více než o polovinu. Nativní cyklus IVF – přirozený cyklus bez stimulace léky. Lékař na základě krevních a ultrazvukových vyšetření rozhodně o nejvhodnějším termínu pro odběr vajíček (zpravidla nevyžaduje celkovou anestezii pro krátkost výkonu). Jako negativum tohoto cyklu lze požadovat nízkou úspěšnost otěhotnění ve srovnání s klasickým IVF cyklem.

 

Praktické rady
jak se připravit na stimulaci FSH injekcemi:

  • Nebojte se zeptat lékaře/koordinátorky/sestřičky na vše, co vás zajímá o přípravě a podkožním píchání injekcí. Na internetu je množství informací, postupů a instruktážních videí, vaším hlavním a nejdůvěryhodnějším informátorem by však měl být zdravotnický pracovník z centra.
  • Pokud patříte k ženám, které omdlévají už jen při pohledu na stříkačku, zajistěte si osobu, kterou pověříte přípravou a pícháním injekcí (manžel, kamarádka). Myslete na to, že tato vaše osobní sestřička vám musí být k dispozici každý den v tutéž hodinu (v průměru 12 dní).
  • Vyrobte si doma nádobu na skladování použitých stříkaček a jehel. Určitě chápete, že jejich likvidace s běžným komunálním odpadem je nebezpečná. Ideální nádoba na uskladnění tohoto použitého materiálu je prázdná láhev z umělé hmoty, do které můžete přes hrdlo láhve házet všechny jehly, stříkačky, ampule. Po naplnění láhev jednoduše uzavřete víčkem a odnesete do lékárny nebo do centra. Tam se postarají o její odbornou likvidaci.
  • Zeptejte se v centru, na koho se můžete telefonicky obrátit v případě dalších dotazů o aplikaci injekcí. Pokud vám není cokoliv jasné, ptejte se. I jedna zapomenutá či špatně podaná injekce může zmařit celou stimulaci.

 

VĚDĚLI JSTE? 

  • Na trhu již jsou injekce s depotním účinkem – podají se subkutánně do bříška jen jednou a jejich účinek trvá několik dní.
  • Ovariální hyperstimulační syndrom je nebezpečný stav, kterému lze předcházet pravidelnými kontrolami v průběhu stimulace (ultrazvuková folikulometrie a hormonální profil z krve), zvýšeným přísunem tekutin a bílkovin.
  • Stimulace vaječníků se ukončuje injekcí s obsahem HCG (lidský choriový gonadotropin), jeho podání vyvolává uvolnění vajíčka/vajíček.

 

Přesto můžete mít zpočátku obavy, jak to celé zvládnete,
stačí pár dní a budete vědět, jak postupovat. Jste na začátku cesty, nezůstávejte však na ni sama. Podpora partnera i nejbližších je více než vítána. Bojujete přece za váš společný sen. 

Držíme vám na vaší cestě palce! 

 

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře