in

S početím má problémy každý šestý pár

Problémy má každý šestý pár v plodném věku

Zhruba 10.000 párů ročně podstoupí v Česku léčbu neplodnosti v některém z 24 specializovaných center. Za pomoci lékařských metod se tak u nás narodí každé desáté dítě, z nich třetina je “ze zkumavky”.

Podle odborníků se dá očekávat, že jich ještě přibude – ženy totiž odkládají mateřství daleko za třicítku, kdy je početí obtížnější, a znečištěné životní prostředí se podepisuje i na plodnosti mužů.

S početím má problémy každý šestý pár v plodném věku. Během následujících dvou dekád by se podle odhadů mohl počet dvojic se sníženou plodností zdvojnásobit.

Zdravotní pojišťovny v Česku hradí ženám do 39 let věku tři léčebné cykly za život, musejí si však v každém cyklu zhruba 5000 korun doplatit na léky.

“Až 85 procent párů počne v rámci toho, co hradí zdravotní pojišťovna,” přiblížil úspěšnost léčby Tonko Mardešič z pražského sanatoria Pronatal.

Na Slovensku hradí tři cykly ženám do 38 let, v Maďarsku každé ženě bez omezení věku pět cyklů, ve Slovinsku čtyři cykly do otěhotnění a po porodu další čtyři cykly. V katolickém Polsku zdravotní pojišťovny umělé oplodnění nehradí. Od roku 1993 se v Česku díky asistované reprodukci narodilo 23.000 dětí, v prvních letech po 2000, v současnosti až 3000 za rok.

S početím má problémy každý šestý pár v plodném věku.

První dítě “ze zkumavky” Louise Brownová se narodila v roce 1978 v Británii. V Česku přišlo první na svět první dítě z umělého oplodnění jen o čtyři roky později. Obavy, že “nepřirozené” početí by mohlo mít vliv na plodnost, se nepotvrdily. Louisa Brownová počala přirozenou cestou a porodila zdravé dítě. Průzkumy dokonce ukazují, že děti ze zkumavky jsou na tom lépe například v uplatnění, protože jsou chtěné a rodiče se jim naplno věnují.

Bližší informace o léčbě neplodnosti včetně kontaktů na jednotlivá centra najdete na www.neplodnost.cz.

Komentáře

Leave a Reply
  1. hodně dělá psychika, strava clekovo rozpoložení ženy a muže. Uživejte si to a pak to pujde. Jsou tu ruzne vitaminy a potravinové doplnky, které k tomu určite hodně dopomužou

  2. proto čím dál tím víc páru podstupuje umělé omělé oplodnění. Takže vajíčka, které chodíme darovat jim pomužou ke zdravému miminku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře