in

S početím má problémy každý šestý pár

Problémy má každý šestý pár v plodném věku

Zhruba 10.000 párů ročně podstoupí v Česku léčbu neplodnosti v některém z 24 specializovaných center. Za pomoci lékařských metod se tak u nás narodí každé desáté dítě, z nich třetina je “ze zkumavky”.

Podle odborníků se dá očekávat, že jich ještě přibude – ženy totiž odkládají mateřství daleko za třicítku, kdy je početí obtížnější, a znečištěné životní prostředí se podepisuje i na plodnosti mužů.

S početím má problémy každý šestý pár v plodném věku. Během následujících dvou dekád by se podle odhadů mohl počet dvojic se sníženou plodností zdvojnásobit.

Zdravotní pojišťovny v Česku hradí ženám do 39 let věku tři léčebné cykly za život, musejí si však v každém cyklu zhruba 5000 korun doplatit na léky.

“Až 85 procent párů počne v rámci toho, co hradí zdravotní pojišťovna,” přiblížil úspěšnost léčby Tonko Mardešič z pražského sanatoria Pronatal.

Na Slovensku hradí tři cykly ženám do 38 let, v Maďarsku každé ženě bez omezení věku pět cyklů, ve Slovinsku čtyři cykly do otěhotnění a po porodu další čtyři cykly. V katolickém Polsku zdravotní pojišťovny umělé oplodnění nehradí. Od roku 1993 se v Česku díky asistované reprodukci narodilo 23.000 dětí, v prvních letech po 2000, v současnosti až 3000 za rok.

S početím má problémy každý šestý pár v plodném věku.

První dítě “ze zkumavky” Louise Brownová se narodila v roce 1978 v Británii. V Česku přišlo první na svět první dítě z umělého oplodnění jen o čtyři roky později. Obavy, že “nepřirozené” početí by mohlo mít vliv na plodnost, se nepotvrdily. Louisa Brownová počala přirozenou cestou a porodila zdravé dítě. Průzkumy dokonce ukazují, že děti ze zkumavky jsou na tom lépe například v uplatnění, protože jsou chtěné a rodiče se jim naplno věnují.

Bližší informace o léčbě neplodnosti včetně kontaktů na jednotlivá centra najdete na www.neplodnost.cz.

Komentáře

Leave a Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře