Smí se občas kouřit v těhotenství?
in , ,

Jedna cigareta nebo energy drink. V těhotenství?

Když jste těhotná, smíte si sem tam dát energy drink? A kdy je nejlepší típnout poslední cigaretu?

Hlavně mezi mladými lidmi jsou energetické nápoje, takzvané energy drinky, nesmírně oblíbené. Obsahují nejen kofein, ale i další látky, které konzumentovi skutečně mohou dodat pocit, že může létat a zvládne všechno.

Pravda je taková, že kombinace látek obsažených v energy drincích sice dodá tělu energii, ale účinek je krátkodobý, přičemž tělo sice zpočátku jede na vysoké obrátky, ovšem potom přijde útlum, který může být – třeba při řízení – docela nebezpečný. Velkou chybou je pak zaplašit tento stav dalším energy drinkem.

Připočítat je třeba i další vedlejší účinky těchto drinků – bušení srdce, zvýšení tlaku, nervozita, podrážděnost, někdy dokonce i závratě. Při vyšších dávkách bývají vedlejší účinky ještě výraznější, přičemž v první řadě je ohrožené srdce, což může vést až k infarktu a smrti.

Riziko představuje i velké množství cukrů nebo umělých sladidel.

S ohledem na látky obsažené v energetických nápojích a jejich účinky na organismus (přičemž mnohé se navíc přenášejí i na plod) se jejich pití těhotným ani kojícím ženám rozhodně nedoporučuje. Energii je třeba doplnit jinak.Smí se občas kouřit v těhotenství?

Vadí jedna cigareta?

Vzhledem k počtu kuřaček ve společnosti by bylo naivní si představovat, že všechny přestanou kouřit už dlouho před plánovaným těhotenstvím. Někdy je navíc chuť na cigaretu nebo moderní nahřívaný tabák tak velká (a vůle tak malá), že si zapálí i nastávající matka.

Jenže v těhotenství je doporučována jedině STOPKA cigaretám (a alkoholu). Spektrum poruch, které vznikají kouřením a pitím alkoholu v těhotenství, je velmi široké a následky dokážou trvale poškodit zdraví dítěte. Nejzávažnější z těchto poruch je fetální alkoholový syndrom (FAS).

Podobně jako nikotin z cigaret i alkohol poškozuje chromozomy vyvíjejícího se plodu, jeho orgány.

Děti žen holdujících alkoholu a cigaretám mívají nižší porodní hmotnost, po narození mají potíže s termoregulací a riziko SIDS (náhlého úmrtí kojence) je u nich vyšší. Alkoholu a cigaretám je proto dobré se vyhnout, už když je těhotenství v nejbližších plánech.

Komentáře

Leave a Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře