jak_poznam_tehotenstvi
in

Jak poznáte těhotenství?

Vynechání menstruace

Nejspolehlivější ukazatel, že se něco velkého děje. V okamžiku uhnízdění vajíčka do děložní sliznice se začne v těle produkovat hormon hCG (humánní choriový gonadotropin), který mimo jiné zastaví menstruaci.

Pnutí prsou

Na citlivá a bolestivá prsa si plno žen začne stěžovat ještě před tím, než by nastal první den měsíčků. Kolikrát si třeba ani nemohou lehnout na břicho a pořádně se vyspat. Příčinou jsou, jak jinak, hormonální změny. HCG způsobuje kromě vynechané menstruace i zvětšení prsou, což je už vlastně příprava na dobu po porodu. Mění se totž prsní tkáň a zvětšuje se mléčná žláza (dokonce v ojedinělých případech může prosakovat mlezivo). Možná vás vyděsí výrazné žíly na hrudníku. Nebojte, souvisí to s tím, že kvůli tvorbě mléka potřebují prsa více krve. Během kojení se ale všechno ustálí a žíly se zase schovají.

Nevolnost

Jeden z nejznámějších příznaků těhotenství. Partnerům parfém, který jste s láskou vybírala, je najednou ta nejodpornější věc na světě. Nevoní vám ani čokoláda, růže nebo svíčková. A strávit je? To rozhodně nemá váš žaludek v plánu. Co žaludeční potíže způsobuje, se přesně neví. Pravděpodobně jde o souhru několika okolností: hormonální koktejl složený z rostoucí hladin hCG a estrogenu, zlepšující se čich a citlivost na pachy, které mohou vyvolávat až dávivý reflex, spolu se stresem, který zvracení vyvolává.

Změny nálad

Rozbrečí vás najednou i reklama na psí granule (,,Jéé, to bílé štěňátko!”) nebo na prací prášek (,,Jak se to miminko chumlá do župánku”)? Vybuchnete jako sopka i kvůli věcem, které by vás jindy nechaly naprosto klidnou? Jste nevrlá a náladu měníte snad každou  minutuM Vítejte v těhotenském světě. V raném stadiu těhotenství žádný ojedinělý jev. Poděkujte hormonům estrogenu a progesteronu.

Častější močení

Připravte se, že v prvních měsících jiného stavu budete chodit na záchod každých patnáct minut. Doslova. A pokud obrazně, gratulujeme. Je to způsobené tlakem dělohy na močový měchýř. Nucení na močení po nějaké době přejde, až se začne děloha zvětšovat směrem vzhůru. Ke konci těhotenství si nicméně časaté čůrání znovu ,,užijete”, až bude miminko velké a bude tlačit a kopat do orgánů okolo, včetně močového měchýře.


Kdy a jak testovat?

Těhotenský test si udělejte nejdříve týden po vynechání menstruace. Zkuste vydržet. Když se dvě čárky objeví už před tímto termínem, něco se děje, ale ještě to neznamená, že to dopadne dobře. Naprostá většina těhotenství (uvádí se až 80 procent) bohužel skončí sama v prvních týdnech. Abyste předešla zklamání, zkuste vydržet týden až dva a pak testujte. Těhotenský test se provádí z moči, předem si v příbalovém letáku prostudujte, jak na to. Některé testy se do moči musí ponořit, na jiné se čůrá přímo. Na těch obyčejnějších hledejte dvě čárky, ty dražší vám rovnou ukážou, ve kterém týdnu těhotenství se zhruba nacházíte.


Svíravý pocit v podbřišku

Děloha rychle roste a vytahuje vazy, což můžete cítit jako neurčité tlaky, pocit sevření, píchání, bolest i křeče v oblasti podbřišku. Nemusíte se nicméně ničeho bát, je to normální a jde o znamení, že se vajíčko usazuje a všechno je, jak má být.

Pálení žáhy

Je typické především pro konec těhotenství, ale patří i mezi příznaky vstoupení do ,,jiného” stavu”. K tomuto nepříjemnému pocitu dochází při návratu žaludečních šťáv do jícnu, kdy kyselé šťávy dráždí sliznici jícnu. Na vině je progesteron, který snižuje napětí svěrače mezi jícnem a žaludkem.

Mommy blues

Těšila jste se na těhotenství, snažila jste se s partnerem o miminko, povedlo se a najednou se ani nedokážete radovat a máte naopak pochmurné myšlenky? Nejde o nic neobvyklého, až 13 procent čerstvě těhotných přepadají černé myšlenky, tzv. mommy blues. Souvisí to se zvykáním organismu na nový staav a měnící se hladinami hormonů. Mluvte o svých pocitech a nebojte se o nich zmínit i před lékařem.

Změny hlenu

Některé těhotné pozorují i změny hlenu vylučovaného z děložního hrdla. V důsledku rostoucí hladiny hormonu progesteronu hlen houstne a uzavírá děložní dutinu.

Kovová pachuť

Tolikrát zmiňovaný progesteron má ještě další účinek – způsobuje kyselou nebo kovovou pachuť v ústech. Jako byste olizovala klíče…

Těhotenské sny

Mnoho žen se na začátku těhotenství setká i s velmi živými sny. Důvodem je nejen vysoká hladina progesteronu (ještě vás to překvapuje?), ale také častější buzení. Kvůli tomu pak nastávající maminky lehce upadají do REM spánku, během kterého se právě sny zdají. A tím, že se častěji budí, si je taky víc pamatují. A co že se nejčastěji těhotným zdá? Údajně sní o dospělém dítěti, o továrnách či budovách, kde vzniká něco nového, nebo o vodě.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře