in ,

Tak jen přípitek

Alkohol v těhotenství? Nedoporučuje se, ale…

V době, kdy v těle ženy vzniká nový život, platí pro nastávající maminku zákazů víc než dost. Cigarety, syrové maso, drogy, ale třeba i některé bylinky. A co alkohol? Je vážně takových strašákem, nebo symbolická sklenička neuškodí? A jak je to při kojení?

Zkuste se zeptat svých kamarádek, která si v těhotenství či v době kojení nechala nalít  dvojku vína. A uslyšíte radikální „nikdy“ i „jasně, na oslavě bez problému“. Názor na alkohol v těhotenství bývá dost radikální a odpovědi často protichůdné, i když odpůrci převažují.

Podle britské studie z roku 2017 (provedené na University of Bristol) nemusí mít menší množství alkoholu na vývoj plodu vliv. V této otázce je ovšem vždy zdvižený pomyslný ukazováček, protože nikdo doposud nestanovil, kde je hranice oné „menší dávky“.

Vyšší koncentrace, pomalejší odbourávání

Prostřednictvím placenty se alkohol dostává do tkání i orgánů plodu, a to i ve vyšší koncentraci, než kterou má těhotná žena sama v krvi. Plod navíc alkohol odbourává 2x pomaleji než tělo matky. Je důležité si uvědomit, že je prokázáno, že alkohol poškozuje plod nejen do 3.měsíce vývoje, ale i v době pozdější. Nebezpečné je proto pravidelné a nemírné pití alkoholu, které může vyústit v tzv. FAS nebo-li ve fetální alkoholový syndrom.

Pokud vás tedy kamarádi vybízejí k silvestrovskému přípitku a vy si tedy dopřejete jednu skleničku chardonnay za měsíc, s nejvyšší pravděpodobností tím miminku neublížíte. Je třeba ale vzít v potaz i skutečnost, že každý z nás má rozdílnou genetickou informaci, a ta má vliv i na odbourávání alkoholu v našem těle.

Jediné bezpečné tvrzení je tedy to, že pokud se alkoholu vyhnete úplně, děláte pro bezpečí miminka v tomto ohledu maximum.

Jestli máte na trochu alkoholu chuť, spíše než tvrdý alkohol jako je whisky, gin a vodka vyberte kvalitní víno. Jestli se ale necítíte zrovna ten den ve své kůži, jste celoživotní abstinent nebo radikálně pití alkoholu v těhotenství odmítáte, nedejte se zlákat.

Jediné bezpečné tvrzení je tedy to, že pokud se alkoholu vyhnete úplně, děláte pro bezpečí miminka v tomto ohledu maximum.

Přejde Rulandské do mléka?

Jakmile se vám ale miminko narodí, omezení u kojících maminek zdaleka nekončí. Často je třeba dieta, když miminko trápí kojenecká kolika, někdy musí maminka vysadit ze své stravy konkrétní suroviny, protože na ně miminko špatně reaguje. A jak je to s alkoholem v době kojení?

Při kojení není třeba být na sebe tak přísná, i když je miminko plně kojené a ještě jste nezačali s žádným nemléčným příkrmem. Ovšem i tady platí, že je důležitá střídmost. Jakmile se dostane alkohol do krve matky, přechází i do mateřského mléka. Záleží pak na vaší tělesné konstituci, na faktorech jako je například množství jídla, které spolu s pitím alkoholu přijmete a na dalších faktorech, jak velké množství se do mateřského mléka dostane.

Pokud si ale dáte dvojku vína obden, není to pro miminko na škodu. Z mnoha stran na nás dnes padají informace, že v době kojení alkohol neškodí, protože se dostává do mléka minimálně nebo mýty jako „Pití černého piva zvyšuje tvorbu mateřského mléka“. Popravdě je to ale naprosto opačně. Jakožto alkoholický nápoj, tělo kojící ženy naopak dehydratuje a tím se množství mateřského mléka snižuje.

Pokud vnímáte, že bříšku vašeho miminka nesvědčí bublinkové nápoje, vynechte prosecco nebo jiné šumivé víno.

V době kojení si tedy sklenku na oslavě, svatbě, případně jen tak pro svůj vlastní psychický odpočinek po náročném dni, dejte a výčitky jistě nemějte. Vyvarujte se ovšem nadměrnému pití alkoholických nápojů do doby, než miminko přejde na nemléčnou stravu a kojení už bude jen jako příjemný doplněk jeho stravovacího režimu.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře