in

Bolestivá menstruace – příčiny a léčba

Bolesti při menstruaci zná důvěrně mnoho žen

Je dokázáno, že u žen s bolestivou menstruací jsou hladiny hormonů zcela odlišné v porovnání s ženami, které bolestmi během menstruace netrpí.

Bolesti při menstruaci zná důvěrně mnoho žen jako něco, co jim pravidelně každý měsíc znepříjemňuje život. Ale i ty ostatní se s bolestí při menstruaci alespoň několikrát za život setkají.

A je to tady zas! Bolestivá menstruace

S takovýmto povzdechem vítá svou každoměsíční „návštěvu“ téměř každá žena. Ruku na srdce – co je příjemné na tom, že vám z intimních partií vytéká krev, která se občas nepochopitelně objeví i mimo hygienické vložky? Aby se tak nestalo, potřebujete si každou chvíli odběhnout na toaletu, přičemž musíte přemýšlet, jak ze zásuvky stolu či z kabelky nenápadně vyndat vložku nebo tampon, aniž by si toho všiml ten nový pohledný kolega. A co si obléci? Raději nic světlého, vždyť „co kdyby“.

Jsou však mezi námi ženy, které každý měsíc sužují bolesti provázející první den nebo první 2–3 dny menstruace. Paleta bolestí je široká – od lehčích, které připomínají slabé křeče, až po tak silné, při nichž dokonce žena není schopna vykonávat běžné činnosti, protože téměř nedokáže vstát z postele.

Co se děje během menstruace?

Menstruační cyklus ženy je absolutně podřízen jejímu poslání – porodit dítě. Už během vývoje dítěte v děloze matky se u dívek připravují pohlavní orgány na svou budoucí funkci. Mimo jiné se připraví i zásoba vajíček, která budou během plodného (fertilního) období ženy postupně dozrávat a uvolňovat se za účelem oplodnění během ovulace. Vajíček je tolik, že je žena během svého života nedokáže všechny „využít“. Představme si, že skutečně došlo k oplodnění vajíčka – organismus ženy se na takové vajíčko pečlivě připraví. A kde bude oplodněnému vajíčku nejlépe? Přece v děloze, kde na něj čeká lehoučká a kyprá výstelka, mnohem lepší než ta nejjemnější peřinka. Do ní se vajíčko zaboří a začne růst. Právě ta výstelka (endometrium) je v podstatě zdrojem měsíčních krvácení – tedy za předpokladu, že nedojde k otěhotnění. Aby mělo endometrium ideální vlastnosti, musí se každý měsíc obnovit. Začíná růst hned po skončení menstruace, takže do dne, kdy dochází k ovulaci, naroste na 6 až 8 milimetrů. Pokud si představíme, že při pravidelném 28denním menstruačním cyklu dochází k ovulaci zhruba 14. den od začátku poslední menstruace, samotná menstruace trvá tři až pět dní, tak endometrium doroste do potřebné tloušťky za 9 až 11 dní. Pokud nedojde k oplodnění, cyklus přechází do druhé fáze. V té dominují odlišné hormony než v první polovině, takže i ženské tělo, hlavně jeho pohlavní orgány, se chovají odlišně. Struktura a výše epitelu se mění. Tato fáze končí prvním dnem další menstruace, kdy se výstelka postupně odlučuje a odchází z těla ve formě menstruační krve.

Proč to bolí?

Menstruační krev odchází z dělohy přes otvor děložního čípku. U žen, které ještě nerodily, lze krček dělohy přirovnat k válci, přes jehož střed někdo provrtal dlouhý úzký otvor. Tudy musí krev odtéci. Kanál děložního čípku se vlivem hormonů během menstruace trochu rozšíří, což však žena může pociťovat bolestivě. Menstruační krvácení spojené s křečovitými bolestmi má i své odborné označení – dysmenorea. U mladých dívek se setkáváme obvykle s tzv. primární dysmenoreou, kde se jako hlavní příčina uvádí dlouhodobé bolestivé stažení (kontrakce) svaloviny dělohy. Mohou za to hlavně hormony. Jelikož žena po hormonální stránce dozrává až po prvním porodu, právě po něm se hladina hormonů „normalizuje“ a bolestivá menstruace se ze života ženy obvykle vytratí. Je dokázáno, že u žen s bolestivou menstruací jsou hladiny určitých hormonů zcela odlišné v porovnání s ženami, které bolestmi během menstruace netrpí. Proto může být úspěšným řešením problému bolestivé menstruace i užívání antikoncepce (samozřejmě ne pro ty nejnižší věkové skupiny), které dokáže účinně ovlivnit hladiny hormonů, a tím eliminovat bolesti během měsíčního krvácení. Ale dříve, než se k nasazení antikoncepce jako léčivého přípravku pro bolestivou menstruaci přistoupí, mělo by se pátrat, zda bolesti nejsou způsobeny nějakým onemocněním.

Co pomůže?

Pokud nechcete užívat antikoncepci, zkuste užít léky na tlumení bolesti – váš lékař vám poradí, které jsou nejvhodnější. Pomoci však může i:

  • užívání bylinkových čajů (výborný na všechny ženské problémy je kontryhel obecný), ale i speciální směsi bylinek určené právě pro tyto případy,
  • správná a vyvážená strava s přiměřeným množstvím bílkovin, cukrů, tuků, vitaminů a minerálů, s dostatkem vlákniny (zajišťuje vyprazdňování střev),
  • omezení příjmu cukrů a nepřejídat se,
  • dostatečný pitný režim,
  • pravidelný pohyb
  • cvičení a sport (vynikající je jóga, hitem jsou břišní tance), a to hlavně v období mimo menstruaci,
  • během menstruace mohou pomoct i teplé obklady na oblast břicha (termofor, nahřátý ručník), teplá sprcha, pití teplého čaje, příp. i malá sklenička alkoholu (to vše rozšiřuje cévy a zároveň relaxuje svalstvo),
  • můžete vyzkoušet i alternativní způsoby léčby, např. akupunkturu.

Bolesti při menstruaci zná důvěrně mnoho žen

Slečny to mají někdy těžké

Dnes si už asi nikdo nemyslí, že žena, která ještě neměla pohlavní styk, má vchod do pochvy úplně uzavřen panenskou blánou. Je pravda, že panenská blána téměř uzavírá vchod do pochvy, a tím i do vnitřních genitálií až do prvního pohlavního styku, i když ne úplně. V bláně je otvor, kterým odtéká menstruační krev. Tento otvor je dostatečně široký na to, aby i dívky a ženy, které ještě neměly pohlavní styk, mohly používat menstruační tampony. Mnohé se však obávají, že by si při zavádění nebo vyjímání tamponu blánu porušily, takže s používáním tamponů obvykle počkají, dokud se blána nepřeruší při prvním pohlavním styku. Ojediněle se stává, že je panenská blána zcela uzavřena. Menstruační krev se pak hromadí v pochvě a děloze, což dívce způsobuje nepříjemné bolesti. V takovém případě musí lékař blánu chirurgicky narušit, aby se vytvořil dostatečný otvor pro odtékání menstruační krve.

Bolest jako signál onemocnění?

Nikdo z nás nemá rád, když ho něco bolí. Je však pravda, že bolest je z hlediska péče o zdraví naším přítelem – upozorní nás, že něco v organismu není v pořádku. Proto i bolest při menstruaci může signalizovat nějaké onemocnění. Tehdy mluvíme o sekundární dysmenorei a setkáváme se s ní zpravidla u žen ve věku nad 30 let, ačkoli objevit se může i dříve. Pokud se bolesti během menstruace objeví u ženy, která je předtím nemívala, je třeba pátrat po příčině. Může jít například o zánět vnitřních gynekologických orgánů či jiných orgánů v pánvi, o myomy na děloze, srůsty, které vznikly po předchozích operacích v oblasti pánve (např. i po operaci slepého střeva), či jiné. Po odstranění příčiny zpravidla pominou i bolesti v době menstruace.

Endometrióza

K nejzávažnějším příčinám bolestí během menstruace patří endometrióza. Jde o velmi nepříjemné a bolestivé onemocnění, které může ženu až invalidizovat. Podstatou endometriózy je výskyt děložní sliznice na místech, kde nemá co dělat. Připomeňme si, že tato děložní sliznice či výstelka se během menstruačního cyklu mění – po skončení menstruace se zregeneruje, začíná růst, dokud se během další menstruace neodloučí ve formě menstruační krve. Děloha je na tento proces připravena – pokud se však tato výstelka objeví na jiných místech, může to zapříčinit velmi vážné bolesti a také další zdravotní problémy. Ostrůvky děložní sliznice mohou být rozesety buď v rámci genitálií – ve svalovině dělohy, na krčku, na pochvě či ve vaječnících apod., ale i mimo ně. V takovém případě jsou nejčastěji postiženy močový měchýř, tenké a tlusté střevo, ale občas i plíce, pupek či končetiny. Bolestivá menstruace je typickým příznakem v případě, že endometrióza zasáhla vnitřní genitálie. Nepříjemné bolesti však provázejí i výsev ložisek v jiných částech těla. Mohou se objevit i bolesti při pohlavním styku, pokud se ložiska vyskytují v oblasti mezi dělohou a konečníkem, v tzv. Douglasově prostoru. Na endometriózu je třeba myslet i při kombinaci bolestivé menstruace a neplodnosti – právě neschopnost otěhotnět je vedle bolestí nejčastějším syndromem endometriózy. Endometrióza vzniká několika způsoby, např. i při poranění v oblasti břišní dutiny. Vyskytuje se nejčastěji u žen mezi třicátým a čtyřicátým rokem života. Výskyt a rozsah endometriózy se musí zjistit laparoskopicky, aby bylo možné určit, kde a v jakém množství jsou ložiska roztroušená a jak jsou velká. Podle toho se pak endometrióza člení na minimální, mírnou, střední a těžkou.

Léčba endometriózy není jednoduchá – může být konzervativní (medikamentózní) nebo operační. Konzervativní vychází ze skutečnosti, že endometrióza jako onemocnění závisí na hladině hormonů. Cílem léčby je dosáhnout postupného zmenšení až zániku ložisek. Operační léčba spočívá ve zničení ložisek jejich spálením použitím elektrického proudu, tepla nebo laseru. Při větším rozšíření ložisek, např. v oblasti močového měchýře, je někdy zapotřebí i větší chirurgický zákrok.

Psychické příčiny?

Vnímání menstruace přebírá mladá dívka obvykle od matky. Matka by měla dceru včas poučit o tom, co je to menstruace, jak probíhá a jaký je její význam. Pokud má matka problémy s menstruací, měla by při poučení klást důraz na to, že jde o normální součást života každé ženy, a nedělat z ní strašáka.

Většina dívek je prvním krvácením (menarche) zaskočená. V domácnosti by měla být dostatečná zásoba hygienických potřeb a na místě, kde si je může vzít sama. Některé dívky se při první menstruaci stydí. Mladou dámu je třeba naučit, aby si vedla menstruační kalendář, který může být velkou pomocí při řešení případných problémů.

Pokud se objeví při menstruaci bolesti, je vhodné projevit pochopení, ale situaci zbytečně nedramatizovat. Jsou-li bolesti silné a neustávají, je vhodné navštívit lékaře. Cílem je odhalit, zda za bolestmi během menstruace netkví jiný, vážnější problém.

Psychické problémy mohou být příčinou bolestivé menstruace i u dospělých žen – stačí, když se dvakrát až třikrát po sobě objeví bolesti během menstruace, každou následující menstruaci už pak žena očekává se strachem z další bolesti. Stejně negativně se pod tyto problémy podepisuje stres. Pokud je totiž člověk ve stresu, často se cítí, jako by měl stažené vnitřnosti, a to doslova.

Nezapomínejte, že menstruace k ženě přirozeně patří, je součástí jejího života. Neměla by však bolestmi život znepříjemňovat. Pokud to tak je, řešte problém ve spolupráci s gynekologem. Velkou část může v tomto směru ovlivnit i žena samotná. Svým myšlením, svým aktivním a optimistickým postojem.

Bolest při menstruaci může signalizovat i nějaké onemocnění.

Komentáře

Leave a Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře