in ,

Víte, jak se vyvíjí zrak miminka a jak vidí, když se narodí?

Pojďte spolu s námi nahlédnout, jak vidí svět okolo sebe nejmenší děti.

Novorozenec

Novorozenec vidí ostře 20–25 cm od kořene nosu, zajímají ho jasné a pohyblivé předměty, zblízka složité struktury a tvary. Tato pevná ohnisková vzdálenost není náhodná, je to vzdálenost mezi jeho a máminou tváří, když ho drží v náručí, kojí, mluví na něj. Věci a osoby, které jsou dále než 25 cm, vidí rozmazaně. Dokáže sice zaostřit na různé vzdálenosti, ale vzhledem k netrénovaným očním svalům je to pro něj velice namáhavé. Dokud mu svaly nezesílí, bude tedy zaostřovat zřídka.

6 týdenní dítě

Stále nejlépe zaostřuje na vzdálenost 20–30 cm. Poznává tváře lidí a usmívá se na ně. Fixuje předmět jedním okem, proto občas zašilhá. V tomto období ještě hračky nepotřebuje, tedy pokud si nehraje právě s ručičkama.

 

2–2,5 měsíční dítě

Už poměrně rychle a s úspěchem zaostřuje zrak i na vzdálenější předměty, obvykle je fixuje oběma očima současně. Se zájmem sleduje pohybující se předměty, nejvhodnější jsou pro něj zvukové hračky, jako např. chrastítko.

2,5–3 měsíční dítě

Rozlišuje známé tváře od neznámých, rádo zkoumá předměty ve svém zorném poli a snaží se jich dotknout. Můžete mu zavěsit nad postel či kočárek hračky ve vzdálenosti asi 25 cm od tváře.

3–4 měsíční dítě

Sleduje předměty ve svém zorném poli a snaží se jich chytit, střídavě sleduje ruku a předmět, jako kdyby odhadovalo vzdálenost. Jeho pokusy zatím často končí neúspěchem, ale když se mu podaří dotknout se předmětu, bouchá do něj a důkladně ho prozkoumá. Poznává už své rodiče. Určitě si v tomto období oblíbí hrazdičku se zavěšenými hračkami.

4–6 měsíční dítě

Dokáže zaostřit na jakoukoli vzdálenost a podívat se všemi směry. Při chytání předmětů má poměrně velký úspěch a přestává sledovat svoji ručičku. Drží ji otevřenou a snaží se ji zavřít, když se něčeho dotkne, a předmět si přitáhnout. Hračky si dává do pusy. Pokud v tomto období ještě šilhá, doporučujeme vám vyhledat odbornou pomoc.

Chcete se dozvědět víc o vývoji svého miminka v 1. roce jeho života?
Právě pro vás je tu náš seriál o psychomotorickém vývoji.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře