in

Prvních šest týdnů – nejnáročnějších, ale nejzásadnějších!

Jak pečovat o novorozence a jak si první dny užít

Po příchodu z porodnice nastává pro maminku nesmírně náročné období, kdy si musí zvyknout na novou roli, soužití a vyřídit řadu formalit. Naopak pro miminko začíná jedno z nejdůležitějších a nejzásadnějších období v jeho životě. Co vás oba čeká a nemine?

Když si přinesete miminko domů, musíte myslet na to, že je velmi zranitelné, citlivé a zcela odkázané na vás. Tato myšlenka může být v prvních momentech pro maminku skličující, ale s postupem času se s novou rolí sžije a přijme tento fakt za vlastní.

Jak to vidí novorozené miminko?

Tak jsem teda tady! Ale řeknu vám, nic příjemného to nebylo. U maminky v bříšku bylo chvíli příjemně, ale když už tam začalo být dost těsno, napadlo mě, jaký vlastně bude ten svět, kam se chystám. Vědět, co mě čeká, smířím se s tím malým prostorem u maminky v bříšku.

Jestli jsem si myslelo, že v bříšku bylo těsno, co bych pak mělo říct o té cestě na svět?! A ten závěr! Oslepila mě strašná záře, očička mě pálila a byla mi zima. Někdo na mě sahal a kolem byl pořádný šrumec. Tak si říkám, co teď? Zhluboka jsem se nadechlo a najednou slyším strašný řev. Ha, to jsem bylo já! A hned došlo ke zlepšení situace – dali mě mamince na hrudník. Její teplé ruce si mě přivinuly a hladily po hlavičce. To se mi moc líbilo. A pak jsem ochutnalo tu největší pochoutku, mlíčko. Mňam, to vám byla dobrota.

Čas plynul, vzali mě domů. Tam se mi docela líbilo. Na ruku si mě vzal nějaký pán, říkal, že se jmenuje táta. Někdo mu ale zapomněl říct, že mi má držet hlavičku, takže se mi chvílemi zdálo, že mi upadne, protože mi lítala všemi směry (samo ji ještě neudržím). A jinak je to fajn, pomalu si na sebe s maminkou zvykáme…

Malí zvědavci

Novorozené miminko je zvědavé a rádo poznává nové věci a okolní svět. Ovšem nových podnětů by nemělo být mnoho a měly by být adekvátní k tak ranému stáří dítěte. Přesto, že je novorozenec maličký, mohlo by se zdát, že se dokáže zabavit jedním podnětem na dlouho. Zdání však klame. Pokud si všimnete, že dítěti daná činnosti již nevyhovuje, nechte ho odpočinout. Takto malé děti pozornost nijak dlouho neudrží a potřebují velmi často odpočívat.

Dítě vás vidí a slyší

Čerstvá miminka dokážou reagovat například na barevný šátek, a pokud jsou zcela v pořádku, umějí se za ním i otočit. Nevidí detaily a nevidí perfektně, ale vidí. Ostrost zraku novorozence je asi o polovinu nižší než u dospělých lidí a jeho zorné pole je značně omezeno. Uvádí se, že vidí asi na 20 stupňů do stran od předmětu (osoby), který pozoruje. Novorozené miminko není schopné řídit současně pohyby očí a hlavičky, své nejbližší okolí ale vnímá.

Děti reagují na váš hlas, a je-li jim příjemný, otočí se za ním, naopak je-li pro ně hlas nepříjemný nebo příliš vysoký, mohou se polekat a začít plakat. Nejlépe slyšitelná a viditelná vzdálenost je pro dítě 25 až 30 centimetrů. Nemluvte v jejich blízkosti moc hlasitě, nepouštějte hlasitou hudbu a vyvarujte se příliš hlučné činnosti.

Novorozeně upřednostňuje lidské podněty. Nejvíce je obvykle zaujme lidský obličej, hlas a dotyky. Už během prvních dnů dokáže dítě rozeznat vůni, hlas a dotyky maminky od jiných a začne ji pochopitelně upřednostňovat před ostatními lidmi.

Nejlépe je u maminky, ale…

Perfektně se bude novorozené miminko cítit na lidském, nejlépe matčině, těle. Rádo slyší bít lidské srdce a cítí teplotu těla. Ideální poloha je tzv. bříško na bříško, kdy je miminko nahé nebo max. s plenkou. Tato poloha mu navíc ulevuje při bolení bříška.

Dobře si také rozmyslete, jakým směrem budete ubírat výchovu dítěte. Myslíte, že je na to trochu brzy, když máte doma sotva pár dní staré miminko? Omyl! Tihle malí človíčkové si už moc dobře uvědomují, co se jim líbí a co jim vyhovuje, a proto, chcete-li předejít pozdějším bojům, ujasněte si zásadní body výchovy. Jakmile začnete např. miminko uspávat houpáním v náruči, pravděpodobně to budete muset dělat při každém dalším uspávání. Co se mu jednou zalíbí, později je těžko odnaučíte.

Pohybové možnosti novorozence

První měsíc života stráví miminko nejčastěji vleže na zádíčkách. Samo se otočit na bok nebo na bříško ještě neumí. Může se stát, že si všimnete jemného natočení, jako by se dítě snažilo otočit – není to však pohyb úmyslný. Polohu na zádíčkách nemá ještě miminko nacvičenou, a tak se mu může občas stát, že se zcela neúmyslně nakloní ke straně. Stejně tak nemá sílu, aby udrželo hlavičku ve střední poloze, a proto si můžete všimnout, že ji mívá natočenou k jedné straně. Je důležité sledovat, jestli si dítě jednu stranu neoblíbilo více než druhou. Může dojít k přechodnému zploštění hlavičky, ale hlavně k asymetrickému vývoji tělíčka a držení končetin na té straně, na které dítě nejraději leží.

TIP! Vidíte-li, že si vaše miminko oblíbilo jednu stranu, snažte se k němu přicházet ze strany druhé, tak aby bylo „nucené“ se otočit. Poté strany střídejte, aby nedošlo opět k oblíbení jedné před druhou.

Názor odborníka MUDr. Renáta Růžková
Pokud má dítě tzv. predilekci, tedy že upřednostňuje otočení hlavičky na jednu stranu, je dobré ho motivovat k otočení na druhou stranu. Tzn. nastavovat svůj obličej, dávat mu hračky z této strany, otočit postýlku tak, aby se dívalo do prostoru. Je důležité, aby světelný zdroj (např. okno) a zvukové podněty přicházely ze strany „neoblíbené“. To ale často nestačí a je potřeba cvičit cíleně, tedy cíleně zaktivovat svaly na krku a často i svaly břišní. Predilekce je normální do konce 1. měsíce věku, pak už by neměla být.

Když se tento stav do 6. týdne neupraví, a dítě dokonce není schopné otočit hlavičku na druhou stranu (někdy ani ne do střední polohy), je nutné zajistit dítěti neurologické vyšetření a začít reflexní cvičení tzv. Vojtovou metodou. Pouhé podložení hlavičky třeba stočenou plenkou nepomůže. Je-li predilekce úporná, dochází již v tomto období ke zploštění jedné strany hlavičky a dítě se do své oblíbené polohy vždy dostane. Pokud se s ním nezačne pod odborným vedením fyzioterapeuta včas cvičit, přijdou v budoucnu problémy, protože celé tělíčko se vyvíjí jednostranně a v konečném důsledku predilekce hlavičky vede později ke skolióze páteře.

První měsíc života stráví miminko nejčastěji vleže na zádíčkách. Samo se otočit na bok nebo na bříško ještě neumí.

Čerstvé miminko můžete položit i na bříško, je dokonce důležité hned v prvních dnech života několikrát za den děťátko na pár minut na bříško polohovat! Čím dříve si začne na tuto polohu zvykat, tím lépe. Děti, které nejsou zvyklé na polohu na bříšku v raném věku, mohou mít později potíže s tzv. „pasením koní“, poté s přetáčením na bříško a mohou se opožďovat v psychomotorickém vývoji. Miminko by však mělo být při polohování na bříško zcela bdělé. Nejvhodnější dobou je např. přebalování, kdy je dítě nahé a má volné nožičky. A jak bude reagovat? Zpravidla se schoulí do klubíčka a hlavičku si položí ke straně. Nožičky bude mít skrčené pod bříškem a ručičky složí pod hrudník. Zkuste mu nožičky natáhnout, uvidíte, jak se bude snažit nožkama vykopávat… Miminko se však brzy unaví, nechte ho proto po náročném cvičení odpočinout. Nikdy ale neukládejte dítě v poloze na bříšku ke spánku. Jediná bezpečná poloha pro spaní dítěte je poloha na zádech.

Péče o novorozence ve faktech

Když vidíte to malé stvoření, máte strach, abyste mu něco neudělala. V porodnici je člověk pod dozorem a má pocit, že kdyby něco, tak sestra pomůže, poradí, zasáhne… Ale doma? Kde jste sama odkázaná pouze na sebe, případně partnera?! Nebojte se, všechno zvládnete!

Jak často by mělo novorozeně jíst?

Nemusíme zdůrazňovat, že nejlepší a nejvhodnější je pro dítě mateřské mléko. Kojení by mělo probíhat zhruba 7–10krát za 24 hodin. Doba kojení by neměla přesáhnout 30 minut, ale vše záleží na tom, jak moc je miminko hladové. Není-li kojení možné, existuje řada kojeneckých mléčných formulí. Po každém kojení, resp. krmení, by si mělo dítě odříhnout, může dojít i k ublinknutí (pokud dítě vyloženě nezvrací a vyblinká jen trochu mléka, nic se neděje).

Kolik by mělo počůrat plen?

Novorozeně s dostatkem tekutin by mělo za den počůrat 6–8 plen, stolice by měla být u kojených dětí zhruba 3–8krát denně, u nekojených pak 1–3krát denně. Přebalovat byste miminko měla pravidelně i osmkrát za den, předejdete tak příp. opruzeninám. Pokožka novorozence je velmi citlivá, nezapomínejte proto mýt a ošetřovat zadeček a jeho okolí při každém přebalování.

Jak často je potřeba miminko mýt?

Řada maminek myje miminko každý den, to je ale zbytečné. Stačí, když jej umyjete obden, zejména v oblasti krku, podpaží, na tříslech a všech záhybech tělíčka. Není nutné používat mýdlo ani šampon na vlásky při každém mytí, přípravky stačí používat tak 1–2krát týdně. Po koupání dítě dobře usušte, pokožku můžete ošetřit např. slunečnicovým olejem, později vhodným krémovým masťovým základem, který se v pokožce lépe vstřebá, a kůže je pak vláčná a jemná a dobře hydratovaná. Olivový olej je nevhodný, protože kůži dítěte vysušuje.

Co by vás mohlo zaskočit?

  • Jemně červené skvrny v plínce: novorozeně si odbude svoji premiéru patrně ještě během porodu nebo krátce po něm. Na další močení si počkáte do 24 až 48 hodin. Během prvních dvou až tří dnů můžete registrovat jemně červené skvrny v plence. Nebojte, nejde o krev – tyto skvrny má na svědomí sůl kyseliny močové, jejíž vylučování je v tomto období zcela běžné.
  • Černá stolice? Ano! Černá stolice je zcela normální. Dítě začne přijímat potravu ústy, a střeva se tak dají do pohybu. Během 24 až 48 hodin po porodu by měla odejít první stolice, tzv. smolka, která se nastřádala ve střevech dítěte během těhotenství. Zhruba po týdnu by se měla stolice změnit z černé na žlutou – připomínající míchaná vajíčka.
  • Tak malé, a už má vyrážku? Druhý den po porodu se někdy objeví vyrážka (drobné červené kruhovité skvrnky velikosti čočky se zažloutlou čepičkou na vrcholu). Jedná se o tzv. novorozenecké akné. Objevuje se nejčastěji v obličeji a v místech zapářky, kde se oblečení otírá o kůži. Zmizet by měla poměrně rychle, ale může trvat i týden. Nemusíte se obávat, léčba není nutná.
  • Ublinkávání plodové vody: je zcela běžné. Ovšem pokud se vám zdá příliš časté, stupňující se nebo je-li ve vyblinkaném obsahu krev, žluč či jiná látka, nahlaste vše sestře nebo lékaři při vizitě.

Věnujte pozornost péči o pupík – pupeční jizva byla po porodu ošetřena podvazem nebo svorkou. Pupečník během prvních dnů zasychá a zhruba kolem 3.–4. dne je možné pupeční pahýl odstranit. Nemusíte se bát, dítě odstranění necítí a nebolí ho. K ošetření pupíku používejte desinfekční prostředek – líh, hojící se jizvu jednou denně vyčistěte.

Preventivní prohlídky během šestinedělí

Nejlépe ještě před porodem byste si měla vyhledat pro svého drobečka praktického dětského lékaře. Už totiž první týden po návratu z porodnice musíte k dětskému lékaři zajít kvůli vstupní komplexní prohlídce novorozence.

• 1. týden – vstupní komplexní prohlídka novorozence.

• 14. den – preventivní prohlídka – lékař kontroluje zdravotní stav dítěte, správnou výživu a prospívání, doporučí kontrolu kyčlí u ortopeda a zahájí podávání vitaminu D.

• 6. týden – preventivní prohlídka – lékař kontroluje zdravotní stav a psychomotorický vývoj dítěte. Poradí mamince v kojení, případně u neprospívajících kojenců doporučí vhodnou náhradní stravu. Informuje rodiče o prvním nepovinném očkování proti rotavirovým infekcím. Ortoped provede další ultrazvukovou kontrolu kyčlí.

Období šestinedělí je náročné zejména pro maminku prvorozeného dítěte a může ji ovlivňovat především na psychickém stavu. Můžete být plačtivá, mít špatnou náladu, být smutná, neklidná, příliš unavená… Netrapte se a nebojte se, tento stav je dočasný a pomine, tak rychle jako přišel. Je to těžké, ale myslete trochu i na sebe – když můžete, odpočívejte, hodně spěte a obklopte se blízkými lidmi.

Vaše nálada a celkové rozpoložení neovlivňuje jen vás a vaše okolí, ale i miminko samotné. Když budete spokojené vy, bude i váš drobeček.

Koukněte se i na další vývoj vašeho miminka měsíc po měsíci až do jednoho roku díky naší přehledné tabulce ZDE

Komentáře

Leave a Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře