jak vybrat plenky
jak vybrat plenky
in

Jednorázové pleny – jak je vybrat?

U plenek bohužel neplatí zobecňování, že jedny jsou nejlepší a jiné jsou špatné.

Zkušenosti maminek se mění značka od značky, typ od typu a zejména – miminko od miminka.

Je to dáno nejen celkově odlišnou fyziologií, tvarem tělíčka děťátka, ale i odlišnými potřebami, citlivostí pokožky, množstvím čurání či kakání, stejně tak i dalších, v podstatě neviditelných detailů – například zda chcete být spíše eko, jestli máte rádi pěkný design a tak podobně.

Na to, jak tedy vybrat správné jednorázové pleny pro Vaše děťátko, proto není jednoznačný návod – přinášíme Vám však několik dobrých rad, které se rodičům osvědčily. Ty pravé plenky pro vás však budete muset objevit sami.

Zásada č. 1: Praktičnost je nad estetiku a často i cenu

Praktické funkce u plenek významně trumfují jakékoli jiné – včetně ceny. Opravdu. Najít plenku, která vydrží celou noc a miminko není v mokrém, nebo plenku, která pěkně obepne tělíčko tak, že nic není otlačeno ani ošoupáno…Dívejte se opravdu na to, co potřebujete.

Prvorodička s novorozencem ocení proužek, který ukazuje, jestli je v pleně mokro, ale časem (a případně s dalšími dětmi) zjistíte, že to umíte zcela jednoduše zjistit pohlazením pleny. Také uvidíte, že není třeba běžet přebalovat s každou malou kapkou v plínečce.

přebalování miminka
přebalování miminka

V konečném důsledku se opravdu dívejte zejména na:

  • anatomický tvar a jemnost materiálu, který děťátku sedí (takže neproteče přes okraje) a nedráždí ho,
  • ale také na míru savosti,
  • technologii, která udrží moč uvnitř pleny
  • a v neposlední řadě i prodyšnost, jež vlastně znamená, že děťátko se jen tak nezapaří.

Zásada č. 2: Ekologické je utratit méně plenek, proto savost zaváží

Jak jsme již zmínili v předchozím bodě, savost je extrémně důležitá. A platí to i pro bio/ekologicky smýšlející moderní rodiče. Pleny se totiž rozkládají velmi dlouho, takže ekologičnost materiálů je samozřejmě výhodou. Eko plenky ale často nesají tak dobře, takže určitě je dobré vyzkoušet, které Vám padnou. 

Ještě důležitější je však vybrat plenky, které není potřeba měnit každou hodinu. 1 „ne-eko plenka“ na celou noc vs. 5 jiných použitých plenek je obrovský rozdíl nejen v odpadu, ale také ve výrobě a uhlíkové stopě produktu. Takže si není třeba vyčítat ani klasické pleny, pokud Vám i děťátku sedí a pěkně vydrží. Je to totiž ekologické.

Zásada č. 3: Značky působící delší dobu na trhu již mají spoustu vychytaného

Je pravda, že větší, tradičnější značky vyrábějí své plenky dobře, protože už jsou na trhu déle a mnoho negativ mají vychytaných a vylepšených. Netřeba se bát zkoušet, ale pokud jste nejistí rodiče, určitě uděláte menší chybu s ověřenými plenkami respektive značkami.

TIP: Nebojte se dívat na recenze na internetu, klidně i zahraniční, ale také se zeptejte přátel případně se podívejte, co používají známé osobnosti (mají zpravidla dostatek financí, takže si mohou vybírat kvalitu).

Zásada č. 4: Třeba zkoušet a nebát se změnit značku

Nezůstávejte u jedné značky jen proto, že je například levná nebo Vám ji kamarádi kupují jako dárek. Pokud Vám při přebalování nesedí, děťátko má podrážděnou kůži nebo neustále přebalujete promočenou plenu, zkoušejte.

Je naprosto běžné, že některým maminkám sednou levné neznačkové pleny a jiným pouze specifická značka, kterou objednávají online. Je dobré otestovat pár značek, minimálně proto, ať máte nějaké srovnání. Následně můžete zůstat u konkrétní, která děťátku i Vám seděla.

P.S. Pokud jste nerodič, vyhněte se raději předvyrobeným plenkovým dortům. Obvykle jsou naplněny levnými neznačkovými plenkami ve velkém množství. Rodičům tak můžete na delší dobu zavařit, neboť jim bude líto plenky vyhodit.

Zásada č. 5: Pokud nějaká opravdu 100% vyhovuje, neměňte

Pokud jste již našli pleny, které jsou pro Vás OK – drží přes noc, děťátko je nepročůrá, nezapaří se, není otlačené ani nemá jiný problém, zůstaňte u nich.

Není nutné podlehnout obrovské akci na jinou značku, pokud ta Vaše sedí. Zbytečně děťátku a jeho kůži způsobíte potencionální problémy nebo si budete vyčítat, proč jste jen nezůstali u těch, které Vám fungují.

 

 

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře