Zajímavosti ze života školáků
in ,

Zajímavosti o školácích: kapesné, pomůcky, svačiny, mobily

Tyhle zajímavosti ze života školáků vás budou bavit a okouzlíte jimi ostatní rodiče na třídních schůzkách!

Věděli jste, že…

kapesné dostává většina dětí od první třídy, třetina školáků má dokonce i vlastní bankovní účet? Vyplynovalo to z průzkumu Poštovní spořitelny.

…polovina rodičů kupuje dětem školní pomůcky až ve chvíli potřeby, stejné procento vyráží na nákupy už před začátkem školního roku, ukázal výzkum Nielsen Admosphere. S požadavky, které škola klade na školní potřeby, nemá více než třetina dotazovaných problém, zhruba stejný počet však některé považuje za zbytečné. Podle čtvrtiny rodičů by měly školy samy poskytovat dětem více pomůcek. Jako přehnané vnímá požadavky škol jen zhruba každý desátý rodič.

trasa do školy, která pohledem dospělého působí bezpečně, může pro dítě skrývat řadu nástrah. Bezpečná cesta do školy začíná zvládnutím orientace v dopravě a s tím souvisí i nepoškozené dopravní značení. Klíčové je především funkční a dobře viditelné svislé či vodorovné značení u přechodů pro chodce. Je také důležité, aby dítě mělo při přecházení dobrý rozhled a nebránil mu v něm například příliš rozrostlý keř nebo autovrak stojící přímo u přechodu. „Bujná a přerostlá vegetace patří mezi jeden z častých podnětů, se kterým se občané na samosprávy obracejí,“ doplňuje Ondřej Švrček, autor platformy Zlepšeme Česko, která umožňuje zasílání podnětů samosprávám. „Díky odeslání fotografie problematického místa přes mobilní aplikaci se podnět dostane ihned k zodpovědné osobě, která ho může začít obratem řešit.“

…že můžete vybrat svačiny pro děti i podle toho, zda obsahují škodliviny?

Soupis „éček“ a jejich umístění na stupnici škodlivosti najdete na portále www.ferpotravina.cz/ecka. Zde je také ke stažení mobilní aplikace, díky které se můžete kdykoliv správně rozhodnout. Stačí jen naskenovat čárový kód potraviny a hned víte, na čem jste.

…podle světové zdravotnické organizace WHO tráví děti příliš mnoho času sledováním multimediálních zařízení (jako jsou mobily, ipady…). Už v nejútlejším věku si děti vytvářejí návyky, které formují jejich chování v následujících letech. Proto je důležité, jakým příkladem jim v této době budeme a jaké mantinely jim nastavíme. „Den má pouze 24 hodin, a pokud dítě stráví před obrazovkou tři hodiny, znamená to, že tento čas chybí někde jinde. Zasahuje tak do aktivit, které pediatři a psychologové označují za klíčové, a to je pohyb a kvalitní spánek,“ říká Jana Havrdová, prezidentka České komory fitness a prezidentka FISAF.cz.

…můžete i hrou trénovat řadu schopností?

„Hra je nedílnou součástí toho, jak se malé děti učí. Je pro ně také způsobem, jak si hledat kamarády a jak v rodinném prostředí udržovat zábavu,“ říká Dr. Elena Hoicka, seniorní lektorka psychologie ve vzdělávání.

Schopnosti malého stavitele se lépe rozvíjí, hraje-li si s hračkou, kterou lze znova a znova sestavovat. Navíc nedostavění stavebnice podle návodu rozhodně není neúspěchem. Dítě se stále učí objevováním nových kombinací, a dokonce i následným bouráním Bavit je bude třeba Lego.

…ačkoliv jsme svědky obrovského rozvoje technologií a elektroniky, není informatika považována za klíčový předmět? Naopak angličtinu využijí žáci později téměř v každém oboru. Z výsledků průzkumu pro Beehive International School vyplynulo, že právě znalost světového jazyka je podle veřejnosti pro život stěžejní a na kvalitu výuky by měl být kladen zvláštní důraz. Častým problémem je, že dítě s jazykem začíná příliš pozdě. “Děti na českých školách obvykle jen biflují slovíčka a nesmyslně těžkou gramatiku. Při prvním setkání s jazykem v praxi se však nedokážou zeptat ani na cestu,” říká ředitelka bilingvní školy Beehive Martina Přenosilová.

…děti v první školní den doprovází v 90 % případů jejich matky, z nichž si polovina bere v práci řádnou dovolenou.

Dvě třetiny dětí mají během prvního školního dne po boku i svého tatínka, babička pak doprovází přibližně čtvrtinu dětí.  To ukázala anketa Seznam.cz. Navíc z ní vyplynulo, že více než tři čtvrtiny rodičů považují první školní den svého dítěte za výjimečný, proto ho slavnostně oblékají a po skončení vyučování s ním často zamíří do restaurace či cukrárny.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře