voda_dar_priprody
in ,

Voda – dar přírody, který léčí

Bez vody by nebyl život na zemi – bez váhání odpoví už dítě v mateřské škole.

Stačí otočit vodovodním kohoutkem, otevřít lahev nebo se zaposlouchat do bubnování deště na plechové střeše. Je téměř všude okolo nás a tvoří 75 % povrchu země. Zřídka si však uvědomujeme její důležitost a nevyčíslitelnou cenu. Křišťálově čistá a chutná, tedy pitná voda je opravdu velkým zázrakem. Na pití je však vhodné pouhé 1 % všech světových vod. A co je hlavní – bez této životodárné tekutiny by opravdu neexistoval život na naší planetě.

Bez vody by nefungovalo naše tělo, vždyť téměř 65 % naší hmotnosti je tvořeno právě touto tekutinou. Přežít bez vody je možné 2–3 dny.

Málokdo z nás si uvědomuje důležitost a opodstatněnost pitného režimu, ačkoli nás na to upozorňují lékaři i media. Nejprospěšnější pro naše tělo je čistá a chladná neperlivá voda anebo bylinkové neslazené čaje. Pro pitný režim jsou vhodné i pramenité a minerální vody s nízkým obsahem minerálů v rozpětí 150–400 mg na litr. Silně mineralizované vody slouží k léčbě různých nemocí a nejsou vhodné pro pravidelný pitný režim, právě naopak – v tomto směru jsou pro naše tělo zátěží. Limonády, káva, silné čaje, sladké džusy a nektary či alkohol jsou nepřátelé při hydrataci.

Denně se doporučuje vypít 2–3 litry tekutin. O tom, že tato tvrzení jsou opodstatněná, vypovídá fakt, že průměrná denní ztráta vody z našeho těla je 1,8 l z ledvin, 0,5 l z pokožky, 0,3 l se vyloučí stolicí a 0,4 l dýcháním. Potřebné množství tekutin potřebných pro náš organismus vypočítáme jednoduše. Platí, že denní spotřeba vody je asi 35 gramů na 1 kilogram hmotnosti. Přičemž není na škodu toto množství překročit, protože naše tělo přebytečnou vodu z těla bez problémů vyloučí.

Polovinu příjmu tekutin tvoří ovoce, zelenina a polévky. Zbytek je třeba vědomě doplňovat. Teorii ovládáme všichni, avšak její aplikace do praxe je mnohem složitější. Kolikrát večer uléháme do postele a při rekapitulaci denních aktivit zjistíme, že náš pitný režim sestával ze dvou káv a sklenice vody? Určitě se to stává skoro každému z nás.

Co se děje v našem těle, když pociťuje nedostatek tekutin? Náš organismus se začne přehřívat, dochází k únavě, vyčerpání, podráždění, úzkosti či bolestem hlavy. Znakem nedostatku tekutin může být zvýšená teplota a moč sytě žluté barvy. Dostatečný pitný režim je opravdu nevyhnutelný.

Čím dál častěji se také objevují teorie o schopnosti vody léčit různé choroby. Názory odborníků I laické veřejnosti se v této oblasti liší. Navzdory tomu vám nabízíme několik typů, jak použít vodu jako léčebný prostředek.

Voda pomáhá bojovat s nadváhou a často se žízeň nesprávně zaměňuje s hladem. Proto je při pocitu hladu vždy dobré vypít sklenici studené vody. Zároveň se nedoporučuje pít při jídle. Metabolismus nejlépe nastartujeme dvěma sklenicemi vody vypitými nalačno hned po probuzení. Bylo provedeno více výzkumů, které potvrdily, že dostatečný příjem tekutin skutečně napomáhá při hubnutí a pitím vody musí náš organismus vydat ještě více energie než u nápojů běžné teploty, protože je nutné je zahřát. Pozor ovšem na nadměrné pití, i v případě vody platí „všeho s mírou“.

Různé zdroje uvádějí, že v Japonsku je velice účinná léčba hydratací. Podstata spočívá v pití vody hned ráno v množství 640 ml a první jídlo je dovolené konzumovat až po 45 minutách. Po hlavních jídlech je doplnění zásob tekutin doporučené v časovém odstupu 2 hodin. Tato teorie udává zajímavé výsledky, např. vyléčení zácpy do 10 dnů či cukrovky do 30 dnů. Zda je to opravdu tak, zůstává pro mnohé otazníkem.

Při únavě, ztrátě energie a vyčerpání je vhodným prostředkem „nastartování se“ horká a studená sprcha, která výrazně rozproudí krevní oběh a zvyšuje obrannou schopnost imunitního systému. už naši předkové využívali léčbu termálními léčivými prameny. Léčivé vody týmy odborníků zaručeně poskytnou úlevu od bolesti i cenné rady, jako nemocnění zmírnit či jim úspěšně předcházet.

Pro správný režim je nejlepší průzračná, chladná pitná voda z vodovodu. Pokud si chceme být jistí bezpečností této tekutiny, je vhodné využít filtrační zařízení, která se dají zakoupit. Jednoduší a lacinější metodou zbavení se chlóru, který může voda obsahovat, je nechat vodu několik minut odstát nebo krátce převařit.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře