Zima klepe na dveře a mnoho maminek řeší dilema, jak udržet nápoj svého děťátka dostatečně teplý i během procházky nebo při cestování. Na trhu existuje několik možností v podobě termosek, termoobalů a jiných pomůcek. Jak si ale vybrat tu nejvhodnější? A čím se při výběru řídit?
Éra termosek našich maminek a babiček je už dávno za námi. Musely se smířit s termoskami, jejichž praktické využití a především odolnost byly více než diskutabilní. Životnost tehdejších skleněných termosek byla velmi nízká a často nepřežily obyčejný školní výlet.
Od té doby ale prošly termosky významným vývojem. V současnosti jsou nejprodávanější ty celokovové, vakuované, které jsou nejen nerozbitné, ale dokážou uchovat tekutiny teplé dlouhou dobu. Termosky se však dají využít i k opačnému účelu. V horkém létě je můžete použít na uchování chladných nápojů.
Na trhu jsou i plastové termosky. Ty jsou stejně nerozbitné, ale jejich izolační vlastnosti za kovovými zaostávají. Plastové termosky dokážou udržet tekutiny teplé po dobu 6 až 8 hodin, ty kovové (nerezové) 12 až 18 hodin, ty nejkvalitnější i 24 hodin.
Termolahev vhodná i pro dvojčata
Praktickým pomocníkem na cesty či procházky s dítětem je termolahev. Je to v podstatě termoska, která má uzpůsobený systém na pití přímo z lahvičky. Nehrozí, že by se dítě polilo tekutinou, a navíc je to díky množství dostupných designů často i zábavná forma pití.
Zajímavé jsou lahve, které rostou s dítětem. Podle věku jim můžete vyměnit nástavce na pití, a i když se to ze začátku může zdát jako větší investice, v konečném důsledku je to výhodnější než měnit celou lahev. Pro kojence od 6 měsíců jsou vhodné měkké silikonové nástavce nebo nástavce s dudlíkem. Od 12 měsíců se mohou vyměnit za tvrdý nástavec, případně za brčko, pokud dítě umí pít tímto způsobem.
Důležitým pravidlem je, že do lahve nesmíte nalít vroucí nápoj.
Dotykem se nedá odhadnout teplota a dítě by se při pití mohlo opařit. Dobu uchování teploty tekutiny můžete ovlivnit i správným plněním. Vnitřní plášť každé termosky má svou tepelnou kapacitu. Proto je vhodné před naplněním nádobu řádně prohřát – vytemperovat. Při plnění teplým čajem stačí nalít do termosky horkou vodu a ponechat ji několik minut, dokud se plášť termosky nezahřeje – nevytemperuje. Až potom do ní nalijte teplou tekutinu. Takto vyhřátá termolahev udrží teplotu nápoje o něco efektivněji.
Výběr materiálu
Na trhu nejčastěji najdeme termosky a lahve z nerezové oceli. Nepohlcuje pachy a zpomaluje růst bakterií. V závislosti na designu mohou být celé nerezové, ale pro menší děti jsou vhodnější varianty s různými úchyty nebo s protiskluzovou vrstvou ze silikonu či plastu. Při výběru lahve s plastovými prvky však sledujte, aby byly bez obsahu BPA. Bisefanol A (BPA) se kdysi používal kromě jiného i při výrobě potravinářských plastů, ale momentálně je jeho používání pro tyto účely zakázané. Nebezpečný je totiž hlavně pro novorozence a malé děti, protože jejich organismus se neumí této sloučeniny zbavit tak rychle, jako je tomu u dospělých jedinců. Aktuální studie dokazují, že BPA má přímý vliv na rozvoj cukrovky a různých forem rakoviny.
Levnější alternativa – termoobal
Možná má i vaše dítě jednu oblíbenou lahev na pití, které by se jen těžko vzdávalo. V takovém případě je vhodnou alternativou do chladných dnů termoobal. Často je cenově výhodnější. Navíc má variabilnější využití pro různé druhy lahviček a zabírá méně místa.
Vhodný je hlavně při přesunech na kratší vzdálenosti. Nevýhodou je, že jeho tepelná kapacita je omezena množstvím tekutiny v lahvi. Nemůžete ho dopředu vytemperovat jako v případě termosky. Při menším objemu tekutiny v lahvi se nedokáže v termoobalu nakumulovat dostatek tepla a nápoj vychladne mnohem rychleji.
Údržba a čištění
Při výběru vhodné termosky nebo lahve byste se měli zaměřit také na její údržbu. Nerezová ocel je univerzálním materiálem, jelikož nereaguje s potravinami, nepohlcuje pachy a je odolná vůči bakteriím. Všechny části, které přichází do přímého kontaktu s ústy, by se měly dát jednoduše rozebrat, abyste je mohli sterilizovat. Teplé a vlhké prostředí je totiž ideálním místem pro rozvoj různých bakterií a plísní. Z tohoto důvodu nikdy nenechávejte v termosce zbytky tekutin, vždy ji po použití důkladně umyjte a nechte vyschnout.
Komentáře