in , ,

Těhotenská dilemata

JAK SE UDRŽET V KONDICI A VE ZDRAVÍ V DEVÍTI MĚSÍCÍCH OČEKÁVÁNÍ? PÁR ZÁSADNÍCH OTÁZEK, KTERÉ SE TÝKAJÍ SPRÁVNÉHO ŽIVOTNÍHO STYLU, ŘEŠÍ MNOHO TĚHOTNÝCH. ZODPOVÍME TY NEJZÁSADNĚJŠÍ. 

Můžu držet dietu? 

Současný trend dokonalého těla mnoho žen spíše straší a nutí je vyvíjet enormní úsilí na to, aby se přiblížily dokonalým (respektive dokonale vyretušovaným nebo vyfiltrovaným) modelkám a influencerkám. Jestliže to zůstává v rovině zdravého životního stylu – žena se nepřejídá a sportuje, je to v pořádku. Ale pokud ve snaze o zdokonalení své postavy žena propadne různým dietám, nemusí to vždy dopadnout nejlépe.

Těhotenství je období, kdy se některé budoucí maminky uchýlí k určitým extrémům – některé si dopřávají, jiné zase téměř hystericky počítají kalorie a postupně ubírají. Jenže někdy vede držení diety k jednostranné stravě, takže organismu mohou chybět některé potřebné látky. A pokud něco chybí těhotné, o to víc to chybí plodu, kterému se nedostávají potřebné živiny – a to může vést až k poruchám ve vývoji. Proto je třeba zvolit rozumný přístup bez zacházení do extrémů: stravovat se přiměřeně, nepřejídat se, dbát na pestrost, aby strava obsahovala vše potřebné.

A pokud už dieta, tak jen takový, kterou schválí lékař – zpravidla se to však stává jen v souvislosti s nějakým onemocněním, kterým těhotná žena trpí (například vysoký tlak nebo cukrovka). Ideálně by budoucí maminka měla během těhotenství přibrat od 9 do 12 kg, stavy nad 16 kg se považují za rizikové (s přihlídnutím na předešlou hmotnost a na to, zda se očekávají vícerčata). Příliš vysoká hmotnost může mít spojitost s těhotenskou cukrovkou a jinými onemocněními.

Existují antibiotika pro těhotné?

Během těhotenství je ideální neonemocnět a neužívat žádné léky. Situace se však občas vyvine jinak. Někdy se zkrátka z rýmy stane zánět průdušek nebo dutin, organismus je oslabený zánětem a CRP vysoké.
Lékař v případě onemocnění velmi důrazně zvažuje, zda vůbec nějaké léky těhotné ženě naordinuje. Pokud si to situace žádá, vybírá takové léky, které nepoškozují plod. I proto se doktor snad při každé návštěvě ptá na těhotenství…

A jsou vůbec antibiotika v případě gravidity nutná? Rozhodně se předepisují v případech, kdy je vážně ohrozeno zdraví matky či plodu. Patří sem i nemoci, které v případě zanedbají léčby mohou způsobit potrat nebo předčasný porod.

Lékař vždy pečlivě zvažuje pozitiva a negativa ordinovaných léků, protože má na paměti nejen budoucí maminku, ale vidí před sebou i zdraví a přežití plodu během těhotenství i po porodu. Proto není vhodné tajit své nachlazení v obavě, že by lékař naordinoval antibiotika zbytečně. Určitě ví, která antibiotika se smí těhotným ženám předepisovat.

Otužovat se s bříškem?

S nástupem chřipkové sezony se otužování řeší dvojnásob. V představách mnoha lidí je spojené se studenou sprchou či se skákáním do sněhu po saunování. To je však pro těhotnou ženu nevhodné. Studená voda může na organismus, který na ni není zvyklý, působit nejen extrémně nepříjemně, ale dokonce by v některých případech mohla vést až k ohrožení těhotenství.

Navzdory tomu může i nastávající maminka své imunitě trochu pomoci, ale je to třeba udělat rozumně a pozvolna. Příliš teplá voda beztak není vhodná, proto by se měla sprchovat jen příjemně teplou, určitě ne horkou vodou. V závěru sprchování může teplotu vody o něco snížit, ale jen natolik, aby to nevyvolávalo nepříjemné pocity, přičemž je potřeba nejdříve začít od nohou a až potom de dostat k trupu.

Pozornost je třeba věnovat i teplotě v interiéru – neměla by být příliš vysoká. Kromě toho je důležité pravidelně a často větrat. Okno stačí otevřít na pár minut, ale častěji, jen aby se obměnil vzduch v místnosti.

Otužování a imunitě pomáhá i pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu, jen je třeba dbát na to, aby při procházce těhotná žena nepromrzla. Nemusí se extrémně nabalovat, ale je potřeba volit oblečení vhodné k aktuálnímu počasí. Hlavně v zimě je lepší obléci si několik tenčích vrstev než jednu pořádnou.

Smím si dát energy drink?

Hlavně mezi mladými lidmi jsou energetické nápoje, takzvané energy drinky, nesmírně oblíbené. Obsahují nejen kofein, ale i další látky které konzumentovi skutečně mohou dodat pocit, že může létat a zvládne všechno.

Pravda je taková, že kombinace látek obsažených v energy drincích sice dodá tělu energii, ale účinek je krátkodobý, přičemž tělo sice zpočátku jede na vysoké obrátky, ovšem potom přijde útlum, který může být – třeba při řízení – docela nebezpečný. Velkou chybou je pak zaplašit tento stav dalším energy drinkem.

Připočítat je třeba i další vedlejší účinky těchto drinků – bušení srdce, zvýšení tlaku, nervozita, podrážděnost, někdy dokonce i závratě. Při vyšších dávkách bývají vedlejší účinky ještě výraznější, přičemž v první řadě je ohroženo srdce, což může vést až k infarktu a smrti.

Riziko představuje i velké množství cukrů nebo umělých sladidel.

S ohledem na látky obsažené v energetických nápojích a jejich účinky na organismus (přičemž mnohé se navíc přenášejí i na plod) se jejich pití těhotným ani kojícím ženám rozhodně nedoporučuje. Energii je třeba doplnit jinak.

Vadí jedna cigareta?

Vzhledem k počtu kuřaček ve společnosti by bylo naivní si představovat, že všechny přestanou kouřit už dlouho před plánovaným těhotenstvím. Někdy je navíc chuť na cigaretu nebo moderní nahřívaný tabák tak velká (a vůle tak malá), že si zapálí i nastávající matka.

Jenže v těhotenství je doporučována jedině STOPKA cigaretám (a alkoholu). Spektrum poruch, které vznikají kouřením a pitím alkoholu v těhotenství, je velmi široké a následky dokážou trvale poškodit zdraví dítěte. Nejzávažnější z těchto poruch je fetální alkoholový syndrom (FAS).

Podobně jako nikotin z cigaret i alkohol poškozuje chromozomy vyvíjejícího se plodu, jeho orgány.

Děti žen holdujících alkoholu a cigaretám mívají nižší porodní hmotnost, po narození mají potíže s termoregulací a riziko SIDS (náhlého úmrtí kojence) je u nich vyšší. Alkohol a cigaretám je proto dobré se vyhnout, už když je těhotenství v nejbližších plánech.

 

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře