Kojení poskytuje řadu výhod – jak pro matku, tak pro dítě. Mateřské mléko se dokáže přizpůsobit potřebám dítěte, a díky němu dostává všechny látky, které podporují jeho imunitu v boji proti některým onemocněním. Studie dokonce dokazují, že kojení snižuje riziko vzniku obezity u dětí a zároveň zlepšuje hodnoty IQ. Zároveň má kojení preventivní účinek v souvislosti s rakovinou prsu u matky.
Mateřské mléko
je produktem mléčných žláz, které působí jako přirozená bariéra tomu, co se do mléka dostane a co ne. I proto má mléko vždy jedinečné složení podle aktuálních potřeb dítěte. V prvních dvou až pěti dnech po porodu produkují žlázy takzvané kolostrum. Je to prvotní mléko, které připravuje novorozeně na tento svět. Obsahuje mnohem více bílkovin a imunostimulačních látek. Postupně se tvorba mléka stabilizuje podle potřeba miminka a mléko „dozrává”. Mění se jeho barva, složení a upravuje se i jeho produkce během dne i noci. Veškeré změny reguluje organismus matky tak, aby mohl poskytnout co nekvalitnější výživu pro dítě. Proces tvorby mléka je energeticky náročný. Odhaduje se, že denně jen díky kojení spálí organismus matky okolo pěti až šesti set kilokalorií. Pro názornost – takové množství kalorií najdeme v porci grilovaných kuřecích prsou s kopečkem rýže a velkou porcí zeleninového salátu. K tomu si můžeme navíc dopřát i lehký dezert v podobě ovocného salátu bez dresinku. Nebo to může být i obsah kalorií v jednom hamburgeru s porcí hranolků.
Odhaduje se, že denně jen díky kojení spálí organismus matky okolo pěti set až šesti set kilokalorií. Během kojení se vyhněte jakýmkoli dietám. Tělo se potřebuje zregenerovat a doplnit energii.
Musí být můj jídelníček dokonale vyvážený, abych měla dost kvalitního mléka?
– Odpověď je možná zarážející, ale NE.
Mnoho studií potvrdilo, že mateřské mléko bude mít ideální složení bez ohledu na to, co matka konzumuje. Výzkumy probíhaly v zemích, kde byla strava žen velmi jednotvárná, přežívaly například jen na rýži nebo jáhlách. Podobné extrémy se však odrazí na organismu matky. Pokud ve stravě chybí nějaká živina, doplní se do mléka ze zásob z matčina těla. To je hlavní důvod, proč by strava kojící maminky měla být pestrá a obsahovat širokou škálu různých potravin.
Co zařadit do jídelníčku?
- KOMPLEXNÍ SACHARIDY
– celozrnné pečivo, vločky z různých obilovin (ovesné, jáhlové, pohankové), hnědá rýže, pohanka, jáhly, ječmen, špalda, brambory, batáty, zelenina, ovoce.
Sacharidy ve stravě jsou zdrojem energie a vlákniny. Zároveň mají uklidňující efekt na nervový sytém a podporující spánkový režim. Není vhodné je v stravě zcela vynechávat, zejména v období kojení. - ZDRAVÉ TUKY – ROZTLINNÉ OLEJE
– (olivový, slunečnicový, řepkový, kokosový), máslo, ořechy a semena, avokádo).
Tuky jsou mimo jiné nositeli chuti a vůně. Jelikož jsou kaloricky bohaté, není dobré to s nimi přehánět. - BÍLKOVINY
– libové druhy masa, mléčné výrobky, ryby, vejce, ořechy a ořechová másla, luštěniny.
Bílkoviny jsou základními stavebními jednotkami organismu. Jsou důležité pro budování imunity a účastní se mnoha metabolických procesů v podobě přenašečů různých látek. Mají schopnost zasytit, proto by měly být součástí téměř každého jídla.
Jsou děti citlivé na maminčinu stravu?
Některé maminky po porodu zredukují svůj jídelníček na minimum ze strachu, že by jejich děťátko mohlo mít zažívací problémy. Jak zjistíte, zda dítě reaguje na složky vaší stravy a jaké je časové rozpětí, než se to, co sníte, dostane do mléka?
Faktorem je, že mnoho miminek má zažívací problémy či různé bolesti bříška bez ohledu na stravu matky. Jejich trávící soustava si musí zvyknout na příjem jídla. Ačkoli jsou tyto stavy nepříjemné (pro matku i pro dítě), většinou odezní samy od sebe. Složky z jídla se po konzumaci mohou v mléce objevit kdykoli v rozmezí od jedné do dvaceti čtyř hodin. Průměrná doba je kolem čtyř až šesti hodin, což ale záleží na mnoha faktorech. Mezi ně patří například druh jídla, zkonzumované množství, metabolismus matky a i rozpětí mezi jednotlivými kojeními. Mnoho odborníků se domnívá, že strava maminky nemá přímý vliv na to, jak děťátko zareaguje na mateřské mléko. Zkušenosti maminek však tvrdí opak a mnohé si všímají, že po určitých potravinách je jejich děťátko neklidnější nebo se u něho objeví trávicí potíže.
Jak zjistím, na jakou potravinu je moje děťátko přecitlivělé?
Každá maminka zná své dítě nejlépe. Velmi rychle dokáže vysledovat, co mu nevyhovuje. Vedle péče o potomka a povinností v domácnosti si však nemusí hned vzpomenout, co jedla k snídani nebo k večeři předešlého dne. V takovém případě vzpomenout, co jedla k snídani nebo k večeři předešlého dne. V takovém případě je dobré vést si potravinový deník, kde zaznamenává zkonzumované jídlo a případnou reakci dítěte. Pokud se u dítěte objeví příznaky trávících potíží, je dobré podezřelou potravinu vyloučit ze stravy aspoň na dva týdny. Potom ji může zkusit znovu zařadit. Budou-li se příznaky opakovat, zařadí danou potravinu později.
Potraviny, které bychom mohli zařadit mezi problematické:
- potraviny způsobující nadýmání (zelí, brokolice, luštěniny, kukuřice),
- potenciálně alergizující potraviny (mléko a mléčné výrobky, arašídy),
- aromatické potraviny (cibule, česnek, různé druhy koření),
- perlivé nápoje, limonády, džusy, energetické nápoje.
Neexistuje jednotné pravidlo, které potraviny mohou děťátku škodit a které ne. Je to velmi individuální, ale většinou platí, že pokud daná potravina nevyhovuje matce, bude s ní mít problém i dítě. Obecně však není vhodné, aby maminka ze stravy paušálně vyloučila řadu různých potravin kvůli neopodstatněným obavám. Snadno se tak může ochudit o důležité živiny.
Pitný režim
Mléko je z větší části tvořeno vodou. Proto je potřeba zejména během období kojení dodržovat pitný režim. Zkuste mít proto láhev vody blízko místa, kde většinou kojíte, a napijte se během nebo bezprostředně po kojení. Nebo poproste partnera, aby vám donesl sklenici vody či jiný nápoj. Nejvhodnějším nápojem je čistá voda, ideálně odstátá při pokojové teplotě. V rámci prevence trávících problémů miminka se vyhněte perlivým nápojům, slazeným džusům, nápojům s obsahem kofeinu.
Mohu při kojení pít kávu?
Vedle návalu starostí o miminko, domácnost, o častém nočním vstávání ani nemluvě, cítí každá maminka řádnou dávku únavy. Tehdy přijde povzbuzující nápoj v podobě kávy či čaje určitě vhod. Kojení nemusí být zásadně překážkou v konzumaci nápojů s obsahem kofeinu. Nicméně je vhodné sledovat reakci svého děťátka. Některé mohou reagovat na kofein zvýšenou aktivitou, což je kontraproduktivní, pokud si maminka chce trochu odpočinout. Kofein se v těle matky může metabolizovat až šest hodin, proto se do mléka dostává během několika kojení, i když ne ve vysokých dávkách. Tělo dítěte si však s touto látkou neporadí.
Zejména v prvních měsících života nedokáže dětský organismus kofein efektivně vyloučit, proto se může v těle miminka kumulovat a způsobit mu problémy se spánkem a celkovou nervozitu. Pokud u svého děťátka nebudete pozorovat reakci, tak si kávu určitě dopřát můžete, maximálně však pouze dvakrát za den. Já osobně se domnívám, že je lepší nápoje s obsahem kofeinu z jídelníčku během kojení zcela vyloučit nebo je nahradit bezkofeinovými alternativami Zkuste raději vystihnout chvíli a dopřát si odpočinek a spánek spolu s vaším miminkem. Dostatek spánku má pozitivní vliv na produkci i kvalitu mléka. A ta kupa nevyžehleného oblečení přece ještě počká…
Kofein se v těle matky může metabolizovat až šest hodin, proto se do mléka dostává během několika kojení.
Vzorový jídelníček pro kojící maminky
Snídaně:
bílá káva (melta), ovocný crumble s bílým jogurtem
Svačina:
krajíc celozrnného chleba, máslo, 2 plátky tvrdého sýra, červená paprika
Oběd:
mrkvová polévka s ovesnými vločkami a vajíčkem pečené kuřecí stehno na zelenině
Svačina:
2 plátky knäckebrotu, tvarohová pomazánka, rajče
Večeře:
tortilla wrap s dušený paprikami
2. večeře
bílý jogurt s medem, rozinkami, mandlemi a skořicí
Užitečné rady
- PŘÍPRAVA JÍDLA PŘEDEM
– vaření zabere hodně času. Připravte si tedy jídlo na několik dní dopředu. Nebo si můžete předpřipravit suroviny, ze kterých si poskládáte každý den něco jiného. Například rýže nebo těstoviny mohou být jeden den přílohou a druhý den základem pro rychlý salát či rizoto. - SNACKY
– mějte vždy po ruce drobnost k zakousnutí. Může to být tyčinka, drobné pečivo, cookies nebo ovoce. Kojení je energeticky náročné a ne vždy je dost času připravit si něco na zub. - ŽÁDNÉ DIETY
– asi každá maminka se snaží co nejdříve shodit poporodní kilogramy. Během kojení se vyhněte jakýmkoli dietám. Tělo se potřebuje zregenerovat a doplnit energii. Právě pestrá strava je ideální prostředek ke zdravé redukci váhy během kojení. - RELAX A DOSTATEK SPÁNKU
– prolaktin (hormon podporující tvorbu mléka) je aktivní v noci a během spánku. Během kojení si zajistěte klidné prostředí bez rušivých podnětů. Je-li možné, dopřejte si spánek spolu s děťátkem. I toto jsou totiž faktory ovlivňující adekvátní produkci mléka.
Komentáře