Právě se Vám od základu změnil život. Vstoupilo do něj malé voňavé miminko a už nikdy nebudete sama. Co Vás čeká v prvním měsíci až šesti týdnech jeho života?
První týdny s novorozencem jsou kouzelné, ale také nesmírně náročné. Vzájemně se poznáváte, zjišťujete, co dítě potřebuje, učíte se, jak ho správně nakrmit, uspat, co znamená konkrétní typ pláče… Je toho tolik, co musíte oba zvládnout, ale nemějte obavy, za pár týdnů získáte zkušenosti, jako byste byla matkou odjakživa. Právě od toho šestinedělí je. Je to doba „hájení” pro vás oba.
Probuzení smyslů
Zrak
Miminko po narození vidí. Jeho očka sice mohou být po porodu trochu opuchlá, ale po několika hodinách otok ustupuje a dítě dokáže zaostřit do vzdálenosti 18-40 cm, takže vaši tvář při kojení rozpoznává jasně. Někdy se ale stává, že miminko šilhá. Nelekejte se, je to proto, že jeho oční svaly ještě nejsou úplně vyvinuté, ale do půl roku by se to mělo upravit. S nedokonalostí zraku po porodu souvisí také fakt, že miminko nejprve vidí všechno vzhůru nohama a nedokáže aktivně sledovat předmět svého zájmu. Všechno se časem srovná spolu s tím, jak se mozek vyvine, čemuž můžete pomoci správnou stimulací, například vhodně zvolenými hračkami.
Sluch
Stejně jako zrak ani sluch není u novorozence úplně vyvinut. Zvuky jako tlukot srdce, hlas matky a otce si pamatuje ještě z dělohy a právě tyto zvuky ho dokážou uklidnit, když se cítí děťátko nejisté.
Chuť a čich
Miminko má perfektně vyvinutou chuť od prvního momentu a okamžitě dokáže rozeznat chuť matčina mateřského mléka od jakéhokoli jiného. Dokáže reagovat na hořké a kyselé chutě grimasou a od počátku preferuje (jak jinak) chuť sladkou. To však neznamená, že byste mu měli čaj sladit! Podobně je na tom i s vnímáním vůně. Tu vaši – maminkovskou – rozezná okamžitě, proto je důležité, abyste během kojení v prvních měsících neměnila parfém a vlastně ho používala co nejméně. Vůně mámy je pro děťátko opravdu důležitá.
Dotyk
Dotyk je pro vaše miminko po narození absolutně esenciální. Velmi dobře vnímá něhu, reaguje na ni spokojeným výrazem tvářičky a uklidněním. Naopak hrubé zacházení mu nedělá vůbec dobře a reaguje na něj pláčem.
Na dětský pláč nepotřebujete slovník
Pláče vaše miminko a vy nevíte proč? Buďte rádi, že pláče! Je to znamení, že je všechno v pořádku. Během prvních měsíců to bude jeho jediný způsob komunikace. Vaší úlohou teď bude pozorovat ho a postupně přicházet na to, co který druh pláče znamená. Miminko může plakat jinak, když potřebuje přebalit, jinak, když má hlad, když je mu chladno, teplo nebo ho něco bolí (kolika) nebo když se potřebuje pomazlit. Den po dni se budete v rozeznávání všeho důležitého zlepšovat a po měsíci z vás bude skutečná profesionální „překladatelka pláče” vašeho děťátka. A připravte se na to, že na tlumočnici si budete hrát často, protože 90 procent miminek zpočátku dokáže plakat 15-60 minut i několikrát denně. Samozřejmě i utišit pláč se postupně naučíte. Můžete mu zkusit zpívat, kolíbat ho, mazlit se s ním anebo mu nabídnout prso, pokud se blíží čas krmení.
Péče o pupík
Po podvázání a odstřižení pupeční šňůry zůstává několik dní miminko na pupu pozůstatek pupečníku, o který je třeba se důkladně starat. Dvakrát denně byste ho měli jemně očistit, nejlépe odvarem z řepíku, někteří pediatři také doporučují mateřské mléko. V případě, že se rozhodnete čistit ho 60% lihem, je důležité použít opravdu jen velmi malé množství, protože líh je pro dětskou pokožku agresivní. Dokud pupečník sám neodpadne (do 6-10 dnů po porodu), pediatři nedoporučují miminko koupat. Pokud se ranka nehojí, případně začne mokvat a vytéká z ní zapáchající sekret, navštivte raději pediatra.
Co vás může překvapit
Úbytek hmotnosti
Nelekejte se, pokud vaše miminko po narození zhubne několik gramů. Úbytek hmotnosti může být 5-10 procent. Může za to přirozená ztráta tělesných tekutin. Po pěti dnech života by se „hubnutí” mělo zastavit a nejpozději do 14 dnů děťátko dosáhne své porodní hmotnosti, nebo ji dokonce překročí.
Napuchlé pohlavní orgány
Tento jev je u obou pohlaví absolutně normální, jelikož v tělíčku novorozence ještě neklesla hladina hormonů, které sdílel s mámou během pobytu v bříšku. Kromě otoku se může objevit i výtok z bradavek a u děvčátek i z pochvy. Žádný strach, do týdne dvou se hormonální hladina ustálí a tyto projevy zmizí.
Novorozenecká pupeční kýla
Hernie neboli kýla se u novorozenců vyskytuje poměrně často. I když je příčina neznámá, většinou se objeví u dětí s ochablou pokožkou a břišním svalstvem a bývá průvodním znakem rozestoupených přímých břišních svalů (diastázy). Nejčastěji postihuje předčasně narozené děti či hypotrofické novorozence a projevuje se nepěkně vypadající bouličkou v místě pupíku. Většinou to pediatr řeší předepsáním kýlního pásu, který bouličku postupně zatlačí, ale jsou případy, kdy se musí odstranit operativně. Kromě pupeční kýly existuje i tříselná kýla, která se častěji vyskytuje u chlapečků a je nebezpečnější než ta břišní.
První měsíc života miminka v číslech
Jak dlouho spinká?
Každé miminko je jiné a stejně je to i se spánkem. Nejprve to může být celkem chaos a miminko může mít převrácený den a noc, ale zpravidla bude spinkat v krátkých intervalech pětkrát i vícekrát za den, dohromady i 14-20 hodin. V průměru je to 16,5 hodiny denně.
Jak moc papá?
V prvních týdnech se dítě kojí 8-12x za den, ideálně na požádání. Pokud nepřikrmujete, je velmi těžké odhadnout, kolik dítě vypilo (můžete to zjisti vážením před každým krmením a po něm), ale nejdůležitější je i tak jeho spokojenost a průměrné přibírání.
Kolik přibere?
Plně kojené miminko v prvním měsíci přibere 200-250 g za týden, velcí jedinci dokonce 350-490 g týdně. To jsou však tabulková čísla, a protože má na přibírání vliv mnoho faktorů a jeden týden může dítě přibrat více, zatímco druhý méně, není třeba panikařit, když není „v normě”. Stačí vše sledovat a případně odchylky konzultovat s pediatrem.
Kolik plenek potřebuje?
Novorozenec potřebuje za den až 12 plenek, protože je potřeba ho přebalit ideálně před krmením a po něm. A pokud jde o stolici, 5-8 pokakaných plenek je úplně v normě, v závislosti na množství přijatého mléka.
Co dokáže měsíční miminko:
- Po položení na bříško udrží hlavičku na několik sekund ve 45stupňovém úhlu, než ji stihne přetočit z jedné strany na druhou.
- Když je na bříšku, zadeček vystrkuje nahoru, přičemž ručky a nožky má schované pod tělíčkem.
- Ručky má zaťaté v pěstičce se schovaným palečkem.
- Dokáže zaměřit pohled na tvář člověka.
- Dotkne se ručkama tváře.
Některé děti v tomto věku dokážou:
- Vydávají jiné zvuky kromě pláče.
- opětovat úsměv.
Komentáře