in , ,

Průvodce těhotenstvím 2.měsíc – krok za krokem

V této době by si už každá těhulka měla být svým těhotenstvím jistá. Menstruace vynechala podruhé, což lze jen těžko zaměnit s nepravidelností cyklu. Pokud žena dosud nenavštívila lékaře, měla by si aspoň udělat těhotenský test – moderní testy mají vysokou spolehlivost a výsledek se dozvíte téměř okamžitě.

Do poradny? Ano?

Málokterá žena navštíví poradnu pro těhotné již v prvním měsíci, mnohé to odkládají až na druhý či třetí měsíc, tedy na dobu, kdy si jsou svým těhotenstvím jisté. Většině z nich to už potvrdil těhotenský test. Poradna je o něčem jiném. Jde o preventivní prohlídku, na kterou má každá žena bezplatný nárok (jednou v každém měsíci těhotenství), přičemž lékař se v rámci ní zaměřuje na sledování stavu těhulky i děťátka v bříšku. Snaží se předem odhalit jakékoli odchylky od žádaného stavu, které by mohly ohrozit průběh těhotenství, vývoj plodu a zdraví maminky.

Při první návštěvě lékař definitivně potvrdí těhotenství. Velký význam má ultrazvukové vyšetření, které nejen potvrdí těhotenství, ale dokáže odhalit i případné mimoděložní těhotenství. Po pátém týdnu lze ultrazvukem vidět i akce srdíčka plodu.

V rámci anamnézy se lékař zaměřuje na zjištění některých skutečností:

  • termín poslední menstruace (popř. i termín možného otěhotnění, pokud jej žena dokáže jednoznačně určit),
  • počet a průběh předchozích těhotenství/porodů/případně potratů,
  • překonaná a současná onemocnění, užívané léky,
  • užívání alkoholu, tabáku či jiných omamných a návykových látek

Je důležité na všechny otázky odpovědět pravdivě, pouze tak může lékař přijmout správné rozhodnutí při hodnocení zdravotního stavu ženy.

Budoucí maminka absolvuje i další vyšetření, která jsou potřebná pro posouzení jejího zdravotního stavu: 

  • zjištění výšky, hmotnosti – slouží pro posouzení poměru hmotnosti k výšce a také jako východisko pro vývoj hmotnosti během celého těhotenství,
  • celkové fyzické vyšetření,
  • měření krevního talku a pulsu – vývoj krevního tlaku se kontroluje v každé poradně, protože hlavně vysoký tlak může vést k velmi závažným komplikacím,
  • palpační vyšetření dělohy a vyšetření děložního čípku – jde o kontrolu stavu pohlavních orgánů a odhalení případných nežádoucích změn,
  • vyšetření krve.

Co vše myslí krevním vyšetřením?

Některé parametry se sledují jednorázově, jiné se opakuji. Jsou to:

  • vyšetření HCG z krve (lidský choriový gonadotropin – hormon produkovaný v těhotenství) – pokud těhulka navštívila poradnu v prvním měsíci, je možné, že toto vyšetření již absolvovala,
  • krevní obraz (KO) – jedno ze základních vyšetření, cílem je odhalit případnou chudokrevnost či jiné onemocnění,
  • hladina cukru v krvi  – kvůli včasnému odhalení cukrovky,
  • HBsAg – vyšetření na přítomnost protilátek, které vznikají při hepatitidě typu B,
  • výskyt možných pohlavních chorob, toxoplazmózy, zarděnek,
  • jaká je krevní skupina a Rh faktor těhulky.

Těhotenská knížka

Po potvrzení těhotenství vystaví lékař těhotné žene průkaz, do kterého zapíše všechny potřebné údaje a následně při každé poradně doplňuje i výsledky jednotlivých vyšetření. Tento průkaz by měla mít těhulka neustále u sebe – v případě zdravotního problému je to pro ošetřujícího lékaře (či v ambulanci/nemocnici) zdroj důležitých informací, na základě kterých dokáže mnohem lépe posoudit zdravotní stav budoucí maminky. Takže kromě občanského průkazu a kartičky zdravotní pojišťovny nikdy nezapomeňte ani na těhotenskou knížku. Je vaší vstupenkou do mateřství.

Ačkoli se může zdát, že těch vyšetření je jaksi příliš, jsou důležitá proto, aby lékař zjistil, zda je zdravá maminka i miminko v bříšku. Jejich absolvování není pro maminku bolestivé a výsledky podávají lékaři množství důležitých informací.

V ojedinělých případech se může u ženy objevit krvácení i v případě, že je těhotná. Ačkoli se obvykle vyskytuje v době, kdy by měla přijít menstruace, nemívá stejnou intenzitu. Pokud k tomu dojde během těhotenství, žena by měla jít za lékařem a ujistit se, zda je vše v pořádku.

NEVOLNOST – nejen ranní 

Jak jsme již zmínili v prvním měsíci, ženu na to, že je těhotná, může upozornit mnoho faktorů. Např. vynechání menstruace, zvýšená únava, spavost, napětí v prsou, častější močení, přecitlivělost, plačtivost ap. Jedním z poměrně častých příznaků je i nevolnost. Často mívá přívlastek ranní, ale mnohé těhulky odpřisáhnou, že ji mívaly téměř během celého dne. Některé měly štěstí a pociťovaly jen zvýšenou citlivost na vůně a pachy.

Nevolnost (od. nauzea) ovlivňuje hormonální (aktivuje se hormon progesteron, HCG a jiné) a metabolické změny v těle matky. Rostoucí drobeček v bříšku potřebuje živiny, cukry, tuky a mámin organismus se mu je snaží zajistit i na úkor vlastních pochodů. A protože nejdelší pauza mezi jedením je od večera do rána, nevolnosti se objeví většinou právě ráno. Dobrá zpráva je, že zhruba na konci třetího měsíce odezní samy. Je však důležité, aby je žena nepodceňovala a nepřestávala jíst. Plod potřebuje pro svůj růst neustálý přísun živin, ideálně menší množství a častěji, a hladovění mu rozhodně neprospívá. Vhodné je ráno začínat sucharem, piškotem, starším pečivem, dbát na pitní režim (čaj, voda, omezit kávu, kolové a bublinkové nápoje, alkohol je tabu).  Také omezit jídla, která kvůli výrazné vůni či chuti dráždí žaludek, což později může způsobovat i pálení žáhy. Pokud nevolnosti neustupují nebo jsou velmi intenzivní, informujte svého lékaře. A přestože nauzea patří k těhotenství, někdy se těhotná kvůli úspornému zvracení či nechutenství nevyhne ani hospitalizaci a chybějící vitamíny a minerály musí doplnit infuzí.

Těhotná žena potřebuje cítit fyzickou a emoční podporu od svého partnera i blízkých. Může se cítit unavená a v množství fyzických i duševních změn i přetížená a vylekaná. Se svými pocity by neměla zůstávat sama. Tak jako byli dva při početí dítěte, měli by být dva i při jeho růstu (těhotenství) a příchodu na svět…

Víte, že?

Kyselina listová – pro těhotenství nezbytná

V těhotenství potřebuje organismus ženy více vitamínů i živin, protože pracuje na plné obrátky a vyživuje dva životy. Zvláště to platí pro kyselinu listovou – je vhodné doplňovat ji už před otěhotněním. Kyselina listová )jiný název je vitamín Bg či kyselina folová) je citlivá na teplo, světlo a z organismu se vyloučí do 24 hodin.

Nedostatek kyseliny listové v těhotenství může vést k:

  • zvýšenému riziku potratu,
  • zvýšenému riziku předčasného porodu,
  • nízké porodní hmotnosti dítěte,
  • vážnému defektu neurální trubice a vrozeným vadám míchy a mozku.

Kde se nachází: v listové a zelené zelenině, luštěninách, citrusech, avokádu, celozrnných výrobcích, drůbeži… Nejvyšší obsah se zachovává v potravinách v čerstvém stavu, při tepelném zpracování je vhodná úprava pouze krátkým varem či přípravou v páře. Po poradě s lékařem je vhodné zvážit i doplněk výživy s kyselinou listovou. 

Léky

Platí, že těhulka by neměla žádné léky užívat svévolně a i při problémech typu bolest hlavy, krku či rýmě by se měla poradit o jejich užívání se svým gynekologem (popř. s lékárníkem). Poradna jí na to poskytuje prostor. Spoléhat se na informace z internetu se nedoporučuje. Na druhou stranu je důležité léčbu dodržovat, pokud je to nutné a lékař ji ženě z nějakého důvodu naordinuje. Mějte na paměti, že každý lékař velmi citlivě zvažuje riziko léčby pro matku i plod. Naopak, pokud žena odmítne léky užívat, může děťátko ohrozit právě neřešení onemocnění.

V tomto měsíci je drobeček v bříšku velký asi tři až pět centimetrů a váží přibližně čtyři až šest gramů (je velký asi jako švestka).

Co nového v bříšku? Srdíčko už bije!

Ve druhém měsíci mluvíme sice ještě o embryu, ale už nabývá lidské tvary. Zbývá mu sice malinký „ocásek”, protože páteř roste rychleji než zbytek tělíčka. Polovinu tělíčka tvoří hlavička. Začínající růst horní a dolní končetiny, jsou vyvinuty prstíky. Mezi pátým a šestým týdnem začíná pracovat placenta, při ultrazvukovém vyšetření lze zaznamenat ozvy srdíčka (slyšet ho bude možné až později). Je to jeden z rozhodujících znaků pro potvrzení těhotenství. Vytváří se struktura vnějšího ucha, oční víčka a náznak pohlavních orgánů. Nakonci druhého měsíce je možné vidět i nosík, v ústech se formují zárodky zubů. Jsou již vyvinuty základy všech orgánů a nadále pokračuje jejich vývoj. Z hlediska vlivu různých látek je embryo v prvních třech měsících těhotenství nejzranitelnější – proto je nutné vyvarovat se kouření, alkoholu a snažit se předcházet jakýmkoli onemocněním a dbát na plnohodnotnou výživu.

 

 

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře