Dítě s mobilním telefonem
in

Máte koupit budoucímu prvňáčkovi mobil?

Budou ho mít všichni ve třídě. Přece chceš vědět, že jsem došel do školy… Jak si mám nařídit budík? Při vymýšlení argumentů, proč chtít mobilní telefon, napadá děti řada věcí. Ale je opravdu vaše dítě připravené na mobil? 

Majiteli mobilních telefonů se stávají čím dál mladší ročníky. Nejčastějším důvodem, proč rodiče děťátku pořídí telefon, je bezpečnost – aby mohlo v případě potřeby rodiče kontaktovat nebo naopak. A tahle otázka s nástupem do první třídy se objevuje ve vaší mysli čím dál častěji.

Rozhodnutí, zda dítě bude, nebo nebude mít telefon, musí udělat rodiče, ne hodná babička či kamarád, který dítěti telefon daruje. Při rozhodování si položte následující otázky: Je dítě dostatečně vyspělé? Dělá v životě dobrá rozhodnutí? Je samostatné a zodpovědné při běžných činnostech, jako je třeba uklízení svého pokoje nebo dělání domácích úkolů? Proč chce mít mobil? Jen proto, že ho mají i kamarádi, nebo ho opravdu potřebuje?

Dítě s mobilním telefonem

Pokud už i vy uvažujete nad koupí, zhodnoťte nejprve všechny výhody a rizika:

  • Internet

Chytré telefony mají přístup na internet, ať už přes mobilní data, nebo wi-fi síť. Ta je často veřejně dostupná, například v kavárnách nebo nákupních centrech. Děti jsou velmi zvědavé a vy nemáte možnost kontrolovat obsah webových stránek, ke kterým se proklikají.

  • Nedostatek spánku

„Ještě jeden level a už jdu spát!“ jste možná slyšeli i vy. Mobilní telefon nabízí mnoho zajímavějších činností, než je tolik potřebný spánek.

  • Kyberšikana

Novodobý problém šikanování prostřednictvím e-mailů, zpráv či sociálních sítí se v současné době rozrůstá a ne každé dítě na něj své rodiče upozorní.

  • Sociální izolace

Upřednostňování komunikace přes telefon namísto osobního kontaktu není dnes problémem jen u dětí.

  • Přehnaná kontrola

Zvažte, zda je vaše starost přiměřená, nebo se z vás stala „matka stíhačka“. Děti přehnaně kontrolujících rodičů jsou v dospělosti často nesamostatné a trpí nízkým sebevědomím.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře