náměsíčný
in

Máte doma malého náměsíčníka?

Pro děti je náměsíčnost (odborně nazývaná somnambulismus) poměrně typická: 10–30 % dětí se ve spánku projde po bytě alespoň jednou za život, vyskytnout se u dětí může od chvíle, kdy umějí chodit. Oproti tomu dospělých se na náměsíčné procházky vydává jen 1–7 %.

Malý náměsíčník se dá ve svém stavu jen těžko probudit – má strnulý obličej a otevřené oči, na vnější podněty nereaguje.

Nejčastěji se somnambulismus projeví v první třetině noci a není vyloučeno, že náměsíčníka ani nepotkáte – může se jen posadit na posteli a provést několik pohybů, svléct se a zase obléct či vstát a rozsvítit světlo. Po chvíli se obvykle sám uloží zpět do postele a pokračuje ve sladkém snění (aniž by ráno o svém nočním dobrodružství věděl), nebo se probudí a je překvapený, kde se to ocitl.

náměsíčnost

Somnambulnímu dítěti pomáhají krátké spánky během dne, nebo alespoň vydatný odpočinek, můžete vyzkoušet i relaxaci.

Zajistěte mu také naprostý klid při usínání. Pokud máte doma náměsíčníka, určitě dávejte pozor na dobré zajištění dveří (včetně balkonových) a oken – rozhodně jej nenechávejte spát při otevřeném okně.

Pokud se s náměsíčností u svého dítka setkáte, nepodléhejte panice: u dětí se většinou objevují jen lehké a málo časté projevy somnambulismu a během dospívání tato noční zvláštnost v chování zcela vymizí.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře