in ,

Maminka a podnikatelka Kristýna Farkašová

EBUU – první česká eko platforma pro mateřství a malé děti

Kristýna Farkašová je maminka a zakladatelka první české eko platformy pro mateřství a malé děti s názvem EBUU. Kristýnu inspirovala vlastní situace, kterou zažívala se svým malým synkem, kdy řešila nákup stále nových oblečků, ze kterých rychle rostl, jako každé malé dítě. Vznikl tak nápad na Eshop, kde by si maminka vybrala potřebné věci, které by buď koupila nebo si jen půjčila na určité období.

EBUU šetří peníze, prostor při skladování dětských věcí, čas při prodeji již nenošeného zboží a hlavně planetu.

O EBUU si přečtěte v našem předchozím článku.

Krásný den, Kristýno, představila byste se nám v pár větách? Co jste dělala před mateřskou dovolenou?

Dobrý den, před mateřskou dovolenou jsem pracovala v reklamní agentuře jako New Business Manager. Komunikovala jsem s potenciálními klienty a zaštiťovala výběrová řízení, která k nám do agentury přišla. Ještě před tím jsem studovala a pracovala na Přírodovědecké fakultě UK, ale to už se zdá jako jiný život.

Jak jste se na mateřství připravovala vy? Radil vám někdo s výbavičkou? Nakupovala jste nové oblečení nebo dědila?

Od šestého měsíce jsem byla doma na rizikovém těhotenství a mohla jsem jen ležet a maximálně si dojít na toaletu. Hodně věcí jsem si tedy hledala na internetu, ale musím říct, že mě to spíš zmátlo a nechala jsem se ovlivnit k nákupu zbytečností. Kamarádek s dětmi jsem okolo sebe moc neměla, a proto jsem musela nakoupit 99% výbavy.

Jak se vám daří skloubit podnikání s mateřstvím?

Když syn chodí na půl dne do jesliček, jde to skvěle. Když se ale v březnu školky zavřely, anebo když je teď nemocný a je doma, jde to podstatně hůř a jsme z toho oba chvílemi nešťastní. Ale o tom by mohla povídat každá máma. Je to prostě výzva 🙂

Jak relaxujete?

Upřímně řečeno poslední dobou nemám na relaxaci moc čas. Vím ale, že to není dobře a mám vůči sobě dluh. Doufám, že si to splatím na dovolené v jižních Čechách. Jinak ráda relaxuji jógou, hudbou a četbou dobré knížky.

Kdo je vaší inspirací?

Největší inspirací je pro mě asi Vivienne Westwood. Ekologická aktivistka, módní návrhářka, podnikatelka, která si jde za svým snem, i když to vždycky zrovna nevychází. Ohromně silná žena, která se nebojí říct, co si myslí.

Zajímáte se dlouhodobě o módu a udržitelnost?

Vždycky jsem byla ekologicky zaměřená. Vyrůstala jsem v Českém ráji a v Jizerských horách, takže si přírody hodně vážím. O módu jsem se nikdy moc nezajímala, pasivně ji sleduji až poslední roky. Myslím, že je hlavní mít svůj styl, ve kterém se cítíte dobře. Pak poznáte, že Vám v šatníku stačí jen pár kousků a nemusíte chodit každý měsíc nakupovat.

Jak vás napadlo založit EBUU?

Ten nápad se utvářel postupně. Nejvíc mě asi ovlivnil fakt, že jsem musela první měsíce synova života neustále něco pořizovat. Tím, že jsem výbavu musela nakupovat sama, což nemám ráda, jsem zatoužila po službě, která by si věci ode mě brala zpátky.

Kde sháníte oblečení a produkty do EBUU/ s kým spolupracujete?

V současnosti už dostává EBUU spoustu věcí darem. Rodiny za svou laskavost dostanou přenosný voucher s 15% slevou k pořízení čehokoliv. Jsme domluveni, že věci, které EBUU nevyužije, shromažďuji na charitu. Ostatní produkty vybírám zodpovědně podle přístupu značky k životnímu prostředí. Mám potom tu čest spolupracovat se samými skvělými lidmi – Almara Soap, Bobánek, Děláme do plen, Golden Czech Hands, Kotoloč, Repetebox, Ric Pic, Shoptet, Soulad, Tierra verde. Snad jsem na nikoho nezapomněla 🙂

Co se děje s poničeným oblečením?

Některé je možné opravit a nabídnout ho pak za pár korun jako „Recycle“ zboží. Jiné pak druhotně využiji jako úklidové hadry. Zatím jich nebylo mnoho, takže jsem neřešila nějaký hromadný upcycling. V Čechách navíc neexistuje továrna, která by zpracovávala starý textil. Takže hadry na úklid jsou v současnosti nejlepší řešení.

Co vás na EBUU nejvíce baví?

Baví mě všechno. Neustále se něco učím a nemám stereotypní práci. Ale je pravda, že už bych potřebovala parťáka, se kterým bych se podělila hlavně o správu eshopu.

Jak probíhají workshopy? Workshopy pořádáte přímo vy?

Ano, pořádám je přímo já. Jsou na hodinu a půl a procházíme si s budoucími maminkami a tatínky vybavení pro miminko na první měsíce. Vysvětluji jim, kolik potřebují oblečení do začátku, jaké velikosti, ukazuji jim typy plínek, koukáme se na hračky a probíráme možnosti nošení miminka. Rodiče se pak můžou ptát a je to celé vedené formou interakce. Není to žádná přednáška. Cílem je, aby si dokázali sami udělat představu, co zrovna pro ně bude ta nejlepší cesta.

Co plánujete za nové služby a produkty?

V současnosti je hodně nových věcí v procesu. Plánuji otevřít obchod a workshopové místo, spolu se skvělými partnery vytváříme balíčky do porodnice a chystáme nabídku hnízdeček a zavinovaček. A v hlavě toho mám ještě spousty 🙂

EBUU můžete podpořit na HITHITu koupí ODMĚNY – například si zaplatit workshop, vybrat si slevu na váš nákup nebo můžete adoptovat chytrou židli pro workshopy, která bude označena vaším jménem. Nebo můžete přispět jen tak 😊

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře