in

Letíte k moři? Jak zvládnout pískání v uších i bakterie

Přes 30 procent Čechů zamíří na dovolenou letadlem. Ale jak zvládnout oteklé nohy, infekty i pískání v uších? Nebo ještě lépe – jak se jim vyvarovat?

Neduhů, které vás můžou v letadle potkat, je hned několik. Tak třeba po fyzické stránce…

„Statické sezení i několik hodin ve stísněném letadlovém prostoru je náročné především pro dolní končetiny, které bolestivě tuhnou a otékají. Dále jsou obvyklé bolesti krční páteře nebo hlavy kvůli nevyhovující poloze hlavy ve spánku. Při dlouhém sezení se může navíc ozvat také bolest v kostrči,“ vyjmenovává vedoucí fyzioterapeutka FYZIOkliniky Iva Bílková.

Maminky cestující s dětmi možná zase tak dlouho sedět nebudou – problém však můžou mít, když na sobě nechají dlouho spát děťátko (a zůstanou ve strnulé pozici) nebo když část letu prochodí s dítětem v náručí, aby se utišilo.

Svalové problémy z cestování letadlem pomáhá eliminovat řada jednoduchých pomůcek, dostupných i v obchodech na větších letištích. „Do letadla bych doporučila krční polštář pro podporu hlavy pří spánku a odpočinku. S ním lze předejít přetížení či zablokování krční páteře, bolestem hlavy a dalším potížím. Pokud někoho trápí bolesti kostrče, existují i nafukovací polštářky pro sezení. V případě, že člověk trpí na otékání dolních končetin, měl by před nástupem na palubu zvážit kompresní podkolenky,“ uvedla Iva Bílková.

Při vzletu a přistávání trápí mnoho lidí vinou vyrovnávání tlaku v kabině nepříjemné, někdy až velmi bolestivé zalehnutí uší. „Tyto stavy zmírní žvýkačka nebo takzvaný potápěč, snadný cvik, kdy si člověk zacpe nos a přes něj se pak snaží vydechnout,“ popsala fyzioterapeutka. Takové cviky zkuste trénovat s dětmi už pod odletem hravou formou. Je to lepší, než když se budou muset ve stresové situaci, když vnímají bolest, koncentrovat na něco nového, co se musí naučit.

Cviky na palubu

Pokud je to jen trochu možné, zkoušejte se procházet v uličce, dodržujte dostatečný pitný režim a třeba si i trochu zacvičte. Vsedě opřete chodidla o zem a střídavě je stavte na paty a co nejvýše na špičky. Udržujte svižné tempo. Můžete střídat polohy – jedna noha na špičce, druhá na patě a naopak. Druhý cvik je na protahování a napřímení krční páteře: vsedě napřimte páteř, ramena jsou stažená dolů, bedra mírně dopředu, dlaně položené na stehnech. S dlouhým výdechem pusou rukama zatlačte do stehen a „odtlačte“ se za hlavou vytaženou co nejvýše, napřimte páteř, hlavu vytáhněte co nejvýše a bradu zasuňte mírně zpět k páteři, ramena jsou stále dole. S dalším výdechem hrudník „sjíždí“ dolů k pánvi.

A k už zmíněnému pitnému režimu se vyplatí ještě zmínit jednu věc: i když to možná v kontextu letních dovolených bude vyznívat úsměvně, dobře posloužit mohou i teplé nápoje – horkou páru stoupající nad hrnkem vdechujte nosem, čímž podpoříte vlhkost nosní sliznice. Obdobnou službu pak zastanou i nosní spreje určené ke zvlhčení sliznice, případně navlhčený kapesník, přes nějž budete občasně dýchat. Při pitném režimu byste se naopak měli vyhýbat alkoholu a nápojům s kofeinem, obojí totiž váš organismus spíše dehydruje.

Letadlo, ráj bakterií

V uzavřeném prostoru letadla s nízkou vzdušnou vlhkostí se snadno šíří viry respiračních onemocnění, opěrky sedadel či výklopné stolky jsou pak rájem bakterií. Podle loňské studie společnosti Boeing provedené ve spolupráci s výzkumníky z amerických univerzit Emory University a Georgia Tech mají cestující na palubě letadel až 80% šanci, že onemocní. Hrozí jim především respirační onemocnění, zejména pokud sedí poblíž nemocného člověka nebo jen přenašeče nemoci.

Uzavřený prostor letadla – a obecně řečeno každého dopravního prostředku nebo i budovy –, kde se v malé oblasti sejde velké množství lidí, je ideálním místem pro přenos virových nebo bakteriálních onemocnění. „Klimatizace snižuje vzdušnou vlhkost, což vysušuje sliznice a usnadňuje průnik patogenů do organismu. Proto cestujícím na palubě letadla hrozí riziko nákazy ve větší míře než v běžných uzavřených prostorách,“ vysvětluje celostní lékař Bohumil Ždichynec.

Vzdušná vlhkost se skutečně v letadle pohybuje jen kolem 11 %, což je dle studií natolik nízká vlhkost, aby se narušilo fungování takzvané mukociliární clearance, tedy jednoduše řečeno schopnosti hlenů a řasinek čistit respirační ústrojí od patogenů. Viry přitom ve vzduchu na palubě letadla přežívají mnoho hodin: například viry běžné rýmy přežijí až 18 hodin, viry chřipky 8 hodin. Co se týče bakterií, ty vydrží i celé dny. Právě bakteriemi je prostor letadla též běžně zaplaven. Mohou se držet na opěrkách a v kapsách sedaček, na přezkách bezpečnostních pásů, na výklopných stolečcích i na palubních prospektech, letácích a časopisech. O splachovadlech toalet pak ani nemluvě.

Minimalizujte styk s rizikovými předměty a zvlhčujte sliznice

Jak tedy riziko onemocnění při letu letadlem zmírnit? Především je dobré vyvarovat se přílišného styku s místy, na nichž mohly ulpět bakterie, tedy zmiňované výklopné tácky, palubní časopisy, opěrky a podobně. Odborníci též doporučují nevypínat si nad hlavou klimatizaci, protože filtry v ní užívané dokážou zadržet viry šířící se vzduchem. Velmi vhodné je mít s sebou na palubě zásobu dezinfekčních ubrousků, jimiž si pravidelně utírejte ruce, používejte je i na dětské hračky, které spadnou na zem.

Nejlepší obranou je silná imunita

Tou nejzákladnější prevencí proti onemocnění všeho druhu je pak samozřejmě také dlouhodobé posilování imunity. „Silnou obranyschopnost získáváme zdravým životním stylem, především pohybem na čerstvém vzduchu, otužováním a pestrou vyváženou stravou bohatou na antioxidanty, například vitamíny C a B, a dále také minerály, stopové prvky a další významné nutrienty. Důležité je rovněž dbát na zdravé zažívání – ve střevním mikrobiomu totiž sídlí většina buněk našeho imunitního systému. Zdravou střevní mikroflóru podpoříte stravou bohatou na vlákninu a probiotika,“ radí lékař Bohumil Ždichynec a dodává, že obranyschopnost posílí také užívání kvalitních doplňků stravy, jako je například přípravek Immun44. Ten obsahuje komplexní směs takzvaných polyfenolů – látek, které slouží k zásobování imunitního systému – a dále rovněž biologicky aktivní vitamíny z čistě přírodních zdrojů, antioxidanty a další minerály i stopové prvky podporující správné fungování imunity.

Před odletem se vyspěte

Rozhodně se neřiďte tím, že k cestování zkrátka patří cestovní horečka. Naopak, měli byste se snažit se co nejméně stresovat. Před odletem se též řádně vyspěte (víme, že s malým cestovatelem je to někdy složitější) a letíte-li do země s výraznějším časovým posunem, pokuste se své vnitřní hodiny již dopředu adaptovat, kupříkladu tím, že půjdete dřív nebo později spát, budete dříve či později vstávat a podobně. Bojovat proti projevům pásmové nemoci pomáhá i fyzická aktivita, díky níž se tělo rychleji adaptuje na jinou časovou zónu. Místo toho, abyste si po příletu šli lehnout do hotelu či na pláž, si tedy raději lehce zacvičte nebo běžte na procházku. Děti také přeorientujte na nový režim hned, možná se jim kratší a jiný spánek líbit nebude, a tak se je snažte během dne co nejvíce unavit, aby večer poklidně usnuliy.

Komentáře

Leave a Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře