in ,

Jaké je to být mámou?

Být maminkou je krásné a náročné zároveň. Je to úděl, který se s námi táhne napříč celým životem a nekončí ani ve chvíli, kdy děti opustí společný domov.

Mámy milují své děti bezpodmínečně, pečují o ně, strachují se a pomáhají, kdykoli je to třeba. Proto si po právu zaslouží být oslavovány, a to nejen v jeden jediný den, ale stále.

Každé malé dítě ví, že nejbezpečnější a nejdůležitější místo v jejich životě, je mámina náruč. A každý člověk, který svou mámu ztratil ví, že ačkoli se dá dnes už mnohé nahradit, máminu náruč, vřelé objetí a laskavý úsměv nenahradí nic.

Ruka, která vede, hladí a vychovává

Role maminky je nejtěžší v tom, že chceme být dokonalé a špatně snášíme, když to tak není.

Pro své dítě, ale budete vždy tou nejlepší mámou na světě, i když ho občas káráte nebo trestáte. Dokonce, i když občas vynecháte oběd, nebo uděláte dva dny po sobě krupicovou kaši, protože se vám prostě nechce vařit.

Pro malé děti je máma středobodem vesmíru, nic není důležitější. A i když vyrostou a těžko se jim to přiznává, středobodem stále zůstává. Chodí se k ní vyplakat, utěšit nebo se podělit o radost či starost. Máma není dokonalá, nikdy nebude, protože nikdo na světě není dokonalý. Ale je naše a je jediná.

Láska mezi matkou a dítětem je naprosto jedinečná, žádná jiná taková láska není a nebude. V dospělosti, než si pořídíme vlastní děti, na to občas zapomínáme.

Dřina i radost

Fakt, že být rodičem je dřina, je všeobecně známý. Napadlo vás ale někdy vyjádřit tuhle dřinu v číslech? Britský deník Daily Mail ano, a podle jejich průzkumu vyšlu najevo, že mámy mají doslova nadlidské schopnosti! Jak jinak si vysvětlit, že zvládají denně 42 nesnadných úkolů souvisejících s péči o děti a domácností. Nezasvěcení možná namítnout, že jsou mezi nimi započítány úkony jako roztřídit prádlo, zapnout pračku apod., ale když se to všechno sečteme dohromady, musíme dojít k závěru, že mateřství je vlastně „celodenní náročná dřina“.

rsz_153143428Mateřství v číslech

Nikdy vás nenapadlo podívat se na svůj den na mateřské „dovolené“ přes kalkulačku? Je to velmi zajímavé a dost možná byste měla tento nový pohled ukázat i všem těm nevěřícím Tomášům, kteří mají pocit, že maminky na mateřské mají několikaletý státem placený veget. Z oněch 42 úkolů, které za den zvládne máma vykonat je devatenáct z nich třeba stihnout ještě před devátou hodinou dopolední. Což jen potvrzuje tvrzení většiny matek, že je největší únava přepadá většinou kolem oběda. Odborníci doporučují, aby mámy využily každé možné chvíle k odpočinku. Pokud šlo vaše děťátko spát, odeberte se do říše snů za ním a nehoňte se.

Jen velmi málo matek, ale skutečně dítě uloží a jde si odpočinout také

Většinou se snaží dohnat, co nestihly, anebo se snaží „nahnat čas“ a honem vyžehlit, upéct bábovku, vytřít, umýt okna apod. Pokud si teď říkáte, no co, tak to doženou, jakmile večer zavřou malí andílci oči, jste na omylu.

Celých 84 % matek uvedlo, že ještě dlouho potom, co děti usnou, dodělávají povinnosti, které se jim nepodařilo splnit během dne. V dnešní době ale není také ničím neobvyklým, že k tomu všemu má máma ještě také normální zaměstnání (ať už pracuje z domova nebo dochází do práce na částečný úvazek) i na mateřské. V takovém případě je třeba o to víc odpočívat a dávat si pozor, aby se žena nevyčerpala příliš.

Všechno má své hranice

Od přírody jsme jako ženy a matky dostaly do vínku dar péče – pečujeme o naše domovy, o potomky a o partnery. Ale s čím dál více se zrychlujícím tempem našich životů jsou na ženy kladeny stále vyšší a vyšší nároky. A ty se dají uspokojit jedině za předpokladu, že upozadíte své vlastní zájmy a potřeby a upřednostníte děti a partnera. Ale je to správné? A jak to může vlastně dopadnout? Nemůže to skončit jinak, než kolapsem, vyčerpáním, depresemi, ztrátou chuti do života a nezájmem. Najednou si uvědomíte, že nežijete, jen přežíváte ze dne na den a doufáte, že ten další bude o něco lepší a volnější než ten předešlý. Nestyďte se proto odpočívat, zvolněte, nesnažte se dokázat všem kolem sebe, že jste nadčlověk a že všechno zvládnete sama! Pokud vám únava brání ve vytírání, tak co?! Vytřete, až si odpočinete! Nebo požádejte o pomoc partnera. Zároveň si najděte nějaký čas jen pro sebe, zajděte ke kadeřnici, zacvičit si nebo jen tak na procházku. Nemusíte přece nikomu nic vysvětlovat, prostě si potřebujete odpočinout a za to se rozhodně stydět nemusíte!

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře