in , ,

Jak na výběr vlhčených ubrousků?

Pět tipů pro správný výběr ubrousků (nejen) do porodnice

Vlhčené ubrousky jsou jednou z mnoha důležitých položek. V porodnici totiž není příliš mnoho prostoru na umývání děťátka v umyvadle – nemluvě o tom, že ani doma není vždy nejpohodlnější každou půlhodinku, hodinku natahovat to malinké křehké stvoření nad umyvadlem. Čistá voda je samozřejmě důležitým a jedním z nejčistších mycích činitelů, ale i vodou umývaná prdelka se může zapařit, když se zabalí vlhká či je citlivá na tvrdou vodu z vodovodu.

Mnoho maminek si nákup vlhčených ubrousků do porodnice rychle odbude nákupem některých z nejprodávanějších značek, přičemž doufají, že prostě „sednou“ a nezpůsobí opruzeniny. Jestliže náhodou začervenalou prdelku způsobí, problém se řeší zpětně, tedy krémy na opruzeniny nebo dodatečným větráním. Věděli jste však, že správný výběr vlhčených ubrousků je tou nejlepší prevencí? A že existují i ubrousky bez parfemace, s minimem složek, případně takové, které jsou díky technologii a kvalitě vody uvnitř čistší než voda z vodovodu? Voda přece jen obsahuje i změkčovadla a čisticí látky (např. chlor).

Přinášíme vám léty, maminkovskými pokusy, recenzemi a testy ověřené tipy a triky, se kterými výběr těch správných vlhčených ubrousků nedopadne opruzeným a bolestivým zadečkem miminka. Prevence je přece nejlepší lék.

Méně je více

U vlhčených ubrousky platí věta „Méně je více“ stonásobně. Čím méně složek, tím méně možností podráždit jemnou dětskou pokožku, která nasaje vše – i to dobré, ale i to, co nechceme. A to rychleji než ta dospělácká. Každý konzervant a každá parfemace zvyšuje šanci na opruzení – takže ubrousky s minimem složek znamenají méně dráždivých prvků a menší zatížení pokožky. Na trhu najdete více druhů: nejméně složek (pouze dvě) obsahují ubrousky WaterWipes. Jiné „vodní“ typy, např. My Happy Planet či HiPP Babysanft Aqua Natural, obsahují složek pět (oba po dvou jemných konzervantech); oblíbené Pampers Aqua Pure obsahují složek sedm. Určitě si před koupí zkuste otočit obal a spočítat množství složek.

Raději kvalitní a menší množství

Když maminka vyzkouší více druhů vlhčených ubrousků, často si nakonec uvědomí, že přílišné šetření se vlastně nevyplatí. Ty levnější, méně kvalitní vlhčené ubrousky jsou obvykle tenké a menší, takže jich rodič spotřebuje na jednu pokakanou plenku podstatně více. S hrubšími, odolnějšími a mokřejšími ubrousky vystačí jeden, maximálně dva kusy. Je důležité najít rovnováhu mezi správnými vlastnostmi a cenou – ostatně i ty dražší jsou často nabízené i v ekonomičtějších baleních či ve slevách.

Být eko je dobré pro děťátko i pro planetu

Naše země bude dědictvím našich dětí, proto se jistě vyplatí ji odevzdat v použitelném stavu.  Biologicky odbouratelné ubrousky jsou ty, které se v přírodě přirozeně rozloží, díky čemuž znamenají menší zátěž pro naši planetu. Přirozeně a podvědomě tak děti učíme respektu vůči životnímu prostředí, což od nás ti nejmenší snadno odkoukají. Stále více výrobců vlhčených ubrousků proto vyrábí svůj produkt v „biodegradable“ kvalitě, tedy takové, která ubrousku umožňuje se přirozeně rozložit. V praxi to znamená materiál vyrobený z rostlinných vláken (např. viskózy nebo celulózy) namísto běžných plastových (polyesterová vlákna). Utírat zadeček přírodními vlákny je šetrnější jak k planetě, tak k miminku.

Vlastní průzkum: recenze i odborné testy se vyplatí si „vygooglit“

Jedním z nejjednodušších přístupů je, vybrat vlhčené ubrousky na základě uživatelských recenzí. Navzdory tomu, že je rádi vybíráme přímo v drogerii podle toho, které jsou zrovna dostupné či v akci, je dobré si před koupí udělat menší průzkum. Na internetu se dá najít mnoho recenzí od rodičů, díky čemuž je možné rychle zjistit, které zklamaly, které se trhají, případně se kterými jsou zkušenosti převážně dobré, recenze na ně jsou pozitivní a jedná se tak o ubrousky ověřené množstvím rodičů.

Na praktickém obalu záleží

I když obal přímo nedefinuje kvalitu ubrousků, dobrý obal nám jejich používání dovede velmi ulehčit (stejně tak jako špatný ho zvládne opravdu ztížit). Obecně platí, že obalová „technika“ něco stojí, a proto mají ubrousky z vyšší cenové skupiny systém vytahování a uzavírání obvykle o něco lépe promyšlený. Jestliže otvor, který je nutné po použití zalepit, po pár vytaženích ubrousku nedrží, obsah rychle vyschne a stane se nepoužitelným. Rychle se trhající obal také není výhra – nezalepený opět znamená vyschlý obsah. A pokud se ubrousky vytahují velice špatně, s plačícím miminkem a nutností rychlého přebalení si rodič akorát tak zanadává (a příště koupí jiné).

Tipem na konec nebude tip na nákup, ale na umývání či utírání dětského zadečku. Bez ohledu na způsob čištění – ubrousky, žínka s vodou či umývání zadečku v umyvadle – hodně záleží i na tom, jestli děťátko nebalíme do mokré plenky. Vždy je potřeba dát pozor a nechat prdelku chvilku uschnout. V kombinaci s dobrými ubrousky tak eliminujete riziko opruzenin na úplné minimum.

 Tak ať jsou všechna přebalování bezproblémová – a malé zadečky spokojené a bez opruzenin.

  

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře