Respirační onemocnění patří k tomuto období jako studený vítr. Že je možné zimu přežít i bez nemoci, a dokonce i u dětí, nám přijde jako sen. Ale věřte, dá se to.
Prosinec nepřeje jen zimním sportům. Hlavním tématem, hned po Vánocích a počasí, se staly nemoci. Ambulance pediatrů i všeobecných lékařů praskají ve švech, stejně tak pohotovosti.
Proč jsme nemocnější?
Příčin je více. V tomto období je náš organismus vystavený častějšímu střídání teplot, které jsou venku příliš nízké a uvnitř zase vysoké. S tím souvisí i suchý vzduch, méně časté větrání místnosti. Po celý den jsme víc vevnitř než venku, přijímáme málo slunečního záření, které zase způsobuje to, že hodnoty vitamínu D jsou v populaci nízké. A pokud holdujete ne příliš zdravé stravě a málo se hýbete, vašemu tělu chybí i další vitamíny nebo hormony, které mají vliv na to, jak spíte, jak se cítíte, ale i jak fungují vaše vnitřní orgány. Kombinací těchto faktorů se stáváme vůči útokům virů a bakterií méně odolní, a tak – nadlehčeně – virus, se kterým by si vaše tělo v jiném období roka hravě poradilo, vás nyní může lehce vyřadit z vašeho denního koloběhu a skončíte v posteli. To se týká i dětí, jejichž imunita si toho pamatuje ještě méně, než imunita dospělých. Obzvlášť časté jsou v tomto období nemoci dýchacích cest. Spolu s pokožkou nejvýrazněji reagují na časté změny teplot. To jejich stav oslabuje, dochází k jejich nedostatečnému prokrvení a snižují jejich obranu proti infekcím.
Prevence a léčba
Jako malé děti jsme se často při kašli či zahlenění doma napařovali nad hrncem s bylinkovým čajem. Z duše jste to nesnášeli? S utěrkou na hlavě nad pářícím se hrncem jste marně protestovali. Rodiče věděli, že toto ,,určitě” pomůže. A měli pravdu.
Inhalování má preventivní význam. Inhalovat můžeme i když jsme zdraví, ale i v případě, kdy se objeví rýma, kašel, ale i při akutních stavě (léčebný význam inhalace). Co je zajímavé, inhalování je vhodné i pro alergiky a astmatiky, u kterých může mít respirační onemocnění ještě delší a těžší průběh. U nich však platí pravidlo – zvlášť opatrně vybírat bylinky a léčiva určená na inhalování a inhalovat tak pouze se souhlasem alergologa.
Bez hrnce a utěrky
Dnes, naštěstí, už nemusíme sebe ani svoje děti trápit nad pářícím hrncem s utěrkou na hlavě. O hodně komfortnější a stejně účinné jsou inhalátory. Na trhu jsou v nabídce různé druhy, např. elektrické, kompresové, parní či ultrazvukové. Mnohé nevypadají vůbec odstrašivě a kromě důležitých funkcí mají i veselý dětský design (např. postavičky zvířátek), což výrazně pomáhá inhalování dětem zpříjemnit.
Tipy MÁMA A JÁ:
Jak vybrat správný inhalátor
- při výběru inhalátoru si na začátek položte otázku, zda má sloužit pouze jako prevence, nebo ho chcete používat i při samotné léčbě.
- Klíčovým faktorem při výběru je rozprašovací výkon inhalátoru. Jde o rychlost, jakou dokáže přeměnit léčebný roztok na dýchatelnou mlhovinu. Udává se v mililitrech za minutu. Čím vyšší je tato hodnota, tím rychleji dopraví inhalátor léčivo do dýchacích cest, a tím kratší bude nutná aplikace. Rozprašovací výkon může být uvedený na obale, např.: 0,3 ml/min.
- Důležitým ukazatelem je velikost částí rozprašovače léčiva a funkce, které pomáhají dostat léčivo co nejefektivněji do dýchacích cest, např. přizpůsobení přístroje dechovému tempu pacienta nebo regulaci průtoku vzduchu.
- Velikost kapek léčiva vytvořené inhalátorem – menší částečky (do cca 5 mikrometrů/ μm) jsou vhodné i na léčbu astma, větší částice (okolo 10 μm) dobře ošetřují sliznici nosu a dolní dýchací cesty atd. Na léčbu je ideální střední velikost částí, teda 1-6 μm.
- Inhalátor by měl obsahovat novorozeneckou a/nebo dětskou masku a náústek. Každému dítěti či dospělému vyhovuje při inhalování něco jiného. U dětí se spíše osvědčuje maska.
- Co je plusem při koupi inhalátoru? Pokud má nízkou hmotnost, tichý chod, je skladný, obsahuje cestovní pouzdro a edukační návod.
Péče o inhalátor
Před prvním použitím, stejně tak po každém použití je důležité inhalátor a jeho příslušenství vyčistit. Dezinfekce výrazně snižuje riziko přenosu různých infekcí, jelikož při použití inhalátoru dochází ke kontaktu s různými viry a bakteriemi. Na dezinfekci inhalátoru je vhodné koupit speciální roztok a podle návodu přístroj čistit.
Jak často a co inhalovat?
Při prevenci – podle potřeby, případně jednou denně – vhodná je inhalace vincentkou nebo solným roztokem (cca 10 minut).
Při prochladnutí, viroze, kašli – podle potřeby, v průměru 2 až 3 krát denně – vincentkou, solným roztokem , případně léčivem, které doporučí lékař. Díky inhalování se léčivé látky dostanou hluboko do dýchacích cest, léčí je a posilují.
Alergici, astmatici, jiné chronické onemocnění dýchacích cest – podle doporučení lékaře v závislosti od další léčby.
Pozor!
Inhalování není vhodné hned po jídle, ani při vysokých horečkách. Osoby trpící vysokým krevním tlakem a nemocemi srdce by měli inhalovat pouze se souhlasem lékaře.
Vyzkoušejte
Himalájskou nebo mořskou sůl
Jsou stále populárnější, a to nejen v gastronomii. Svoje nadšence mají i při inhalování. Důvody je více: látky v himalájske a mořské soli napomáhají detoxikaci, zlepšují spánek, zmírňují otoky a snižují zahlenění. Vyzkoušejte to sami na sobě.
Bylinky
Jako děti jsme se často napařovali nad heřmánkem. Dnes jsou lékaři při inhalování bylinek opatrnější, protože mnohé z nich mohou být alergenem. Pokud při inhalování uvažujete nad bylinkami, pozor platí obzvlášť pro malé děti, těhotné ženy a alergiky. Bylinky, které se všeobecně doporučují na inhalování, jsou zejména heřmánek, tymián, šalvěj, echinacea, majoránka nebo řepík.
TIP MÁMA A JÁ
Pokud mají děti problém vydržet pár minut inhalovat, čtěte jim při tom pohádku, pusťte dětské písničky nebo vymyslete nějakou kreativní krátkou hru. Vyhněte se dávání odměn za to, že procedúru podstoupí.Nedělají to kvůli vám, ale pro svoje zdraví.
Citace
Inhalace je vhodná jako prevence, ale i jako doplňková léčba při akutních stavech prochladnutí, kašle, při rýmě, i jako podporná léčba pro alergiky a astmatiky.
Při suchém kašli inhalace napomáhá zvlhčování sliznic dýchacích cest, a tím mírní kašel. Naopak, při vlhkém kašli ulehčuje vykašlávání hlenu.
Komentáře