NĚKDO OTĚHOTNÍ PO MATURITĚ, DALŠÍ, AŽ KDYŽ SFOUKNE NA DORTU 40 SVÍČEK. NASTÁVAJÍCÍ RODIČE MAJÍ OHLEDNĚ IDEÁLNÍHO VĚKU NA POČETÍ POTOMKA NESPOČET OTÁZEK. JESTLI JSTE NEPROŠVIHLI IDEÁLNÍ VĚK ZODPOVÍ
GYNEKOLOŽKA MUDR. TEREZA HUBOVÁ.
Jaký je průměrný věk těhotné pacientky, který k Vám přijde do ordinace?
Průměrný věk se pohybuje mezi 28-33 roky, výjimkou už ale nejsou ženy kolem 45 let ani rodičky kolem 20 let. Spíš se na ně společnost dívá, jako by se jednalo o výjimku.
Odkládají ženy první dítě stále více, nebo si uvědomují, že mít děti ve 40 nemusí být snadné?
Myslím, že si rizika uvědomují, ale touha po dítěti bývá dost silná a neznám moc žen, které by se těhotenství vzdaly kvůli věku.
A teď ta klíčová otázka: Jaký je tedy ideální věk na početí prvního dítěte z biologického hlediska?
Ideální věk pro těhotenství je od 20 do 35 let.
Do jak vysokého věku je početí prvního dítěte u ženy a u muže v pořádku z hlediska kvality vajíček a spermií a nese s sebou minimální zdravotní rizika pro plod?
Takto se to ale říct nedá. Páry mohou počít dítě v 35 letech nebo mnohem později, ale existuje věková hranice, což je právě již zmíněných 35 let, kdy určitá rizika je třeba brát v potaz.
Pokud se rozhodne žena ve 40 letech otěhotnět, platí pro ni jiná pravidla?
V první řadě by měla počítat s tím, že pokud má před těhotenstvím zdravotní obtíže (zejména vysoký krevní tlak, cukrovku), může být komplikacemi ohroženo jak samotné těhotenství, tak i zdraví ženy. U žen nad 35 let se zvyšuje riziko chromozomálních aberací u plodu, potratu, mrtvorozenosti, hlavně ale častěji už těhotenství začínají s obezitou nebo chronickým onemocněním, ať už se jedná o vysoký krevní tlak, cukrovku, nebo se tyto komplikace vyvinou v průběhu gravidity.
To není málo rizik, přitom bývá největším strašákem Downův syndrom…
Downův syndrom patří právě mezi ty chromozomální odchylky, jejichž výskyt úzce souvisí s rostoucím věkem – žena kolem 35 let má riziko Downova syndromu asi 1:240, kolem čtyřicátého roku věku je to už 1:53.
“Pokud má pár pravidelný pohlavní styk, pak asi 82% párů ve věku nad 35 let otěhotní do jednoho roku a 90% do dvou let.”

Nepatří mezi “pravidla” i to, že v pozdějším věku má žena
horší průběh těhotenství?
Určitě to neplatí. Spíše bych řekla, že ženy, které rodí v pozdějším věku své první dítě, to snáší hůř. Pro ženy, které už rodily, bývá často další těhotenství v pozdějším věku pohodové.
Na co by se ženy připravující se na těhotenství měly ohlížet?
Ideálně na věk a celkový zdravotní stav, ale realita bývá úplně jiná – otěhotní ženy v pokročilém věku i velmi nemocné.
Jaká jsou rizika těhotenství pod 20 let? Jaká jsou rizika těhotenství nad 35 let věku matky?
U rodiček pod 20 let se častěji setkáváme s preexistující enémií, astmatem, mívají nižší BMI, často se jedná o nechtěné těhotenství s nedostatečnou nebo žádnou prenatální péčí. Mají i vyšší riziko nízké porodní hmotnosti, pocházejí z nižších socioekonomických vrstev, je mezi nimi dost kuřaček. U žen nad 35 let se zvyšuje riziko toho, o čem jsem již mluvila, tedy chromozomálních aberací u plodu, potratu, mrtvorozenosti… Hlavně častěji už těhotenství začínají s obezitou nebo chronickým onemocněním, ať už se jedná o vysoký krevní tlak, cukrovku, nebo se tyto komplikace vyvinou v průběhu gravidity.
Jaký je porod u starších rodiček? Bývá u nich císařský řez častěji?
Porod může probíhat zcela běžně bez komplikací, nicméně starší rodičky mají 3x větší riziko, že porod skončí císařským řezem.
Jak dlouho se lidé ve vyšším věku průměrně pokouší o dítě?
To je velmi individuální a závisí to na celkovém zdravotním stavu, na reprodukčním zdraví obou partnerů a také na frekvenci pohlavních styků. Pokud má pár pravidelný pohlavní styk, pak asi 82% párů ve věku nad 35 let otěhotní do jednoho roku a 90% do dvou let.
“U žen nad 35 let se zvyšuje riziko chromozomálních aberací u plodu, potratu, mrtvorozenosti.”
Řekla byste, že je odkládání těhotenství do pozdějšího věku fenomén? Nebo je to zkrátka takový životní styl? Není to způsobeno tím, že ženy i muži hledají dlouho životního partnera a chtějí být náležitě zajištěni a na příchod potomka připraveni?
Je to trend, na jedince jsou kladeny vysoké nároky, ženy jsou soběstačné po všech stránkách, dosahují vyššího vzdělání, lepších pracovních postů, pokulhává rodinná politika. Skloubit péči o dítě a pracovní život společnost moc neusnadňuje, konečně jsou dostupné lepší antikoncepční metody a také díky asistované reprodukci už není pokročilý věk takový strašák.
Setkáváte se s pacientkami, které z důvodu vysokého věku absolvovaly umělé oplodnění?
Ano, čím dál častěji.
Komentáře