nastandard Jeseníky
in , , ,

Do detailu: Jeseník

Seriál poznáváme porodnice


Kde jinde by mohla být Jesenická nemocnice než přímo ve městě Jeseník? V srdci krásné krajiny pohoří Hrubého Jeseníku se rodí ročně na 300 dětí.


Novorozenecká část oddělení Jesenické nemocnice

se nachází v prostorách Porodnicko-gynekologického oddělení. Maminkám nabízí šest lůžek v podobě dvoulůžkových pokojů s nově zrekonstruovaným sociálním zařízením a zajišťuje péči o fyziologické novorozence, což jsou děti narozené po 36. týdnu těhotenství s nekomplikovaným poporodním průběhem. Rozsáhlou rekonstrukcí prošly i dva nadstandardní pokoje po jednom lůžku, za které si maminky mohou připlatit. Základním úkolem personálu je především práce s maminkami při zahájení a rozvoji laktace.

gynekologie Jeseníky
Gynekologie

Oddělení získalo status baby friendly hospital, což znamená, že je přátelské vůči dětem. Tento status je celosvětově udělován nemocnicím, jejichž novorozenecká oddělení splní náročná kritéria stanovená Světovou zdravotnickou organizací na podporu kojení jako jednu z hlavní podmínek zdravého vývoje dítěte.

Našim cílem je vytvořit vlídné, vstřícné a přátelské prostředí pro matku a dítě po celou dobu jejich pobytu na našem oddělení. O tom svědčí i kladná odezva maminek na péči a pozornost, kterou jim lékaři i zdravotníci věnují. O maminky se pečuje s individuálním přístupem a především s láskou, k čemuž přispívá i fakt, že oddělení s 300 porody ročně je spíše domáckého rázu. Pokud chce být otec dítěte u porodu, bezplatně zajistíme přítomnost otce či jiné blízké osoby u porodu. Ke zpříjemnění atmosféry na porodním sále nabízíme aromaterapii a audioterapii.

nemocnice jeseník

Jesenická nemocnice pořádá organizované cvičení v těhotenství a šestinedělí přímo v areálu nemocnice. Další možností, kterou mohou maminky využít, jsou rehabilitační pomůcky a hydromasážní centrum, které jsou součástí porodního sálu. V případě poporodních komplikací spolupracujeme s novorozeneckou jednotkou intenzivní péče ve Fakultní nemocnici Olomouc. Dětem i maminkám jsou po 24 hodin na oddělení k dispozici zkušené novorozenecké sestry a sloužící dětský lékař. Zdraví novorozenci jsou po celou dobu pobytu na pokoji se svou matkou.

Novorozence propouštíme do domácího ošetřování nejdříve 72 hodin po porodu. Tato doba je platným doporučením České neonatologické společnosti a je dodržována v celé Česká republice.

nastandard Jeseníkynadstandard jeseník

Během pobytu novorozence na novorozeneckém oddělení provádíme screeningová (vyhledávací) vyšetření na nejčastější vrozené vady. Dále ultrazvukové vyšetření mozku a ledvin a jednoduché neinvazivní vyšetření zásobení krve kyslíkem na ručkách a nožkách k vyloučení rizika vážné vrozené vady srdce. Všechna tato vyšetření jsou realizována proto, aby se dítě mohlo dále zdravě a přirozeně vyvíjet.

nadstandard Jeseníky

Po porodu každého miminka se snažíme podporovat raný kontakt miminka s maminkou neboli bonding, projekt, kterého se Jesenická nemocnice účastnila. Všechny postýlky na novorozeneckém oddělení jsou vybaveny monitory dechu, které si mohou maminky zapůjčit i domů. Každá maminka obdrží po porodu malý dárek od Jesenické nemocnice v podobě ručně háčkované čepičky. Dále od nás maminka dostane na památku fotku dítěte s jeho mírami, vahou a časem narození. Pokud si přeje, pak také otisk nožiček. Velký důraz se v Jesenické nemocnici klade na podporu role rodiče a zapojení rodičů do péče o novorozence.

Cílem je dopřát dítěti maximum tělesného kontaktu s rodiči, jak to jeho stav dovolí.

Podívejte se na stránky Porodnice Jeseník.

nemocnice jeseník

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře