in

12 tipů, jak relaxovat.

I s malým vřeštícím pokladem a velkým dítětem v podobě vašeho muže se ale dá relaxovat. Postupně, krok za krokem.

Jste novopečenou majitelkou uzlíčku radostí i starostí? Gratulujeme a vítáme vás ve světě chaosu, kde hodiny běží vlastním tempem a pod pojmem wellness si představujete leda tak to, jak si v klidu čistíte zuby.

I s malým vřeštícím pokladem a velkým dítětem v podobě vašeho muže se ale dá relaxovat. Postupně, krok za krokem.

1. měsíc: Obličejová maska

Z porodnice jste přinesla své růžovoučké štěstíčko a absolutně vás netrápí, že vaše nohy vypadají stejně jako Tarzanovy (tak chlupaté, ne tak svalnaté a opálené). I když se celých 25 hodin každý den vše točí kolem potomka, je důležité najít si trošku času i na sebe. Šťastná matka rovná se šťastné dítě. V prvních týdnech začněte zlehka, třeba 10minutovou pleťovou maskou, když maličké usne po mléčném obědě.

2. měsíc: Spánek 

Je všeobecně známo, že organismus, kterému je dopřán dostatek spánku, je zdravější a odolnější vůči chorobám. Sama už určitě dobře znáte svůj spánkový režim. Co vám vyhovuje, co ne, jak dlouho vám trvá, než usnete, a jak dlouho se probíráte. Časté noční vstávání vám ale rytmus nabourá, ať už je jakýkoliv, a proto je dobré dohánět spánkový deficit i ve dne. Cítíte-li, že na vás přichází únavová vlna, nesnažte se ji násilím potlačit, ale pokud to okolnosti jen trochu dovolí, lehněte si a chvilku si zdřímněte. I desetiminutový spánek může být velmi osvěžující. Klidně si nastavte budík, ať nejste nervózní, že se třeba včas neprobudíte. A až budík zazvoní, nevyskakujte hned na nohy. Tělo potřebuje svůj čas, než se “zapne”. Minutku ležte s otevřenýma očima a zhluboka se nadechněte. Pak si sedněte tak, abyste měla nohy spuštěné dolu z postele, a až potom vstaňte. Nezapomeňte, že to, co našemu organismu velí být vzhůru, je světlo, které vnímají nejen oči, ale i pokožka, takže rozhrňte závěsy a otevřete okna!

3. měsíc: Dobré jídlo

Máte oblíbenou restauraci, kam jste s manželem rádi chodili, ale teď na společnou romantickou večeři prostě není čas? Udělejte si ji doma. Vykašlete se ale pro jednou na vaření a objednejte si jídlo domů. Že vybraná  restaurace donášku domů nenabízí? Ani tak se nevzdávejte. Určitě se můžete dohodnout, že vám jídlo připraví a vy nebo vaše polovička ho vyzvednete. I když zrovna do sebe tlačíte kila zeleniny a obědváte zásadně jen jogurty s vlákninou, abyste se zbavila poporodních kil, udělat jednou za čas výjimku neuškodí.

4. měsíc: Automasáž

Po sprše nebo koupeli si najděte tichý koutek (v případě nouze postačí i sedačka před telkou), pod sebe si rozprostřete ručník, vezměte si mastný krém nebo dětský olej a usaďte se do “tureckého” sedu. Začněte s masáží nohou. Dávejte pozor, abyste si nohy nemasírovala studenýma rukama. Nejdřív promasírujte chodidla, následně i nárty a na závěr pomalu protáhněte svaly a šlachy. Nemusíte mít masérský kurz, abyste to zvládla, a po únavném dni, kdy jste mezi kuchyní a dětským pokojem naběhala zhruba 70 kilometrů, není nic lepšího. Pokud vám masáž udělá dobře, můžete si najít informace o akupresurních bodech a příště se soustředit na konkrétní oblasti, se kterými máte problémy. Informace získáte od odborníků nebo na internetu.

5.měsíc: Pozitivní myšlení

Maminkám na mateřské občas chybí sociální kontakt, možnost „normálně“ si s někým popovídat. Tomu se asi nedá úplně zabránit – zejména v prvních měsících ne. “Co nemůžeme změnit, to s humorem snášejme,” pravil klasik. Pokud se izolaci nemůžete vyhnout, naučte se užívat si ji. Vypravte se s kočárkem na procházku mimo klasické rušné trasy, nejlépe někam do přírody. Soustřeďte se sama na sebe a snažte se pozitivně naladit. Podívejte se kolem sebe a hledejte pozitiva v tom, co vás obklopuje. Vždyť život je krásný.

6. měsíc: Kniha

Nechejte si doporučit dobrou, nejlépe ne příliš rozsáhlou knihu. Můžete ji mít stále s sebou a máte naději, že ji při tom všem jednou i dočtete. Když mrně usne, přečtěte si stranu, dvě, tři a znovu se věnujte každodenním nevyhnutelnostem. Potřebujete něco, co vás na chvíli vtáhne do jiného světa, rozhýbe váš mozek a přinutí zamyslet se nad jinými věcmi než nad tím, jestli autosedačku koupíte od kamarádky nebo novou.

 

7. měsíc: Buďte kreativní

Jste člověk, který rád tvoří, kreslí, lepí a šije dekorativní, ale i praktické předměty? Pak pro vás nebude problém najít si něco, v čem se budete realizovat.
Pokud kreativitou právě neoplýváte, obstarejte si nějaký tvořivý časopis či knihu a určitě najdete zajímavé tipy na něco, co si můžete vykouzlit i z běžných věcí v domácnosti. Cílem této mise je odreagovat se tvorbou, mít dobrý pocit z výsledku  a třeba se i nechat pochválit návštěvou.

8. měsíc: Sex

Vzpomínáte na začátky vašeho vztahu, které byly plné něžností, objetí, objevování a poznávání těl a vychutnávání si přítomnosti toho druhého?

Teď už oba dobře víte, jak dlouho to trvá, jak to funguje, které “knoflíky” je potřeba zmáčknout, aby se systém nastartoval a úspěšně dosáhl cíle. Vzrušení z objevování nového a romantika se pomalu někam vytratily, nahradila je rutina. Navíc když vám uprostřed postele spí dítě, je v háji i dobře zaběhnutá rutina. Za prvé – není čas a vlastně ani místo. Za druhé – není chuť, protože ve starých legínách, tričku od přesnídávky a s vlasy jako Saxana se necítíte ani za mák přitažlivě.

Je nejvyšší čas říci si stop! Určitě najdete ochotnou kámošku nebo sousedku, která pochopí naléhavost situace a vezme dítko na dvě hodinky v kočárku ven. Vy vyhrabejte ze skříně něco, v čem se cítíte dobře a manželovi se líbíte, a potom… Však vy už víte, co dělat dál…

9. měsíc: Cvičení s děťátkem

Poraďte se s kamarádkami, prohledejte internet, dejte si poradit od zkušenějších a najděte si cvičení pro maminky s dětmi. Pokud ve vašem okolí nic podobného není a vy patříte mezi iniciativní ženy, zařiďte si cvičení sama! V okolí snad budou i další maminky, které uvítají podobnou aktivitu, a pak vám stačí už jen najít fundovaného cvičitele, například lékařku nebo zdravotní sestru. Cvičení pomůže nejen vám, ale i vašemu čiperkovi zlepšit kondici a obranyschopnost.

10. měsíc: Kosmetička

Krátká návštěva kosmetického salonu udělá zázraky nejen s vaší tváří, ale i s duší! Stačí hodinka a půl, za kterou vám zkušená kosmetička vyčistí pleť, udělá masku, zábal, zredukuje prales, kdysi nazývaný obočí, a dodá vám ten báječný pocit, že jste si konečně dopřála něco jen a jen pro sebe. Pokud jste si našla hlídání v podobě sousedky nebo jiné osoby, která nemá času nazbyt, určitě nechoďte do salonu bez předchozího objednání. Pro jistotu se zkuste domluvit na takovém čase, který kosmetička považuje za nejméně frekventovaný, aby se nestalo, že budete hodinu čekat, než tu paní před vámi promění na koukatelný objekt.

11. měsíc: Váš večer

Připravte všechno potřebné k přežití dítěte i manžela a hurá pryč! Tentokrát si užijte zasloužený wellness večer. Zavolejte kamarádce/kamarádkám, vyberte dobré relaxcentrum, oprašte depilátor a opusťte byt. Pokud budete počítat se saunou, odpočinkem, několika tempy v bazénu a dobrou večeří bez mrkve létající vzduchem, budete mimo domov přibližně 3 až 4 hodiny. Budete-li mít jistotu, že vám doma zatím hladem neumřou a důležitá telefonní čísla necháte nalepená na chladničce, snáze odoláte pokušení volat každých 15 minut domů a ujišťovat se, že to tam bez vás zvládají. Nebojte se, zvládají.

Při “bazénování” se vyhněte hovorům o konzistenci stolice vašeho mláďátka i nářkům nad pneumatikami tuku halícími váš dříve útlý pas. Proberte raději nové filmy a seriály, “zdrbněte” hollywoodské i zdejší celebrity, jen proboha vynechte témata související s dětmi!

12. měsíc: Rodinný víkendový výlet

Dva dny strávené mimo domov můžou být velmi příjemnou změnou. Připravte si lodní kufr a zabalte do něj všechno, co vy, váš manžel a vaše už téměř roční škvrně potřebujete. Teď kufr znovu otevřete a vyházejte všechny nezbytnosti, které jste tam nacpala jen “pro jistotu”, a zbytek věcí přesuňte do normální cestovní tašky. Jedete pryč jen na víkend.

Pokud si to můžete dovolit, investujte do hotelu se širokou nabídkou nejrůznějších služeb a zbavte se všech povinností, kterých můžete. Řada hotelů nabízí i rodinné pobyty a poskytuje služby a programy vhodné pro děti. Příjemný víkend plný koupání, sauniček, výletů a dobrého jídla bude živou vodou pro vaši duši. Jen kdyby se ta hromada špinavého prádla, kterou přivezete domů, potom sama vyprala a vyžehlila…

 

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře