Samuelovi bylo před pár dny 5 měsíců. Jeho maminka Jana se nestačí divit, jak to utíká. Samík jí dělá jenom radost a pěkně přibírá, což je krásně vidět na jednoduchém grafu, do kterého si Jana po každé návštěvě poradny synovu hmotnost zaznamená. Za ukázkové prospívání chválí chlapečka i dětská lékařka, prý je radost na něj pohledět. Jana si mateřskou naplno vychutnává, protože se o děťátko s manželem poměrně dlouho snažili.
Pominuly už i tříměsíční koliky, Sam dobře spí, je čím dál komunikativnější a jediným obláčkem na jinak jasném nebi jejich společného života jsou vracející se opruzeniny zadečku, které Samíka trápí. Jana nad tím kroutí hlavou:
„Nechápu, proč se mu zapaření stále dělá. Přebalování nezanedbávám a po každém kakání mu umývám zadeček pod tekoucí vodou jen s trochou jemného dětského mýdla. Navíc už na něm poznám, že tlačí. Vždycky vypadá soustředěně, na chvilku se přestane hýbat a pak celý zčervená v obličeji. Rozhodně tedy netráví v plné pleně dlouhou dobu, ale hned ho jdu přebalit.”
Kolikrát za rok přebalíme?
Novorozenec močí přibližně 20x za den, roční dítě průměrně sedmkrát. Přebalování je tedy každodenní součástí života s miminkem a za první rok jeho života vyměníme přibližně 2 000 až 3 000 plen.
Na oblast zadečku, která je téměř nepřetržitě uzavřena v neprodyšném prostředí plenek, působí teplo, vlhká zapářka, amoniak z moči, enzymy ze stolice, baktérie rozkládající moč a stolici, případně druhotná infekce. To vše narušuje celistvost vrchní vrstvy pokožky, a tím i bariérovou ochrannou funkci kůže.
Podráždění tu proto vzniká velmi rychle a je jednou z nejčastějších nepříjemností, která děti do dvou let, potažmo i jejich rodiče trápí. Odborně se problém označuje jako plenková dermatitida a projevuje se zčervenáním a mírným otokem. Kůže je místech třecích ploch – v záhybech v tříslech a pod hýžděmi vlhká, lesklá, mohou se vyskytnout i pupínky nebo drobné šupinky. Opruzení je častější v teplých měsících roku a u silnějších dětí.
Plenková dermatitida se může zkomplikovat zanesením kvasinkové nebo bakteriální infekce. Její ošetření jednoznačně patří do rukou lékaře, který vám doporučí vhodnou léčbu.
Péče o zadeček
-
Hlavním úkolem rodičů je v každém případě dobře očistit pokožku od zbytků moči a stolice nejlépe pod tekoucí vodou, případně speciálním vlhkým čisticím dětským ubrouskem
-
Holčičky je nutné otírat vždy od genitálií směrem ke konečníku jedním tahem, aby se do pohlaví nezanesly bakterie z konečníku. Po očištění a omytí plenkové oblasti je potřeba ji pečlivě osušit (pozor – netřít a nefénovat!)
-
Posledním, ale neméně důležitým krokem je nanesení ochranné vrstvičky, jež bude pokožku chránit před vlivem moči, která má kyselý charakter. Krém je potřeba na zadeček rovnoměrně rozetřít. Výhodné je, pokud obsahuje panthenol, který pokožku zklidňuje, a jestliže již opruzená je, urychluje proces hojení a regenerace
Budete-li tento postup důsledně dodržovat, většině potíží předejdete.
Tip MÁMA a já:
Několikrát za den nechte děťátko chvíli bez plenky (podložené např. jednorázovou přebalovací nebo inkontinenční podložkou), ať může pokožka „volně dýchat“.
Jak předejít plenkové dermatitidě?
-
Často vyměňujte plenky
-
Používejte kvalitní pleny, které dobře absorbují vlhkost a zároveň alespoň částečně umožňují přístup vzduchu
-
Volte správnou velikost pleny. Malá by dítě tlačila a škrtila, velká příliš omezovala v pohybu a „protékala“
-
Nekupujte pleny, které jsou bělené chlorem
-
Pokud používáte látkové pleny, vkládejte na ně separační vložku, která pomáhá udržovat zadeček v suchu, a přebalujte častěji
-
Textilní pleny perte na 90 °C v hypoalergenních pracích prostředcích a přidávejte máchání navíc. Nepoužívejte aviváže
-
Důkladně omývejte pokožku od zbytků moči a stolice buď vodou, nebo speciálními vlhčenými ubrousky
-
Používejte pouze mýdla nebo mycí prostředky renomovaných firem určené pro nejmenší děti.
-
Pokud už opruzenina vznikla, přebalujte co nejčastěji (po každém močení) a nepoužívejte ubrousky, mohly by dítě štípat
-
Nechávejte děťátko co nejčastěji bez plen, aby mohla pokožka dýchat
-
Při průjmovém onemocnění dítěte je třeba péči o pokožku kolem zadečku věnovat ještě intenzivnější pozornost
-
Zadeček ošetřujte kvalitními ochrannými krémy proti opruzeninám
Ideální krém proti opruzeninám:
-
neobsahuje potenciálně toxické přísady
-
neobsahuje parfém
-
neobsahuje konzervační látky a barviva
-
neobsahuje desinfekční přísady
-
neobsahuje alkohol
-
má klinicky ověřený účinek
-
udržuje optimální vlhkost pokožky
-
obsahuje panthenol a oxid zinečnatý
-
je hypoalergenní
Vybírat můžete například ZDE
Názor odborníka
MUDr. Jarmila Aronová, praktická lékařka pro děti a dorost
Péče o hygienu a předcházení opruzeninám jsou v článku velmi dobře popsány. Ráda bych přispěla několika detaily a radami, které se osvědčily během mé dlouholeté praxe pediatra.
Na ošetřování dětské pokožky dnes již určitě nepoužijeme sypký zásyp. A to nejen proto, že vytváří hrudky, které by děťátko dřely. Nebezpečnější je, že vlhké shluky pudru jsou živnou půdou pro mnohé bakterie, které mohou způsobovat zánětlivá onemocnění kůže. U holčiček navíc hrozí zanesení částeček pudru do vulvy s následným vyvoláním zánětu. Proto je třeba používat jen masti, krémy nebo pasty.
S nápravou vrozených vad kyčelního kloubu bych opruzeniny již dnes nespojovala, neboť ortopedi nyní k balení doporučují také jen jednorázové plenky.
Dříve lékař automaticky usuzoval, že dítě s opruzenou kůží bylo v mokrých látkových plenkách zabalené zbytečně dlouho bez přebalení. Opruzení tehdy patřilo k jedné z indicií možného zanedbávání péče o dítě.

Kupodivu nelze jednoznačně konstatovat, že by v dnešní době papírových plenek opruzenin výrazně ubylo. Přestože díky moderním technologiím je pokožka dítěte v kontaktu se zavlhlou plenou jen minimálně, často i dnes zareaguje opruzením.
Někdy může být na vině mycí či prací prostředek nebo dráždivé látky používané při výrobě papírových plenek (např. chlor). Ani na tzv. ostrou moč, laiky považovanou za zvlášť dráždivou, nelze beze zbytku svádět vznik opruzenin. Stejný typ opruzení se totiž může objevit u miminek i v podpaží nebo pod krčkem či mezi faldíky kůže. Jednou z příčin opruzenin je totiž těsné přilehnutí protilehlých vrstev kůže. Tím dochází k jejímu zapaření bez přístupu vzduchu, zbytek problémů pak způsobí všudypřítomné bakterie. To vysvětluje, proč ani jednorázové plenky zcela neodstranily opruzeniny u novorozenců a batolat.
Abych problém ještě více zkomplikovala, upozorňuji na tzv. kvasinkové intertrigo, které vytváří na červené podrážděné kůži kolem genitálu a zadečku miminka drobné puchýřky, považované maminkami také za opruzeniny. Příčinu podráždění kůže a výsevu puchýřků na zadečku hledejte kupodivu v ústech miminka. Pravděpodobně trpí tzv. moučnivkou, kvasinkovým onemocněním sliznice úst, které se projevuje bílými povláčky na sliznici tváří, jazyka nebo rtů.
Mnohé maminky se domnívají, že jde o zbytky mléka v ústech. Poradím malý trik – zkuste bílý povlak posunout. Pokud zůstává na místě a nelze ho setřít, není to mléko, ale projev moučnivky. Převládajícím zdrojem nákazy je bohužel „péče“ maminky, která dítěti olizuje dudlík nebo lžičku. U nás dospělých se kvasinka vyskytuje v normálním bakteriálním osídlení úst a nezpůsobuje žádné projevy. Proto je velmi důležité neolizovat dítěti dudlík. A teď se vrátím k puchýřkům na zadečku miminka – zdánlivě spolu místa výskytu moučnivky nesouvisí, ale nezapomínejte, že kvasinky procházejí celým zažívacím traktem a v oblasti citlivé kůže zadečku pak způsobí výše popsané výsevy.
V péči o zadeček miminka je opravdu zlatým standardem tekoucí teplá voda a šetrné osušení.
Už maminky v porodnici se učí při mytí podržet děťátko položené přes předloktí levé ruky, aby si uvolnily pravou ruku pro dokonalé oplachování kůže v záhybech třísel a pod hýžděmi. Pokud použijeme mýdlo, tak jen jemné, určené pro dětskou pokožku. K osušení se nejlépe hodí tetra osuška, kterou něžně jen přikládáme na kůži, netřeme, natož froté ručníkem. S fénováním jsem se za svou praxi díkybohu nesetkala.
Preventivně proti opruzeninám namažeme kůži krémem, udávaný panthenol je na regeneraci kůže opravdu výborný. Jestliže se opruzení přes veškerou péči přece jen objeví, je třeba dítě často přebalovat a co nejdéle nechávat dítě zcela svlečené, aby k podrážděné kůži mohl vzduch. Pokud opruzeniny dokonce mokvají, použijeme jako první pomoc roztok gentianové violeti (fialová vodička, kterou lze koupit v lékárně) nebo problémové partie dítěte omýváme slabě růžovým roztokem hypermanganu.
Předpokládá se, že příčinou častého výskytu opruzení je velmi přecitlivělá kůže dnešních dětí, které jsou vystavovány většímu vlivu škodlivin v životním prostředí, než tomu bylo dříve.
Na závěr ještě drobná poznámka. Všimla jsem si, že pro Janu je samozřejmostí si zaznamenávat do grafu Samíkovy přírůstky hmotnosti. Ráda bych připomenula všem maminkám, že tyto růstové grafy (graf výšky vztažené k věku a graf hmotnosti vztažené k výšce) a pro starší děti grafy BMI (body mass index) jsou součástí zdravotního průkazu, který dostane každé miminko po narození přímo v porodnici.
Komentáře