Péče o chrup patří k běžné hygieně člověka. Bez zubního kartáčku a pasty si už život ani nedokážeme představit. Ale i „první“ zoubky dítěte vyžadují pozornost. Právě v období růstu mléčného chrupu se totiž začínají budovat u děťátka správné hygienické návyky a jenom zdravý mléčný chrup může pozitivně ovlivnit charakter toho trvalého.
Kdy se tvoří základy mléčného chrupu?
Mléčný (dočasný) chrup se začíná vyvíjet už v prenatálním období – v 6. až 10. týdnu. Se 4.–6. měsícem embryonálního vývoje děťátka bývá spojována mineralizace chrupu.
Mléčný chrup tvoří 20 mléčných zubů (8 řezáků, 4 špičáky a 8 stoliček). Do konce prvního roku mají děti obvykle prořezaných 8 zubů, do konce druhého 16 a ve věku 2,5 roku by měly mít „venku“ všech dvacet zubů.
Tak, jako je každé dítě osobnost, individuální je i prořezávání zoubků. První zoubky se prořezávají obvykle mezi čtvrtým až sedmým měsícem, výjimkou ale nejsou ani miminka, která už se s náznaky zoubku v pusince rodí. Anebo naopak děti, které sfoukávají první svíčku na dortu a jejich zoubky si pořád ještě hrají na schovávanou.
Roste mu zoubek, anebo jde o planý poplach?
První rostoucí zoubek pravděpodobně zaznamenáte v dolních dásních. Nejprve bude mít miminko dásničku červenou či zduřelou. A mrně, které je jinak veselé a spokojené, může být v těchto dnech mrzuté, plačtivé, může častěji vyžadovat maminčinu pozornost a objetí. Citlivější dítě může mít neklidný spánek, případně se může častěji budit. Jinému miminku může téct z nosu, může mít řidší stolici či mírně zvýšenou teplotu (do 37,5 °C).
Zvýšené slinění a snaha dítěte vkládat do pusy vše, co má po ruce, vám napoví. A pohled na sněhobílý kopeček, vykukující ze zduřelé dásničky, vás už pak ani moc nepřekvapí – ano, první zoubek je tu!
Teplotu nad 38 °C nespojujte s prořezávajícími se zoubky, tady už jde o projev nemoci – měli byste s dítětem vyhledat pediatra.
Jak lze zmírnit bolest při růstu zoubků?
- Děťátku můžete pomoct svou trpělivostí a laskavým přístupem. Aby se lépe cítilo, houpejte ho, zpívejte mu, hrajte si s ním anebo mu pusťte uklidňující hudbu – i když bude pravděpodobně jevit o všechno jen chvilkový zájem. A protože se dítě – obzvláště pak v tomto nepříjemném a bolavém období – snaží strkat všechno do pusy a bezzubými nebo skoro bezzubými dásničkami předměty „okousávat, dávejte mu jen bezpečné hračky, které není možné rozebrat a jejich drobné části spolknout.
- Namáhaným dásním můžete ulevit jemnou masáží čistým prstem, případně gázou.
- Rodiče s oblibou nabízejí miminkům i nejrozmanitější hryzátka, od kroužků z tvrdšího materiálu až po ty, které jsou ergonomicky tvarované tak, aby je mohla dobře uchopit malá ručička. Tyto pomůcky jsou vyrobeny ze speciálního gelu – v případě potřeby můžete takové kousátko vložit na pár minut do chladničky, někdy pomůže i jeho ochlazení pomocí proudu studené vody. Tabu je zchlazování kousátka v mrazničce, to může děťátku způsobit vážná poranění.
- Pokud máte pocit, že jste vyzkoušeli snad všechno, co vás napadlo, a úleva v bolesti se nedostavila, zkuste nanést na dásničky svého miminka dětské analgetikum v gelové formě, které je určeno speciálně pro tyto případy.
- V žádném případě nepotírejte dítěti dásně alkoholem!
- Ve výjimečných případech podejte dítěti dětské analgetikum s obsahem paracetamolu.
Odkdy mají rodiče čistit dětem zuby?
S ochranou zubů je třeba začít už od nejútlejšího věku – tedy od chvíle, kdy se zoubky proříznou. Na tom se shodují téměř všichni stomatologové. Už kojencům by měli rodiče z prořezaných zoubků dvakrát denně odstraňovat plak, a to z přední i zadní strany zubů. Na čištění stačí jemná gáza, s jejíž pomocí povlak ze zubů rodiče snadno odstraní.
Děti si dokážou samy dobře vyčistit zuby až od 8 let věku. Teprve tehdy dosáhnou motorické zručnosti a čištění zubů se stává efektivním. Do té doby při čištění potřebují asistenci rodičů.

Proč mléčný chrup tak špatně odolává kazům?
- Protože sklovina mléčného chrupu je měkčí a rychleji se odře.
- Protože děti ve větší míře konzumují sladkosti či slazené nápoje.
- Protože hygiena jejich chrupu není ani důsledná, ani dostatečná, ani pravidelná.
Víte, že…
… když má dítě zdravé mléčné zuby, nahradí je i zdravé zuby trvalé?
… mléčné zuby se nahrazují podle pořadí tak, aby mezery v chrupu byly co nejmenší?
… při předčasném vytržení zubu vzniká mezera, do níž se sousední zuby začnou naklánět, a právě tímto způsobem vzniká křivý a nepravidelný chrup?
… zubní kaz je infekční onemocnění, proto nikdy neolizujte dudlík dítěte!
Ze stomatologického slovníku
Zubní lékaři používají pro označení mléčného chrupu zkratky písmen a číslice. Zkratky písmen jsou první písmena latinského názvu zubu, například C = caninus – špičák. Číslicí se označuje pořadí zubů, například P2 = druhý premolár, tedy třenový zub.
ZUBNÍ KALENDÁŘ
Tento kalendář růstu mléčných zubů vám pomůže předvídat budoucí těžké noci.
PROŘEZÁVAJÍCÍ SE ZUBY / VĚK DÍTĚTE
dva přední spodní řezáky | kolem 6. měsíce |
dva přední horní řezáky | kolem 6.–8. měsíce |
spodní řezáky (dvojky) | kolem 8. měsíce |
horní řezáky (dvojky) | kolem 9. měsíce |
první stoličky (čtyřky) | mezi 12. a 16. měsícem |
špičáky (trojky) | kolem 17. měsíce |
druhé stoličky (pětky) | mezi 20. a 30. měsícem |
Poznámka: Ne vždy rostou zoubky přesně podle takovéhoto učebnicového pořadí. Občas kojencům nejprve narostou „dvojky“ a teprve po nich se vyklubou jedničky – stává se to zejména u těch dětí, u kterých se objevil první zoubek později, než je obvyklé…
Komentáře