in

První zoubky už jsou tady!

Roste mu zoubek, anebo jde o planý poplach?

Péče o chrup patří k běžné hygieně člověka. Bez zubního kartáčku a pasty si už život ani nedokážeme představit. Ale i „první“ zoubky dítěte vyžadují pozornost. Právě v období růstu mléčného chrupu se totiž začínají budovat u děťátka správné hygienické návyky a jenom zdravý mléčný chrup může pozitivně ovlivnit charakter toho trvalého.

Kdy se tvoří základy mléčného chrupu?

Mléčný (dočasný) chrup se začíná vyvíjet už v prenatálním období – v 6. až 10. týdnu. Se 4.–6. měsícem embryonálního vývoje děťátka bývá spojována mineralizace chrupu.

Mléčný chrup tvoří 20 mléčných zubů (8 řezáků, 4 špičáky a 8 stoliček). Do konce prvního roku mají děti obvykle prořezaných 8 zubů, do konce druhého 16 a ve věku 2,5 roku by měly mít „venku“ všech dvacet zubů.

Tak, jako je každé dítě osobnost, individuální je i prořezávání zoubků. První zoubky se prořezávají obvykle mezi čtvrtým až sedmým měsícem, výjimkou ale nejsou ani miminka, která už se s náznaky zoubku v pusince rodí. Anebo naopak děti, které sfoukávají první svíčku na dortu a jejich zoubky si pořád ještě hrají na schovávanou.

Roste mu zoubek, anebo jde o planý poplach?

První rostoucí zoubek pravděpodobně zaznamenáte v dolních dásních. Nejprve bude mít miminko dásničku červenou či zduřelou. A mrně, které je jinak veselé a spokojené, může být v těchto dnech mrzuté, plačtivé, může častěji vyžadovat maminčinu pozornost a objetí. Citlivější dítě může mít neklidný spánek, případně se může častěji budit. Jinému miminku může téct z nosu, může mít řidší stolici či mírně zvýšenou teplotu (do 37,5 °C).

Zvýšené slinění a snaha dítěte vkládat do pusy vše, co má po ruce, vám napoví. A pohled na sněhobílý kopeček, vykukující ze zduřelé dásničky, vás už pak ani moc nepřekvapí – ano, první zoubek je tu!

Teplotu nad 38 °C nespojujte s prořezávajícími se zoubky, tady už jde o projev nemoci – měli byste s dítětem vyhledat pediatra.

Jak lze zmírnit bolest při růstu zoubků?

  • Děťátku můžete pomoct svou trpělivostí a laskavým přístupem. Aby se lépe cítilo, houpejte ho, zpívejte mu, hrajte si s ním anebo mu pusťte uklidňující hudbu – i když bude pravděpodobně jevit o všechno jen chvilkový zájem. A protože se dítě – obzvláště pak v tomto nepříjemném a bolavém období – snaží strkat všechno do pusy a bezzubými nebo skoro bezzubými dásničkami předměty „okousávat, dávejte mu jen bezpečné hračky, které není možné rozebrat a jejich drobné části spolknout.
  • Namáhaným dásním můžete ulevit jemnou masáží čistým prstem, případně gázou.
  • Rodiče s oblibou nabízejí miminkům i nejrozmanitější hryzátka, od kroužků z tvrdšího materiálu až po ty, které jsou ergonomicky tvarované tak, aby je mohla dobře uchopit malá ručička. Tyto pomůcky jsou vyrobeny ze speciálního gelu – v případě potřeby můžete takové kousátko vložit na pár minut do chladničky, někdy pomůže i jeho ochlazení pomocí proudu studené vody. Tabu je zchlazování kousátka v mrazničce, to může děťátku způsobit vážná poranění.
  • Pokud máte pocit, že jste vyzkoušeli snad všechno, co vás napadlo, a úleva v bolesti se nedostavila, zkuste nanést na dásničky svého miminka dětské analgetikum v gelové formě, které je určeno speciálně pro tyto případy.
  • V žádném případě nepotírejte dítěti dásně alkoholem!
  • Ve výjimečných případech podejte dítěti dětské analgetikum s obsahem paracetamolu.

Odkdy mají rodiče čistit dětem zuby?

S ochranou zubů je třeba začít už od nejútlejšího věku – tedy od chvíle, kdy se zoubky proříznou. Na tom se shodují téměř všichni stomatologové. Už kojencům by měli rodiče z prořezaných zoubků dvakrát denně odstraňovat plak, a to z přední i zadní strany zubů. Na čištění stačí jemná gáza, s jejíž pomocí povlak ze zubů rodiče snadno odstraní.

Děti si dokážou samy dobře vyčistit zuby až od 8 let věku. Teprve tehdy dosáhnou motorické zručnosti a čištění zubů se stává efektivním. Do té doby při čištění potřebují asistenci rodičů.

Jak lze zmírnit bolest při růstu zoubků?

Proč mléčný chrup tak špatně odolává kazům?

  • Protože sklovina mléčného chrupu je měkčí a rychleji se odře.
  • Protože děti ve větší míře konzumují sladkosti či slazené nápoje.
  • Protože hygiena jejich chrupu není ani důsledná, ani dostatečná, ani pravidelná.

Víte, že…
… když má dítě zdravé mléčné zuby, nahradí je i zdravé zuby trvalé?
… mléčné zuby se nahrazují podle pořadí tak, aby mezery v chrupu byly co nejmenší?
… při předčasném vytržení zubu vzniká mezera, do níž se sousední zuby začnou naklánět, a právě tímto způsobem vzniká křivý a nepravidelný chrup?
… zubní kaz je infekční onemocnění, proto nikdy neolizujte dudlík dítěte!

Ze stomatologického slovníku

Zubní lékaři používají pro označení mléčného chrupu zkratky písmen a číslice. Zkratky písmen jsou první písmena latinského názvu zubu, například C = caninus – špičák. Číslicí se označuje pořadí zubů, například P2 = druhý premolár, tedy třenový zub.

ZUBNÍ KALENDÁŘ

Tento kalendář růstu mléčných zubů vám pomůže předvídat budoucí těžké noci.
PROŘEZÁVAJÍCÍ SE ZUBY / VĚK DÍTĚTE

dva přední spodní řezáky kolem 6. měsíce
dva přední horní řezáky kolem 6.–8. měsíce
spodní řezáky (dvojky) kolem 8. měsíce
horní řezáky (dvojky) kolem 9. měsíce
první stoličky (čtyřky) mezi 12. a 16. měsícem
špičáky (trojky) kolem 17. měsíce
druhé stoličky (pětky) mezi 20. a 30. měsícem

Poznámka: Ne vždy rostou zoubky přesně podle takovéhoto učebnicového pořadí. Občas kojencům nejprve narostou „dvojky“ a teprve po nich se vyklubou jedničky – stává se to zejména u těch dětí, u kterých se objevil první zoubek později, než je obvyklé…

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře