in ,

Prořezávání mléčných zoubků

První zoubky miminka dokáží pěkně potrápit

Mezi 4. a 7. měsícem života se obvykle prořezávají první zoubky, ale u některých dětí ten očekávaný malý zázrak nastane až před prvním rokem života.

Dočasné zuby hrají důležitou roli zejména proto, že ovlivňují postavení stálých zubů a vývoj čelistí, vlastně těm druhým “drží místo”. Proto předesíláme, že je o ně třeba řádně pečovat.

Nemalý význam mají ale mléčné zuby i pro žvýkání a tvoření slov.

JAK POZNÁTE, ŽE SE ZOUBEK TLAČÍ VEN?

Na dolních dásních vpředu jsou viditelné dvě malé červené zduřeniny, dásničky jsou prosáklé, citlivé na dotek. Za normálních okolností spokojené a veselé dítě je najednou mrzuté, může plakat, hodně slintat anebo si všechno strká do pusy a snaží se kousat.

Některé děti spí během těchto dní velice nepokojně a často se budí. Mohou mít rýmu, řídkou stolici (ne však dlouhodobě trvající průjem!) a mírně zvýšenou teplotu – obvykle do 37,5 °C. Naštěstí tento stav trvá jen několik dnů, případně týdnů, než si zoubky najdou cestu ven.

JAK ZMÍRNIT BOLEST?

Věnujte se svému miminku, aby se cítilo lépe a zapomnělo na bolest – chovejte ho, zpívejte mu, hrajte si s ním, pusťte mu hudbu, čtěte si spolu…
Nabídněte dítěti bezpečné hračky, které může kousat. Pozor ale na takové, které se dají rozebrat na menší díly nebo by je mohlo spolknout! Pořiďte pro prcka tzv. kousátko – speciální kroužek z tvrdší hmoty, který lze vychladit v ledničce (některé dokonce obsahují speciální chladivý gel). Koupíte ho v obchodě s kojeneckých potřebami. Ulevit může také kousání mrkve či staršího rohlíku.
Dásničky jemně masírujte čistým prstem či gázou.
Pokud je dítě zvyklé na dudlík, v tomto období mu jistě dumlání hodně pomůže – proto mu „šidítko“ určitě neberte.

VYZKOUŠEJTE:

Na gázu naneste dětské orální analgetikum ve formě gelu, určené na prořezávání zoubků. Nikdy dítěti nepotírejte bolestivé dásně alkoholem! Dejte mu dětské analgetikum s obsahem paracetamolu (Panadol, Paralen apod.).

POZOR!
Má-li dítě teplotu vyšší než 38 °C, už zřejmě nejde o problém prořezávajících se zubů, ale o nemoc. Navštivte s dítětem svého praktického dětského lékaře.

A CO DALŠÍ ZOUBKY?

Ve věku tří let má dítě prořezaných 20 dočasných (mléčných) zubů – to je kompletní mléčný chrup. Nejbolestivější je prořezávání stoliček – jsou mohutnější a mají větší povrch (první stoličky okolo prvního roku, druhé stoličky okolo druhého roku). Jejich růst se pozná podle vyboulené dásně.

ORIENTAČÍ KALENDÁŘ PROŘEZÁVÁNÍ DOČASNÝCH ZUBŮ

Tento kalendář růstu mléčného chrupu vám možná pomůže předvídat budoucí těžké noci.

Prořezávající se zuby
Věk dítěte
Dva přední spodní řezáky okolo 6. měsíce
Dva přední horní řezáky okolo 6. – 8. měsíce
Spodní řezáky (dvojky) okolo 8. měsíce
Horní řezáky (dvojky) okolo 9. měsíce
První stoličky (čtverky) mezi 12. – 16. měsícem
Špičáky (trojky) okolo 17. měsíce
Druhé stoličky (pětky) mezi 20. a 30. měsícem

Pozn.: Ne vždy je pořadí prořezávajících se zoubků přesně takové, jako uvádíme v tabulce. Stává se například, že dítěti nejdřív narostou „dvojky“ a až po nich  jedničky – zejména tehdy, když se první zoubek objeví později.

První zoubky miminka dokáží pěkně potrápit

Komentáře

Leave a Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře